Zamknij
NEWS

Nadżerka szyjki macicy - czy jest groźna? Jak rozpoznać?

J.J + 12:55, 16.12.2020 Aktualizacja: 15:05, 16.12.2020 ok. 3 min. czytania
1

Mało kto zdaje sobie sprawę, że nawet co trzecia kobieta może cierpieć na nadżerkę szyjki macicy. Najłatwiej (i najczęściej) diagnozowana jest ona podczas rutynowej wizyty w gabinecie ginekologa. Jej objawy są rzadkie i zwykle niespecyficzne, dlatego raczej nie powoduje poważnych dolegliwości. Nadżerka nie powinna jednak być bagatelizowana. Podpowiadamy, czym jest nadżerka i jak przebiega jej leczenie.

Nadżerka szyjki macicy - co to takiego?

Nadżerka szyjki macicy to bardzo powszechne schorzenie ginekologiczne, które samo w sobie nie stanowi zagrożenia życia. Pojawia się ona na pochwowej części szyjki macicy i jest ubytkiem nabłonka (nadżerka właściwa) lub zmianą jego struktury (nadżerka rzekoma). Nadżerka właściwa występuje bardzo rzadko - mamy z nią do czynienia zaledwie w dwóch do dziesięciu procent przypadków. Aby mieć pewność, z jakim rodzajem nadżerki mamy styczność, lekarz przeprowadza badanie cytologiczne. 

Nadżerka szyjki macicy - przyczyny powstawania

Powstawanie nadżerek szyjki macicy ma wiele przyczyn. Najczęściej wymienia się nieleczone infekcje intymne oraz stany zapalne. Do przyczyn zalicza się także przebyte porody i poronienia a także stosowanie leków antykoncepcyjnych. Wiele kobiet ma genetyczne predyspozycje do powstawania nadżerek, jednak niekiedy pojawiają się one także w następstwie braku odpowiedniej higieny lub stosowania środków chemicznych. Nie bez znaczenia są także urazy mechaniczne. Najczęściej wspomina się o tych, które powstają w następstwie stosunków seksualnych, jednak czasami wystarczy stosowanie tamponów. 

Czy nadżerka szyjki macicy powoduje jakieś objawy? 

Najczęściej nadżerki szyjki macicy nie wywołują żadnych specyficznych objawów, dlatego większość pacjentek dowiaduje się o nich dopiero podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Warto być jednak wyczuloną na objawy, które mogą wskazywać na obecność nadżerki. Mowa przede wszystkim o podejrzanych krwawieniach w środku cyklu, szczególnie tych, które mają miejsce po stosunku. Ponadto  o nadżerce szyjki macicy mogą świadczyć bóle w dole brzucha lub objawy podobne do infekcji intymnych. Wszystkie tego typu symptomy powinny stanowić powód do wizyty u ginekologa. Nadżerka często zmienia pH pochwy co sprawia, że jest ona bardziej podatna na infekcje. 

Nadżerka szyjki macicy a nowotwór

Nadżerka szyjki macicy nie powoduje zazwyczaj żadnych konsekwencji zdrowotnych i jest w stu procentach wyleczalna. W niewielkim procencie przypadków może ona jednak przyczynić się do rozwoju komórek patologicznych a co za tym idzie do nowotworu szyjki macicy. Właśnie dlatego tak ważne jest wykonanie badania cytologicznego za każdym razem, kiedy zostanie zdiagnozowana nadżerka. Warto pamiętać, że w przytłaczającej większości przypadków nadżerka nie oznacza niczego złego, warto jednak pamiętać o regularnych badaniach cytologicznych a także, przede wszystkim, o regularnych wizytach u lekarza ginekologa. Pozwoli to na uniknięcie cięższych problemów zdrowotnych. 

Leczenie nadżerki szyjki macicy 

To w jaki sposób będzie przebiegało leczenie nadżerki szyjki macicy jest uzależnione od jej diagnozy. Właśnie dlatego po wizycie u ginekologa musimy zaczekać na wynik badań cytologicznych. Niektóre nadżerki wymagają bardzo szybkiej interwencji lekarskiej, inne mają podlegać wyłącznie obserwacji. Ta ostatnia najczęściej stosowana jest w przypadku młodych kobiet, które nie mają jeszcze za sobą porodu. Bardzo często nadżerka znika samodzielnie po wyleczeniu infekcji intymnej. Właśnie dlatego, kiedy badanie cytologiczne nie wykaże obecności podejrzanych komórek, wskaże natomiast na infekcje - lekarz zaleci leki przeciwzapalne w postaci globulek lub tabletek dopochwowych. Inne metody usuwania nadżerki to między innymi:

  • elektrokoagulacja
  • fotokoagulacja
  • koagulacja chemiczna
  • kriokoagulacja

Warto zaznaczyć, że zanim lekarz rozpocznie którąkolwiek z metod usuwania nadżerki, musi się upewnić, że w pochwie nie toczy się żaden stan zapalny. Metody te są bezbolesne a sama nadżerka znika w okresie do dwóch tygodni. 

Artykuł partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [1]

komentarz(1)

KingaLKingaL

0 0

To jest temat, o którym trzeba wreszcie zacząć mówić głosno. Nieleczone, bagatelizowane zapalenia czy swędzenia okolic intymnych czy około odbytniczych odbija sie predzej czy później na naszym organizmie. W przyrodzie dosłownie - nic nie ginie! A w wiekszosci przypadków wystarczy dbac odpowiednio o higiene. Są przeciez specjalne aktywne pianki oczyszczające proktis-m które po pierwsze przynosza ulgę w przypadku zapalenia, a po drugie działają regenerująco i zapobiegaja infekcjom i ich rozprzestrzenianiu sie

15:58, 23.01.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%