Blokady rachunków bankowych w Polsce rosną, a organy podatkowe zawiesiły dostęp do ponad 5 tysięcy kont. Fiskus podejrzewa nadużycia podatkowe na łączną kwotę blisko 2,5 mld złotych.
W ostatnich sześciu latach organy podatkowe zdecydowały się na zawieszenie dostępu do ponad 5 tysięcy rachunków bankowych, co zamykało dostęp do kwoty niemal 443 mln złotych. To wszystko z powodu podejrzeń o ewentualne nadużycia podatkowe na imponującą kwotę blisko 2,5 mld złotych - informuje redakcja "Dziennika Gazety Prawnej".
Informacje podane przez "DGP" wskazują, że z roku na rok wzrasta liczba rachunków poddanych blokadzie. Co jednak istotne, wartość szacunkowych strat podatkowych, które fiskus przypisuje tym kontom, maleje.
Według doniesień Dziennika, w ciągu ostatnich sześciu lat łącznie zablokowano 5223 rachunki, co stanowiło pulę finansową na poziomie 443 mln złotych.
"Najwięcej blokad było w ubiegłym roku - 1188. Dotyczył one 312 podmiotów. Łączna kwota zablokowanych środków wyniosła 88,5 mln zł" - informuje "DGP".
Zastosowanie blokad umożliwia System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR), wdrożony w połowie 2018 roku. Celem tego systemu jest dokładna analiza systemu bankowego w celu wykrycia transakcji mogących służyć do wyłudzeń podatku VAT i innych oszustw podatkowych.
Wnioski o blokadę rachunku mogą składać szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz pięciu naczelników urzędów celno-skarbowych z różnych regionów Polski, takich jak dolnośląski, mazowiecki, łódzki, podlaski i wielkopolski.
Procedura blokady konta opiera się na wskaźnikach ryzyka, ustalanych na podstawie algorytmów zautomatyzowanych, których działanie nie jest jawne. Organ musi jednocześnie uzasadnić podejrzenie wykorzystywania rachunku przez właściciela w celach związanych z oszustwami podatkowymi, co stanowi istotny element procesu decyzyjnego.
Od lipca 2022 roku naczelnik urzędu skarbowego uzyskał możliwość żądania od banku informacji dotyczących osoby fizycznej, nawet jeśli ta nie jest uznawana za podejrzaną. Zmiana ta została wprowadzona w ramach Polskiego Ładu, zastępując słowo "podejrzany" terminem "osoba fizyczna" w jednym z przepisów.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Związek nie ukrywa: płacimy za to, że żyje nam się ...
jak jest segregacja to prawie zmieszanych sie nie wywala ja wystawiam smieci zmiszane raz na 3 miesiace bo co miesiac kosz jest pusty przy segregacji a place co miesiac a wy jeeszcze chcecie wiecej weezcie sie za osiedla tam jest najwiecej smieci w domkach jednorodzinnych tego nie ma jak sie segreguje
domu
08:59, 2025-07-09
Nauczycielka posądzana o hejt! W sieci aż huczy...
Wszystkim nie dogodzisz - dal jednych jesteś BE a dla innych CACY. Takie to nasze życie już jest!
hejka
07:35, 2025-07-09
Związek nie ukrywa: płacimy za to, że żyje nam się ...
Od lat odstawiam tyle samo śmieci - zgodnie z harmonogramem wystawiam max pełen jeden kubeł - czasem do połowy zapełniony, ale opłata jest za pełny, wystawiam też po jednym worku plastików i szkła. Nie zauważyłem abym produkował więcej śmieci!!! Wiadomo, że są nowi produkujący, ale oni też płacą.
hejka
07:27, 2025-07-09
Koła poza obrysem, tłumik jak armata. Sprawdzili ich...
Przez Bodzewo też jakiś baran jeździ wieczorami na krosie który ma na 100% wydech nie spełniający żadnych norm ... czy on czuje jakąś radość z tego powodu?
hehe
07:18, 2025-07-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz