Zamknij

Konferencja odbyła się w ramach cyklu tematycznego ,,Aktualność myśli pedagogicznej Edmunda Bojanowskiego i jej aplikacja we współczesnej...

14:13, 15.11.2021 NK Aktualizacja: 07:21, 17.11.2021
Skomentuj Zrzut ekranu/Yotube.TVKUL Zrzut ekranu/Yotube.TVKUL

Katedra Historii Wychowania, Opieki i Pedagogiki Społecznej zorganizowała w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w listopadzie br., międzynarodową konferencję naukową pt. ,,Społeczno-kulturowy wymiar aktualności myśli pedagogicznej Edmunda Bojanowskiego”

Edmunda Bojanowskiego nie trzeba przedstawiać, a w regionie gostyńskim jego biografia i twórczość jest szczególnie znana. Szerszej dał się poznać jako działacz społeczny, publicysta, założyciel czytelń, bibliotek, aptek oraz zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny. Czerpiąc z nabożeństw maryjnych, chciał, aby to właśnie postać Maryi była głównym odniesieniem dla zgromadzenia.

W Podrzeczu 3 maja 1850 roku wraz z gospodynią Franciszką Przewoźną założył, pierwszą wiejską ochronkę dla dzieci, w których dzieci pozyskiwały zarówno opiekę, jak i pobożne oraz patriotyczne wychowanie. Dla nich ułożył program wychowawczy składający się m.in. z gier i zabaw, które będąc podstawową aktywnością dzieci, miały uczyć miłości do Boga, drugiego człowieka czy ojczyzny. Przedstawione propozycje kształciły zdrową rywalizację i współpracę, a także przedstawiały istotne sprawy przy okazji zabawy.

W tej działalności pomagały mu dziewczyny, które przygotowywał do pracy, ucząc je praktyk religijnych czy lektury duchowej. Bojanowski uważał, iż należy zacząć właśnie od dzieci, bo przez nie idzie odrodzenie ludzkości. Hasłem przewodnim było zdanie: „Ręce przy pracy, serce przy Bogu”. Praca miała być regułą, dla dzieci na miarę ich możliwości elementem patriotycznego wychowania, a dla wszystkich drogą do świętości.

Konferencja odbyła się w ramach cyklu tematycznego ,,Aktualność myśli pedagogicznej Edmunda Bojanowskiego i jej aplikacja we współczesnej edukacji”.

Zaznaczyć trzeba, że w ramach akcji we współpracy KUL i Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, powstało 69 opowiadań i ponad 50 gier i zabaw i to w różnych językach. Dzięki temu wartości i tradycje zakorzenione przez Bojanowskiego są udostępniane szerszej publiczności.

Według siostry Maksymilly Pliszki, matki generalnej sióstr służebniczek, propozycje założyciela zostały przełożone na język współczesny w ten sposób, aby można było je zrozumieć i wykorzystać w dzisiejszych czasach.

Błogosławiony Edmund, pochylając się nad każdym człowiekiem w trosce o jego wychowanie, szukał sposobów dotarcia poprzez różne gry, zabawy i opowiadania, wykorzystując w nich otaczający nas świat, przyrodę i proste narzędzia, jak choćby sznurek, wstążka i krzesło, czy też inne będące pod ręką rzeczy - wyjaśnia s. Maksymilla Pliszka.

Podczas konferencji zwrócono też uwagę, że to, co w XIX wieku dostrzegł Edmund Bojanowski, nadal nie straciło na aktualności, a cele oraz zasady, na jakich opierał się system kształcenia w ochronce, nie stracił na zaufaniu i identyfikacji z panującymi w dzisiejszym świecie wartościami.

Przykład Bojanowskiego uświadamia nam, katolikom, że jesteśmy powołani do apostolstwa pierwszego zakresu, że mamy odważnie angażować się do szerzenia królestwa Bożego na ziemi, by nauka Chrystusa mogła dosięgnąć każdej dziedziny życia - tłumaczy ks. prof. Paweł Malecha, postulator sprawy kanonizacyjnej Edmunda Bojanowskiego.

Warto skorzystać z uwspółcześnionych gier i zabaw, które są wykorzystywane w różnych placówkach oraz w rodzinach i to nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Źródło: Gość Niedzielny Lubelski

 

[ALERT]1636981947960[/ALERT]

 

(NK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

KatolikKatolik

10 3

Ciekawe czy Bojanowski jest dumny z dzisiejszej Polski katolicyzmu biskupów a przede wszystkim z KUL-u....ta uczelnia to teraz kopalnia bezrozumnych klakierów czarnka i obecnej władzy....żenada 14:38, 15.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

GlutGlut

2 2

Ale gnioty…. XXI w….. Bojanowski, KUL, religia….. gdzie atom, autostrady, setki tysięcy miejsc pracy w nowoczesnych firmach i fabrykach???? Gdzie zelektryfikowane linie kolejowe na takie prowincja jak Gostyń, Pogorzela? Borek??? To tez jest Wielkopolska i Polska; w rzeczywistosci psy d… szczekają… bród, smród i ubóstwo…. 20:31, 15.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%