Zamknij

Rząd wprowadzi kontrakt zamiast umów o pracę? Szykuje się rewolucja?

07:41, 17.08.2022 Źródło: Business Insider Aktualizacja: 07:56, 17.08.2022
Skomentuj

- Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi badanie dot. możliwości wprowadzenia jednolitego kontraktu o pracę w Polsce - informuje Business Insider. To może oznaczać rewolucję na rynku pracy. 

- Rząd w dwóch kluczowych dokumentach zobowiązał się wprowadzić w Polsce jednolity kontrakt o pracę do końca 2024 r. Z kolei do końca 2022 r. przeprowadzone mają zostać konsultacje z partnerami społecznymi oraz opublikowany raport o tym rozwiązaniu - informuje Business Insider. 

Byłoby to rewolucyjne rozwiązanie na polskim rynku pracy. Oznaczałoby to zastąpienie umów o pracę na czas określony i nieokreślony, umów o pracę tymczasową i umów zleceń inną jednolitą umową. Zachować by się mogła jedynie umowa o dzieło. 

- Zgodnie z miernikiem A53G zawartym w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) należy m.in. przeprowadzić badanie w celu zbadania możliwości zawarcia pojedynczej umowy o pracę, zapewnienia podstaw analitycznych i prawnych oraz wykorzystania analizy porównawczej; termin realizacji tego miernika to IV kwartał 2022 r. Takie badanie jest obecnie przeprowadzane - wskazuje w odpowiedzi na pytanie Business Insidera ws. badań Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Jednolity kontrakt. Rewolucja na rynku pracy

Pomysł wprowadzenia jednolitego kontraktu, w 2015 roku podczas kampanii wyborczej zgłaszała Platforma Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość natomiast już kilkukrotnie do tej reformy się przymierzało m.in. za czasów Teresy Czerwińskiej, jako ministra finansów. 

Teraz do realizacji jest ciut bliżej, bo pomysł wpisano do Krajowego Programu Reform. 

Jak tłumaczy w rozmowie z BI Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton i ekspertka prawa pracy wprowadzenie kontraktu byłoby "dobrą zmianą".

- Wprowadziłby nową jakość w relacji pracodawca/pracobiorca i z jednej strony wyeliminował fikcyjnie dziś wielu przypadkach umowy cywilnoprawne, zastępując je właśnie zwykłym kontraktem pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, a z drugiej strony wprowadził zupełnie nowe podejście do pracy, jako relacji transakcyjnej  - wskazuje Smulewicz. 

Eksperci zwracają jednak uwagę, że wprowadzenie kontraktu nie będzie proste, bo Polacy "nie są gotowi socjologicznie i mentalnie, bo to duża rewolucja na rynku pracy".

Konieczne byłyby zmiany w Kodeksie pracy, przepisach prawa cywilnego. W przypadku wprowadzenia kontaktu należałoby się zastanowić m.in. nad wymiarem czasu pracy, formą opodatkowania i okresem wypowiedzenia. To ostatnie budziłoby duże kontrowersje i różne spojrzenia ze strony związkowej i pracodawców. 

- Niestety wciąż mamy w głowach pozostałości po gospodarce rozdzielczo-nakazowej. W dodatku przy próbie wprowadzenie jednolitego kontraktu związki zawodowe na pewno wyszłyby na ulicę - prognozuje Monika Smulewicz. 

(Źródło: Business Insider)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

HmmHmm

1 0

Przede wszystkim pasożytów w budżetówce zatrudniać na krótko terminowe kontrakty !!!!!!! 12:40, 17.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%