Zamknij
NEWS

Oddawali krew u strażaków

13:58, 15.03.2017
Skomentuj

Strażacy, policjanci, samorządowcy, mieszkańcy powiatu gostyńskiego oddawali krew. W ramach ogólnopolskiej akcji "spoKREWnieni służbą" zbiórkę zorganizowano w siedzibie komendy strażacy pożarnej. Zebrana podczas akcji krew trafi do wszystkich osób, które jej potrzebują, w tym do ofiar wypadków.

Odbywająca się pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji akcja trwa od 1 marca i ma na celu upamiętnienie żołnierzy wyklętych, którzy przelali krew za ojczyzne. Zbiórka w siedzibie gostyńskiej komendy ruszyła punktualnie o 10:00, tymczasem przed drzwiami sali, gdzie odbywała się zbiórka, tworzyła się długa kolejka osób, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. Wśród nich policjanci, strażacy, samorządowcy, mieszakńcy regionu gostyńskiego. 
- Krew oddaje od kilkunastu lat i mam odznakę złotego krwiodawcy, więc oddałem około 20 litrów krwi. Jestem tutaj bo cel jest szczytny, na pewno jest to jedna z najtrafniejszych spsosób uczczenia żołnierzy wyklętych. - mówił Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz Gostynia. Poodbnego zdanis jest Marcelina Konarczak ze Stefanowa. - Jestem drugi raz na podobnej akcji i cieszę sie, ze moge pomóc innym. - mówiła. Z kolei Patrcyja Zawodna z Borku Wlkp. krew oddawaął po raz pierwszy. - Nigdy nie oddawałm krwi i gdy przeczytałam o tej akcji postanowiałm spróbować i jetsem tu bez żadnych obaw. - mówiła borkowianka. Z kolei ebastian Myszkiewicz, rzecznik gostyńskiej policji krew oddaje od 19 lat. - Zacząłem w wojsku, łącznei oddałem juz około 15 litrów krwi.  Zawsze keidy ktoś potrzebuje tego cenego leku i moge oddać krew chętnie pomagam. Krew to życie. Niektórzy uświadamiaja to sobie, kiedy krew potrzebna jest w rodzinie. Bardz zachęcam każdego, żeby chociaż raz spróbowali oddac krew. – mówił rzecznik KPP Gostyń. - Pełnie służbę dla społeczeństwa i od czasu do czasi, keidy tylko moge oddaję krew. Warto… - wtórował Tobaissz Chudy, funkcjonarisuz Wydziału Prewencji kryminalnej KP P w Gostyniu. Mł.asp. Pohl krew oddawał po raz drugi. - To obowiazek kazdego, aby pomagać innym. Sytuacje w życiu są różne…Zawsze możemy znaleźć się na miejscu osób potrzebujących pomocy, bądź ktoś z rodizny będzie jej potrzebiował Warto sie nad tym zastanowaic i choć raz na jakis czas oddac krew. - mówił strażak KP PSP Gostyń. - Oddaję krew od 2003 roku, to wtedy dosżło do takiej sytuacji, keidy ktoś z rodizny jeje potrzebował. Od tego czasu co 2-3 miesiące oddaje krew. - mówił mł. asp. Michał Jernaś z KP PSP Gostyń.
Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18–65 lat, która waży ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Powinien też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Ponadto nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym (z katarem) lub przyjmuje się leki. Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, wraz z badaniami trwa około godziny. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia. Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu. - Chętnych jest całkiem sporo niestety, zdyskwalifikowaliśmy dziś kilka osób ze względu na to, że w ekrwi miaąły zbyt dużo bądź zbyt mało hemoglobiny. - mówiła Weronika Śliwa, lekarz Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu. - A krwi zawsze brakuje. Nie ma reguły co do tego, która grupa krwi jest najbardziej potrzebna. Krwi zawsze jest za mało, szczególnie w okresie wiosenno-letnim.Najważniejsze jest to, ze nie brakuej osób, ktre czują potrzebę oddawania krwi. - dodała dr Weronika Śliwa.

Odbywająca się pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji akcja trwa od 1 marca i ma na celu upamiętnienie żołnierzy wyklętych, którzy przelali krew za ojczyznę. Zbiórka w siedzibie gostyńskiej komendy ruszyła punktualnie o 10:00, tymczasem przed drzwiami sali, gdzie się odbywała, tworzyła się długa kolejka osób, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. Wśród nich byli policjanci, strażacy, samorządowcy, mieszkańcy regionu gostyńskiego. 

- Krew oddaję od kilkunastu lat i mam odznakę złotego krwiodawcy, więc oddałem około 20 litrów krwi. Jestem tutaj, bo cel jest szczytny, na pewno jest to jeden z najtrafniejszych sposobów uczczenia żołnierzy wyklętych - mówił Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz Gostynia. Podobnego zdania jest Marcelina Konarczak ze Stefanowa. - Jestem drugi raz na tego typu akcji i cieszę się, że mogę pomóc innym - mówiła. Z kolei Patrycja Zawodna z Borku Wlkp. krew oddawała po raz pierwszy. - Kiedy przeczytałam o tej akcji, postanowiłam spróbować i jestem tu bez żadnych obaw - opowiadała młoda mieszkanka Borku Wlkp. Sebastian Myszkiewicz, rzecznik gostyńskiej policji, krew oddaje od 19 lat. - Zacząłem oddawać krew w wojsku, łącznie oddałem już około 15 litrów krwi. Zawsze, kiedy ktoś potrzebuje tego cennego leku i mogę oddać krew, chętnie pomagam. Krew to życie. Niektórzy uświadamiają to sobie, kiedy krew potrzebna jest w rodzinie. Bardzo zachęcam każdego, żeby chociaż raz spróbować - mówił rzecznik KPP Gostyń. - Pełnię służbę dla społeczeństwa i od czasu do czasu, kiedy tylko mogę, oddaję krew. Warto… - wtórował Tobiasz Chudy, funkcjonariusz Wydziału Prewencji Kryminalnej KPP w Gostyniu. Mł. asp. Robert Pohl krew oddawał po raz drugi. - Myślę, że to obowiązek każdego, aby pomagać innym. Sytuacje w życiu są różne… Zawsze możemy znaleźć się na miejscu osób potrzebujących pomocy bądź ktoś z rodziny będzie jej potrzebował. Warto się nad tym zastanowić i choć raz na jakiś czas oddać krew - mówił strażak KP PSP Gostyń. - Oddaję krew od 2003 roku, to wtedy doszło do takiej sytuacji, kiedy ktoś z rodziny jej potrzebował. Od tego czasu co 2-3 miesiące oddaję krew - mówił mł. asp. Michał Jernaś z KP PSP Gostyń.

Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18–65 lat, która waży ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Powinien też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Ponadto nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym (z katarem) lub przyjmuje się leki. Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, wraz z badaniami trwa około godziny. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia. Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu. - Chętnych jest całkiem sporo, niestety zdyskwalifikowaliśmy dziś kilka osób ze względu na to, że we krwi miały zbyt dużo bądź zbyt mało hemoglobiny - mówiła Weronika Śliwa, lekarz Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu. - A krwi zawsze brakuje. Nie ma reguły co do tego, która grupa krwi jest najbardziej potrzebna. Krwi zawsze jest za mało, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Najważniejsze jest to, że nie brakuje osób, które czują potrzebę jej oddawania - dodała dr Weronika Śliwa.

Chętni, gotowi oddać krew mogą zgłaszać się jeszcze do godz. 16:00 w siedzibie KP PSP Gostyń przy ul. Wrocławskiej w Gostyniu. O efektach akcji będziemy informować w kolejnych newsach.

MiS

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%