Poczta Polska ostrzega klientów przed cyberprzestępcami i zaleca ostrożność w internecie. Jak informuje spółka w poniedziałkowym komunikacie, chodzi m.in. o fałszywe SMS-y o zatrzymaniu przesyłki do dezynfekcji i maile, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.
Od początku trwającej epidemii, jak wskazano, Poczta Polska odnotowała niepokojący wzrost informacji od klientów o cyberprzestępstwach opartych na phishingu, czyli podszywaniu się pod markę w celu wyłudzenia danych lub kradzieży pieniędzy.
Spółka ostrzega przed trzema najpopularniejszymi formami ataku na klientów. Cyberprzestępcy, podszywając się pod Pocztę Polską, wysyłają np. fałszywe SMS-y o zatrzymaniu przesyłki do dezynfekcji. "W wiadomości podany jest link, który przekierowuje do stworzonej na potrzeby przestępstwa nieprawdziwej strony internetowej, rzekomo śledzącej przesyłkę wraz zawartą w niej również nieprawdziwą informacją o wstrzymaniu przesyłki" - czytamy. Aby przesyłka mogła trafić do odbiorcy, ofiara ataku jest zachęcana do dopłaty. Po kliknięciu w przycisk PŁACĘ, system przekierowuje do sfałszowanej strony pośrednika w płatnościach, a następnie po wyborze banku klient jest kierowany na fałszywą stronę pozornie swojego banku. Ta jednak również jest fałszywa - link w adresie jest inny niż adres banku - warto sprawdzać literówki w adresie.
Gdy klient definiuje osobę, do której ma zostać przelana kwota - zatwierdza przelew kodem, jaki otrzymał SMS-em (kod jest widoczny dla złodzieja, ponieważ strona jest sfałszowana i każda operacja wykonywana na stronie jest monitorowana w czasie rzeczywistym) - tłumaczy mechanizm oszustwa spółka. "W otrzymanym SMS-ie kwota, którą klient miał zapłacić nie jest równoważna z kwotą znajdującą się w otrzymanym SMS-ie (1,00 zł), tak naprawdę może być nawet kilkaset razy wyższa" - ostrzega spółka.
Jednocześnie Poczta Polska przypomina, że przesyłki, jakie obsługuje są bezpieczne i nie ma potrzeby ich dezynfekcji.
Formą oszustwa opartego na podszywaniu się pod Pocztę Polską są też fałszywe maile, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie lub przekierowują do fałszywej strony. "W takiej sytuacji należy zignorować wiadomość, nie klikać w załączniki i linki oraz powiadomić odpowiednie organy" - podkreślono.
Spółka ostrzega też przed cyberprzestępcami, którzy próbują ukraść dane lub pieniądze klientów, podszywając się pod Pocztę i zachęcając do udziału w fałszywych konkursach, w których nagrodą może być np. telefon komórkowy. "Także w takich sytuacjach należy nie reagować na podejrzane wiadomości, ignorować załączniki i linki, gdyż mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie" - zaleca spółka. (PAP)
autor: Magdalena Jarco
maja/ je/foto: newseria
covid10:32, 26.05.2020
Zemsta Sasina na kwarantannie.🤣
RuskiHakier10:51, 26.05.2020
Serio ludzie się łapią na tak *%#)!& trick jak doplata do przesyłki ??? Kto to wymyślił? Chce ktoś adres do strony aby wysyłać takie maile?
ja14:16, 26.05.2020
Dlaczego gostyn 24 wyswietla gre gdzie mozna wygrac 450 a pao wpisaniu danych znika i nie iwdomo co dalej?Dotyczy reliktow PRL
PL16:02, 26.05.2020
Po prostu ktoś w poczcie polskiej sprzedaje dane klientów. Też raz otrzymałem złośliwe oprogramowanie z linku w mailu, gdzie dokładnie była opisana paczka która miała dotrzeć lada dzień. Ciekawe czy nasze dane z rejestru Pesel są już sprzedane czy czekają na klienta?
Francuzi i Polacy razem na cmentarzu w Gostyniu
klechy wszędzie muszą być Kulak robi tak jak pisowcy
Obywatel
21:13, 2025-07-14
Szykuj się na niezapomniany weekend! Dni Ponieca to...
Jaka petarda nic ciekawego zwykle pseudo koncerty z plejbejku jak w każdym mieście gdzie się odbywajom te badziewne pseudo koncerty tego nawet koncertem nie idzie nazwać puszczanie plejbejku
Q
20:48, 2025-07-14
Francuzi i Polacy razem na cmentarzu w Gostyniu
Wystawa „Nasi chłopcy” prezentowana przez Muzeum Gdańska. Poczytajcie! Zapoznajcie się! Dokąd zmierzamy?
CoSięDzieje?
18:54, 2025-07-14
Nie żyje mężczyzna ranny we wczorajszym wypadku. Lekarz
Wincyj motorów. Każdy mądry do czasu aż się nie zabije
Piechur
18:23, 2025-07-14
0 2
A konkretnie, bo nie bardzo wiemy o co chodzi?