Zamknij

Uprawnienia do obsługi maszyn dotyczą wszystkich, także rolników!

10:18, 26.11.2024 Materiał ekspercki Aktualizacja: 11:15, 01.12.2024
Skomentuj Foto: Gostyn24/fotomontaż Foto: Gostyn24/fotomontaż

Rolnictwo to ciężki zawód pełen wyzwań, w którym codziennie łączą się tradycja i nowoczesne technologie.  Statystyki pokazują, że wypadki przy pracy w gospodarstwach rolnych zdarzają się częściej, niż byśmy chcieli. Obsługa maszyn rolniczych, choć jest niezbędna, często wiąże się z dużym ryzykiem . Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że do korzystania z wielu maszyn, potrzebne są specjalistyczne uprawnienia. Bez nich naraża się na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również innych, a z chwilą wypadku przy pracy traci prawo do odszkodowania.

Obsługa maszyn wykorzystywanych w rolnictwie, takich jak kombajny, koparki, ładowarki czy prasy, wymaga odpowiednich kwalifikacji. Przepisy w tej kwestii są jednoznaczne – niezależnie od tego, czy korzystasz z maszyn na potrzeby własne, czy zawodowe, obowiązują Cię te same wymagania co operatora w firmie. Niestety, wielu rolników nadal nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku. Co zrobić, aby uniknąć problemów? Dlaczego warto zadbać o swoje kwalifikacje? Na te i inne pytania odpowiada mgr inż. Dawid Kwieciński, Główny Specjalista ds. BHP i PPOŻ oraz właściciel Ośrodka Szkolenia „Kwiecińscy” w Pępowie.

– Rolnicy często nie zdają sobie sprawy, że prawo nie robi wyjątków. Bez odpowiednich kwalifikacji obsługa maszyn jest po prostu niezgodna z prawem – tłumaczy mgr inż. Dawid Kwieciński, Nasz ekspert – Nie ma znaczenia, czy używasz sprzętu na potrzeby własne, czy w ramach pracy zawodowej. Każdy operator musi mieć uprawnienia. To tak samo jak z kierowaniem samochodem ciężarowym, nie ma znaczenia czy jeździsz zawodowo, czy prywatnie musisz posiadać odpowiednie prawo jazdy.

Dlaczego uprawnienia są konieczne?

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie od marca 2024 roku zostały bardzo zaostrzone, nakładając na operatorów maszyn obowiązek posiadania kwalifikacji zawodowych potwierdzonych przez odpowiednią instytucje lub kwalifikowany ośrodek szkolenia. Brak dokumentów może skutkować poważnymi konsekwencjami. Rolnicy, często nie zdają sobie sprawy, że w umowie zawartej z ubezpieczycielem wpisane jest posiadanie odpowiednich uprawnień do obsługi specjalistycznych sprzętów. W przypadku ich braku, ubezpieczyciel po prostu nie wypłaci odszkodowania.

– Jeśli dojdzie do wypadku, a operator nie ma wymaganych uprawnień, ubezpieczyciel najprawdopodobniej odmówi wypłaty świadczeń – wyjaśnia Dawid Kwieciński. – To nie jest kwestia interpretacji przepisów, tylko ich przestrzegania. W razie wypadku liczą się fakty: albo masz dokumenty, albo nie. Niestety, bardzo dużo osób nadal nie zdaje sobie z tego sprawy.


 

Inwestycja w bezpieczeństwo

Koszty uzyskania kwalifikacji do obsługi maszyn wykorzystywanych w rolnictwie są relatywnie niskie w porównaniu do korzyści, jakie przynoszą – przede wszystkim bezpieczeństwa oraz ochrony prawnej i ubezpieczeniowej w razie wypadku. Przykładowo, uprawnienia do obsługi kombajnu zbożowego lub sieczkarni samojezdnej to koszt w granicach 500 zł. W przypadku bardziej zaawansowanego sprzętu ceny mogą sięgać od 1000 do 2000 zł. Ważność takich uprawnień nie zawsze jest terminowa. W przypadku nadania terminowości jak np. Ładowarki teleskopowe, przedłużenie ważności uprawnień nic nie kosztuje – wystarczy złożyć wniosek w wymaganym terminie.

– To wydatek, który należy potraktować jako inwestycję w siebie – zaznacza ekspert. – Dzięki uprawnieniom nie tylko pracujemy zgodnie z prawem, ale przede wszystkim mamy pewność, że opłacane przez nas ubezpieczenie w razie problemów faktycznie nas chroni.

 

O czym warto pamiętać?

Praca na gospodarstwie wiąże się z obsługą różnorodnych maszyn – od prostych urządzeń po zaawansowany sprzęt. Bez względu na to, jakie urządzenia wykorzystujesz, obowiązek posiadania uprawnień jest taki sam.

– Szkolenia to nie tylko formalność. To także szansa, by poznać zasady bezpiecznej obsługi sprzętu, które mogą uratować zdrowie, a nawet życie – przekonuje Dawid Kwieciński. – Rolnictwo to jedna z bardziej niebezpiecznych branż. Wypadki zdarzają się każdego dnia, a ich skutki bywają tragiczne.

 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Jeśli korzystasz z maszyn rolniczych, upewnij się, że posiadasz odpowiednie kwalifikacje. To nie tylko kwestia zgodności z przepisami, ale także ochrony siebie, swojej rodziny i pracowników.

– Bezpieczeństwo zaczyna się od świadomości. Każdy sam powinien zastanowić się czy warto ryzykować. Według mnie lepiej poświęcić czas I środki na zdobycie uprawnień, niż potem borykać się z konsekwencjami ich braku – podkreśla Dawid Kwieciński

Bezpieczeństwo w rolnictwie wymaga nie tylko doświadczenia, ale także odpowiednich kwalifikacji. Obsługa maszyn rolniczych bez wymaganych uprawnień wiąże się z dużym ryzykiem – zarówno dla zdrowia, jak i ochrony ubezpieczeniowej. Zdobycie kwalifikacji to inwestycja w spokój i pewność, że w razie wypadku prawo będzie po Twojej stronie. Dlatego nie czekaj – zainwestuj w swoje kwalifikacje i zadbaj o bezpieczeństwo na swoim gospodarstwie. Prawo i zdrowy rozsądek idą w parze, a uprawnienia to krok w stronę lepszej i bezpieczniejszej przyszłości.

 

[ZT]73167[/ZT]

[ZT]70190[/ZT]

[ZT]71491[/ZT]

 

(Materiał ekspercki)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

rolnikrolnik

4 3

Ciekawi mnie ile godzin przepracował ten Pan. 06:44, 27.11.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PracownikPracownik

0 1

Jak to niby odnosi się do tematu uprawnień? 14:13, 28.11.2024


RolisRolis

3 0

Ładna proza az nie da sie czytać do końca straszenia i nagabywania ciag dalszy 11:59, 27.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

yatonyaton

3 0

wymyślają od wszystkiego uprawnienia, za chwilę każdy będzie musiał mieć specjalne uprawnienia na obsługę pralki w domu + lodówki , włącznika świateł i dodatkowe uprawnienia na otwieranie drzwi. To jest chore... Ludzie nie dajcie się tak manipulować a ci ludzie niech się wezmą do normalniej pracy! 10:02, 28.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

C plus eC plus e

2 0

Jak to się pięknie nazywa: szkolenia, uprawnienia. A chodzi tylko o kasę. Tak jak szkolenia na opryskiwacz- czysta teoria. A zadasz im konkretne pytanie to nie potrafią odpowiedzieć. Chodzi tylko żeby kasę ściągnąć od wszystkiego. Ciekawe kiedy ktoś wpadnie żeby tury podpiąć pod dozór techniczny. Ale by leciał hajs... 18:11, 28.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%