Zamknij

Prawdziwy patriotyzm nie potrzebuje dzisiaj sztandarów i wzniosłych przemówień

09:39, 11.11.2024 W.A/Redakcja Aktualizacja: 15:49, 11.11.2024
Skomentuj Foto: Arch. Gostyn24 Foto: Arch. Gostyn24

Dziś 11 listopada. Kolejny rok obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, przypominając sobie o bohaterach, którzy wywalczyli dla nas wolność. Ulice polskich miast zapełnią się paradami, a na balkonach zawisną biało-czerwone flagi. Znów w telewizji usłyszymy wzniosłe przemowy o wielkości przeszłości i o miłości do ojczyzny. To ważny dzień — dzień, który ma nam przypominać, że nasza niepodległość była zdobyta ogromnym wysiłkiem i poświęceniem.

Ale kiedy gasną światła i opada entuzjazm świątecznych uroczystości, warto zadać sobie pytanie - co dzisiaj, w 2024 roku, oznacza patriotyzm? Czy miłość do ojczyzny sprowadza się jedynie do uczestnictwa w uroczystościach, recytowania hymnów i składania kwiatów pod pomnikami? A może patriotyzm to coś znacznie bardziej złożonego i, co ważniejsze, bardziej codziennego?

Patriotyzm w XXI wieku to coś więcej niż tylko przeszłość. To teraźniejszość, którą tworzymy na co dzień. Nie chodzi o to, by tylko wspominać chwalebne karty historii, ale także o to, by zadać sobie pytanie, co robimy dzisiaj, aby ta wolność miała sens. 11 listopada to nie tylko okazja do świętowania, ale i refleksji nad tym, jak możemy być patriotami tu i teraz — w codziennym życiu, daleko od blasku świateł i tłumu skandującego hasła.

Dziś, zamiast stawać na baczność przed pomnikami, warto zastanowić się, co oznacza współczesny patriotyzm. Bo czy naprawdę wystarczy wywiesić flagę raz w roku, by nazwać się patriotą? Może prawdziwy wyraz miłości do ojczyzny leży w tych drobnych, codziennych gestach, które nie przynoszą nam oklasków, ale mają realne znaczenie.

Wspominają bohaterów walczących o Polskę, pomyślmy również o tych, którzy na co dzień w milczeniu tworzą naszą rzeczywistość. Patriotyzm to codzienne wybory, takie jak wspieranie lokalnych przedsiębiorców, którzy mimo trudności decydują się prowadzić biznesy w małych miasteczkach, zamiast przenosić je za granicę. To wybieranie polskich produktów na półkach sklepowych — nie dlatego, że tak wypada, ale dlatego, że to realne wsparcie dla naszej gospodarki.

Kiedy kupujesz chleb od lokalnego piekarza, który od pokoleń kontynuuje rodzinną tradycję, jesteś patriotą. Kiedy w święto niepodległości bierzesz udział w akcji sprzątania pobliskiego parku zamiast uczestniczyć w politycznych przepychankach — jesteś patriotą. To właśnie te małe gesty, często niezauważone, budują Polskę, która naprawdę zasługuje na miano niepodległej.

W dniu, gdy świętujemy odzyskanie niepodległości, warto również zastanowić się, jaką Polskę chcemy zostawić naszym dzieciom i wnukom. Dzisiejszy patriotyzm to nie tylko obrona granic, ale także dbałość o to, co znajduje się wewnątrz tych granic — o przyrodę, kulturę, wspólnotę.

Niech więc ten 11 listopada będzie także dniem refleksji nad tym, jak nasze codzienne działania wpływają na otaczający nas świat. Czy potrafimy dbać o naszą małą ojczyznę, jaką jest najbliższa okolica? Czy dbamy o sąsiadów, o czystość na naszych ulicach, o to, by nasze dzieci miały bezpieczne miejsce do zabawy?

Kiedy gasną fajerwerki i kończą się przemówienia, patriotyzm wciąż trwa — nie w deklaracjach, ale w czynach. Niech święto niepodległości będzie przypomnieniem, że patriotyzm to nie tyle kwestia przeszłości, co odpowiedzialność za przyszłość. To gotowość do budowania lepszej Polski — dla nas wszystkich.

Bo może prawdziwy patriotyzm nie potrzebuje sztandarów i wzniosłych przemówień. Może potrzebuje tylko nas — zwykłych ludzi, którzy codziennie podejmują decyzje na rzecz swojej wspólnoty. Dziś, 11 listopada, świętujmy nie tylko odzyskaną wolność, ale także tę codzienną pracę, dzięki której Polska naprawdę może być wolna — wolna od obojętności, podziałów i bezczynności.

[ZT]73775[/ZT]

[ZT]73771[/ZT]

[ZT]73538[/ZT]

[ALERT]1731312727668[/ALERT]

 

(W.A/Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

kaziukaziu

8 0

Niepodległość drobne gesty ? jechalem w kierunku Poznania wioska za Kunowem to wioska chyba zamieszkała przez obcych tam flagi w 97 procentach nie uświadczysz wstyd na stacji Orlen na Dino wiem to nie przymuszona wola ,ale o czymś to świadczy to ludzie nie godni tej Wolności tam mamona i tylko mamona 11:28, 11.11.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

M.WM.W

1 5

Może lepiej zadbać o tę mamonę i godnie utrzymanie rodzinę niż na siłę wywieszać flagi? Nie oceniaj żebyś sam nie był oceniany 15:52, 11.11.2024


obywatelobywatel

4 0

Szukaj Kaziu patriotów na wiejskiej tam są prawdziwi patrioci którzy sprzedali cala Polskę 18:02, 11.11.2024


Kaziu Kaziu

6 0

Kiedyś była straszna bieda .ale ludzie wiedzieli jak się zachować tak byli wychowywani w duchu patriotyzmu a wywieszenie flagi to pikuś żaden wysiłek zresztą szkoda polemizować 16:55, 11.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%