Sztuka japońska ponownie zawitała do Gostynia. W ramach wydarzenia "Meet the Art" zorganizowano warsztaty tańca, kaligrafii i tworzenia mangi prowadzone przez znanych i cenionych japońskich artystów. Wyjątkowa była inauguracja, podczas której dzieła Japończyków stanęły pośród prac lokalnych twórców. Swoją światową premierę miał obraz Yoshiyasu Tamury. Malarz chętnie opowiadał o swoim dziele - inspiracji i wyjątkowej metodzie jego tworzenia.
Organizatorzy zeszłorocznego Gostyńskiego Biennale Sztuki Współczesnej zafascynowani sztuką japońską po raz kolejny postanowili zaprosić do Gostynia znanych i cenionych japońskich artystów. W ramach kilkudniowego wydarzenia pn. "Meet the Art" zorganizowano warsztaty teatru tańca, kaligrafii oraz tworzenia mangi. Prowadzącymi byli: Risa Takita - tancerka i artystka, Tamura Yoshiyasu - malarz, ilustrator, twórca mangi, a także Maho Ikushima - wykładowczyni języka japońskiego oraz kaligrafii. Inauguracja wydarzenia, której towarzyszyła wystawa, miała miejsce w piątek 16 czerwca w siedzibie Fundacji Absolwent. - Chcieliśmy umożliwić mieszkańcom spotkanie dwóch światów. Sztuki globalnej ze sztuką lokalną. Zderzyć ze sobą te dwa światy. Zobaczyć, co z tego wyniknie, czy będzie między nimi jakaś chemia - wyjaśniała Izabela Cwojdzińska, koordynator projektu "Meet the Art".
Swoje obrazy zaprezentowali gostyńscy artyści m.in. Stanisław Szymkiewicz i Aleksandra Adamczak, pojawiły się też prace profesorów i studentów Akademii Sztuki w Szczecinie. Swoją światową premierę miał najnowszy obraz Yoshiyasu Tamury. Artysta bardzo chętnie opowiadał o swoim dziele. - Dzisiaj jest pierwszy raz pokazywany - mówił Tamura. Obraz przedstawia sylwetkę jednego z japońskich bóstw z lisem. - Lis w kulturze Japonii symbolizuje bóstwa, które opiekują się plonami natury. Po trzęsieniu ziemi w Japonii w 2011 roku było bardzo dużo rozmaitych strat i szkód. To mnie zainspirowało. Moją intencją było pokazać życie i zacząłem malować takie właśnie obrazy - tłumaczył genezę powstania dzieł Yoshiyasu Tamura, dodając, że w swojej twórczości inspiruje się japońską sztuką ukiyo-e, czyli obrazami płynącego świata oraz włoskim malarstwem renesansowym. - Strój, który jest na tym obrazie w takich żywych barwach, wziął się stąd, że w Japonii to jest strój odświętny, zakładany tylko na specjalne okazje. W związku z tym mam takie przekonanie, że pomimo smutku nie wolno malować ze smutnym nastawieniem. Trzeba myśleć o tym dobrym, które ma nadejść, stąd tak żywe barwy, które dają nadzieję - podsumował Tamura.
Zapytany, czy wszystkie jego obrazy są tak optymistyczne, odpowiedział: - Chciałbym, żeby tak było. Tamura do tworzenia na płótnie oprócz farb akrylowych używa wysokiej jakości płatków złota sprowadzanych z Japonii. Technikę ich naklejania czerpie z włoskiej techniki renesansowej, której nauczył się we Florencji. - Używam specjalnego kleju, który wytwarza się we Florencji ze skór króliczych. (...) Lubię mieszać inspiracje stare i nowe - podsumował Yoshiyasu Tamura. Na wernisażu można było podziwiać również obraz Tamury, który powstał w 2014 roku.
O tym, jak bardzo wyjątkowym wydarzeniem jest "Meet the Art" w Gostyniu, mówił obecny na otwarciu prof. Tomasz Wendland - dyrektor artystyczny Mediations Biennale Poznań. W październiku zeszłego roku był jednym z gości specjalnych Gostyńskiego Biennale Sztuki Współczesnej. - Jestem pod dużym wrażeniem tego środowiska, organizatorów, władz miasta. My to robimy na co dzień, całą parą, 24 godziny na dobę. Trochę snu i znowu sztuka - mówił prof. Tomasz Wendland. - Jest to taka nasza choroba, ale okazuje się, że w Gostyniu – skromnym, ale bogatym jednocześnie mieście - jest wiele osób, które robią to z pasji. To imponujące. Zaczynaliście w zeszłym roku i mama nadzieję, że za kilka miesięcy spotkamy się ponownie na Gostyńskim Biennale Sztuki Współczesnej - podsumował prof. Wendland.
Co czeka jeszcze dziś na sympatyków sztuki japońskiej?
-godz. 12:00 – warsztaty Manga z Yoshiyasu Tamura w siedzibie Fundacji Absolwent,
-godz. 14:00 – warsztaty kaligrafii w siedzibie Fundacji Absolwent,
-godz. 16:00 – warsztaty z Risa Takita w siedzibie Fundacji Absolwent,
-godz. 20:30 – performance Risa Takita na Rynku w Gostyniu. Artystce towarzyszyć będą uczestnicy warsztatów.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Zielona Kohorta.
MiS
0 0
"Kobiety bez wieku" - tak wielokrotnie mówi się o przedstawicielkach krajów azjatyckich. Azjatki słyną z doskonałej cery pozbawionej niedoskonałości i zmarszczek. Co jest sekretem ich urodyOne się nie starzeją W zasadzie każda Azjatka jest doskonałym przykładem na to, że wyglądają one 10-20 lat młodziej. Przytoczę trzy przykłady kobiet, w których wiek na prawdę ciężko jest uwierzyć. Pierwszą pięknością jest tajwańska aktorka, piosenkarka i modelka, Vivian Hsu. Ma 37 lat, a z powodzeniem mogłaby wcielić się w rolę 18-latki. Słynna blogerka urodowa, Masako Mizutani, jest kolejnym fenomenem. Uwierzycie, że ma ona aż 43 lata? Na swoim blogu dzieli się swoimi sposobami zachowania młodzieńczego wyglądu. nna Azjatka zaszokuje Was jeszcze bardziej. Użytkowniczka Instagrama 666z, która wygląda na 14 lat ma ich... 37!
0 0
Do DAWNE CZASY- cyt ... zapewne komunizm wyssany z mlekiem matki... ,a Twoja matka chyba wstydzi się dzisiaj za Twoje komentarze,bo wyssałeś złość , głupotę i kompleksy.
0 0
Bardzo mizernie rozpropagowana informacja na temat "Meet the Art" w Gostyniu, śledzę wiekszość stron z informacjami na bieżąco i stwierdzam ,że oraganizatorzy nie wysilili się by mieszkańcy Gostynia dowiedziele sie czegoś na ten temat. Widocznie wiedzieli Ci , którzy mieli o tym wiedzieć . Jeśli chodzi o reklamę wydarzenia ja odnotowałam młodego pana z malutkim szyldem, przechadzającego się w miniony czwartek (Boże Ciało) po deptaku; kiedy to wydarzenie "Meet the Art" zopoczynało się właśnie w ten w czwartek i wpis u Pani Czojdzińskiej na facebooku; nic nigdzie poza tym. W sumie frekwencja i obecni na zdjęciach
0 0
piekna filigranowa Japonka :)
0 0
cienizna a patrzac na obecnych to tylko gostynskie lewactwo
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz