Nieodpłatna pomoc prawna to dla wielu mieszkańców jedyna szansa na skonsultowanie swojej sprawy z prawnikiem. Zwłaszcza że koszty usług prawnych rosną, a zawiłości przepisów nie maleją. Powiat gostyński, podobnie jak inne w Polsce, realizuje rządowy program, który finansuje takie porady z budżetu państwa. Ale nawet jeśli nie płacimy za nie z własnej kieszeni, to nie znaczy, że ktoś to robi za darmo.
Według danych, które otrzymaliśmy przez Starostwo Powiatowe w Gostyniu, w 2025 roku zaplanowano na ten cel 219 744 zł. Do połowy maja w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego w powiecie udzielono 345 porad. Gdyby obecne tempo się utrzymało, do końca roku liczba porad mogłaby sięgnąć około 930. Gdyby tak było to dzieląc to przez zaplanowaną kwotę jedna porada kosztowałaby średnio około 236 zł. Ale czy będzie ich aż tyle?
Jak nas poinformowano, punkty obsługują wyłonione w drodze otwartego konkursu organizacje pozarządowe - Fundacja Auditorium prowadzi pomoc prawną, a Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wsparcie, Informacja, Rozwój” zajmuje się poradnictwem obywatelskim. Dodatkowo jeden z punktów obsługiwany jest przez radców prawnych delegowanych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu.
To, że usługa jest nieodpłatna dla mieszkańca, nie oznacza, że odbywa się bez kosztów. Za pracę prawnika, jego obecność w określonych godzinach dyżurowych, obsługę organizacyjną i lokalową ktoś musi zapłacić. W tym przypadku rachunek pokrywa państwo, czyli podatnik. Co więcej, system ten zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej, działa na zasadzie dyżurów, które muszą być realizowane bez względu na to, czy danego dnia zgłosi się jeden mieszkaniec, dziesięciu, czy nikt. Wynagrodzenie obejmuje nie tylko liczbę udzielonych porad, ale również gotowość do ich udzielenia. Takie warunki zapisane są zarówno w przepisach, jak i w umowach zawieranych z organizacjami, które wygrały otwarty konkurs ofert ogłoszony przez powiat.
Najwięcej porad w tym roku udzielono w Gostyniu - ponad 160 do połowy maja. W mniejszych miejscowościach liczby te są znacznie niższe. W Krobi, Pępowie czy Borku to często poniżej kilkunastu porad miesięcznie. Zakres spraw obejmuje przede wszystkim prawo cywilne, rodzinne i pracy, czyli te obszary, w których obywatele najczęściej potrzebują wsparcia.
Z systemu warto korzystać. Ale warto też mieć świadomość, że choć usługa jest bezpłatna dla obywatela, to jej realny koszt pokrywa budżet. A to oznacza, że każde tego typu działanie powinno być dobrze zorganizowane, przemyślane i skuteczne. Bo nic nawet pomoc prawna nie jest naprawdę za darmo.
[ZT]79294[/ZT]
[ZT]79154[/ZT]
[ZT]79146[/ZT]
[ALERT]1747301357051[/ALERT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz