Zamknij
REKLAMA

Nie bądź naiwny. Tutaj też obowiązuje zasada ograniczonego zaufania...

10:05, 26.11.2021 | Redakcja
Skomentuj Foto: AdobeStock
REKLAMA

Niebawem rozpocznie się coroczna  świąteczna gorączka i wiele osób zacznie szukać prezentów w Internecie.  Niestety, także w wirtualnym świecie możemy paść ofiarą oszustów. Policjanci radzą, co zrobić, aby zminimalizować to zagrożenie.

Okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Dlatego robiąc zakupy przez internet zachowajmy daleko idącą ostrożność, bo nie brakuje tam sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób próbują naszym kosztem osiągnąć zysk.

Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Policja radzi, co zrobić, by nie stracić pieniędzy:

  • - Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź emaile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione.
  • - Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.
  • - Zachowajmy ostrożność przy logowaniu się na konto sklepu internetowego. Unikajmy ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także danych do logowania oraz innym osobom.
  • - Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.
  • - Nie płaćmy „w ciemno” za towar. Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.
  • - Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym.
  • - Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
  • - Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych pieniędzy zależy przede wszystkim od nas samych.

Źródło: KGP

[ALERT]1637747165298[/ALERT]

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Ehhh, szkoda słów...Ehhh, szkoda słów...

1 1

Dokładnie, strzeżcie się szczególnie łatwego zarobku i kryptowalut Lite gape.. Oszuści i naciągacze, niestety nie do uchwycenia przez organy ścigania 21:36, 26.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%