Zamknij

Windy schodowe dla niepełnosprawnych - rodzaje, ceny, dofinansowanie

Materiał partnera + 16:24, 30.10.2020 Aktualizacja: 16:25, 30.10.2020
Skomentuj

Osoby z niepełnosprawnością mierzą się z wieloma problemami związanymi z przemieszczaniem się. Wprawdzie w dzisiejszych czasach przestrzenie publiczne są coraz lepiej dostosowywane pod ich potrzeby, pojawiają się m.in. podjazdy dla wózków inwalidzkich i obniżone krawężniki, to wyzwań nadal nie brakuje. Na pewno należą do nich schody, które często uniemożliwiają samodzielne dostanie się do budynków czy pomieszczeń położonych na wyższych piętrach. Rozwiązaniem w tym przypadku mogą być windy schodowe.
 

Rodzaje wind schodowych

Jednym z rodzajów wind schodowych jest platforma schodowa. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość samodzielnego przemieszczania się osoby z niepełnosprawnością ruchową. Tego typu windę można zamontować wewnątrz lub na zewnątrz budynku, zależnie od tego, gdzie pojawia się problem z dostępnością.

Innym typem windy, również przeznaczonej do montażu w budynku lub poza nim, jest podnośnik pionowy. W tym przypadku różnorodność wind jest większa - dzielą się one zależnie tego, na jaką wysokość mogą podnieść osobę na wózku inwalidzkim oraz ze względu na sposób montażu - do ściany, w szybie murowanym lub konstrukcji samonośnej. Podnośniki pionowe zwykle są stosowane w miejscach, w których trudno byłoby zamontować platformę schodową, np. ze względu na brak miejsca.

Tak zwane krzesełka schodowe lub windy schodowe są przeznaczone nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale również starszych, dla których poruszanie się po domu ze schodami jest utrudnione. Ten rodzaj windy ma siedzisko, podłokietniki i oparcie, wyposażony jest również w pasy mające zapewnić bezpieczeństwo. Jest on doskonałym i stosunkowo niedrogim rozwiązaniem w przypadku prywatnych domów, jednak nie powinien być używany w przestrzeni publicznej - osoby korzystające z wózków inwalidzkich nadal nie będą w stanie samodzielnie się przemieszczać i korzystać z tego typu windy. Przy wyborze odpowiedniego krzesełka schodowego należy również zwrócić uwagę na to, by wybrać model pasujący do schodów, na jakich ma być zamontowany - prostych, zabiegowych czy kręconych.

Interesującym rozwiązaniem są także schodołazy. Jest to lekkie i proste w montażu urządzenie, znajdujące zastosowanie w miejscach, w których montaż stałych wind jest niemożliwy np. ze względu na brak miejsca, inne problemy natury technicznej bądź niewyrażenie zgody wspólnotę mieszkaniową. W innym przypadku mogą być użyteczne w trakcie podróży i konieczności korzystania z windy w kilku budynkach. Wyróżnia się schodołazy gąsienicowe, które mogą być wygodniejsze dla osoby niepełnosprawnej, ale mają większe wymagania przestrzenne oraz schodołazy kroczące, które są mniejsze i lżejsze. Jest to jednak rozwiązanie, które wymaga pomocy osób trzecich i osoba niepełnosprawna nie poradzi sobie z obsługą tego urządzenia samodzielnie.

Winda schodowa cena

Najtańszym rozwiązaniem jest schodołaz kroczący i droższy schodołaz gąsienicowy. Droższe są windy krzesełkowe, szczególnie te krzywoliniowe, w przypadku których warto się zastanowić, czy nie byłoby lepiej kupić jednak dwóch krzesełek prostoliniowych. Kilkadziesiąt tysięcy złotych kosztują platformy schodowe i samodzielnie niepełnosprawni rzadko mogą sobie pozwolić na ich zakup. Przemyśleć należy też zakup używanych modeli wind, które zwykle są tańsze.

Dofinansowanie na windy 

Jak widać powyżej, windy dla osób niepełnosprawnych mają bardzo zróżnicowane ceny od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie da się ukryć, że często jest to główny czynnik mający wpływ na wybór odpowiedniej windy przez osoby z niepełnosprawnościami, ale nie powinien stać się jedynym - równie ważne jest wybranie windy spełniającej wymagania techniczne budynku, dostosowanej do możliwości osób z niej korzystających i zapewniającej możliwie dużą wygodę użytkowania. Przede wszystkim jednak nie należy oszczędzać na bezpieczeństwie i wybierać windy, które spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa, są produkowane i montowane przez profesjonalne firmy, które wiedzą co robią. Istotne tutaj są także kwestie zabezpieczeń poruszającego się windą - dodatkowe pasy czy uchwyty mogą okazać się kluczowe w trakcie awarii lub nieprzewidzianych wypadków. Aby koszt windy nie okazał się zbyt duży dla osoby niepełnosprawnej czy instytucji chcącej zapewnić większą dostępność do swojej siedziby, stworzono określone dofinansowania na zakup i montaż wind.

Najpopularniejsza jest dotacja PFRON, przeznaczona na likwidację barier architektonicznych. Aby ją otrzymać przede wszystkim należy mieć potwierdzony przez lekarza stopień niepełnosprawności w zakresie, który uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie w przestrzeniach ze schodami czy progami i z tego względu konieczna jest winda dla osób niepełnosprawnych. By starać się o dofinansowanie urządzenia trzeba posiadać zameldowanie w miejscu, w którym winda ma być zamontowana i ewentualne zgody na to, jeśli nie jest się właścicielem budynku, np. od wspólnoty mieszkaniowej. W zależności od wyboru instytucji, która ma rozpatrywać wniosek, może być on inaczej skonstruowany i wymagać nieco innego wypełnienia, dlatego też warto zgłosić się z pytaniami do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które mają odpowiednie instrukcje. Wnioski są rozpatrywane według kolejności zgłoszeń, dlatego też najlepiej składać je na początku roku, kiedy jeszcze są środki na dofinansowania.

Dotacja od PFRON może sięgać aż 95% kosztu montażu urządzenia, a w ocenie wniosku znaczenie ma sytuacja życiowa niepełnosprawnego (m.in. stopień i rodzaj niepełnosprawności, warunki finansowe), orzeczenie lekarza, koszt inwestycji i liczba osób korzystających z urządzenia oraz to, czy wnioskujący wcześniej korzystał z pomocy finansowej. Wszystkie dane podane we wniosku są później weryfikowane przez wywiad lokalny.

Windy dla osób niepełnosprawnych są dużym ułatwieniem, pozwalającym na zwiększenie samodzielności i poprawę warunków życiowych. Mnogość modeli, zróżnicowane ceny i możliwość uzyskania dotacji na zakup powinny być czynnikami, które zachęcają do montażu tego typu udogodnień.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%