Zamknij

Wszystko, o czym musisz wiedzieć wybierając agregat prądotwórczy

09:17, 03.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:53, 03.11.2020

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które zapewnia dostęp do energii elektrycznej w czasie awarii sieci lub braku zasilania. Świetnie sprawdza się na budowach, w gospodarstwie domowym i w plenerze np. na biwaku. Wybór właściwego urządzenia wymaga od użytkownika znajomości charakterystyki agregatów. Maszyna ma zasilać wszystkie urządzenia lub tylko ich część w danym fragmencie sieci. 

Działanie agregatu prądotwórczego 

Najważniejszą częścią agregatu jest silnik spalinowy (na gaz (LPG), olej napędowy lub benzynę) i prądnica, która w procesie indukcji, zmienia ruch tłoków na prąd elektryczny w uzwojeniu. Następnie, energia elektryczna przekazywana jest do sieci lub konkretnego urządzenia. Każdy agregat posiada swoje szczególne cechy, wynikające ze specyfiki silnika lub urządzenia.  

Na to zwróć uwagę - fazy, napięcie i moc 

W zależności od potrzeb, agregat prądotwrczy musi mieć odpowiednią liczbę faz. Nie wszystkie urządzenia potrzebują napięcia 230V.  

  • Agregat jednofazowy (230V) sprawdzi się w gospodarstwie domowym, do podtrzymania pracy sprzętów AGD i RTV, oświetlenia i komputerów 

  • Agregat trójfazowy (400V) tzw. na siłę, spełni swoją rolę na budowie, gdzie elektronarzędzia potrzebują większego napięcia i wymagają zasilania na siłę. Prądnica w tym modelu podzielona jest na trzy części, dlatego podłączając urządzenie 230V do agregatu trójfazowego, możemy korzystać tylko z 1/3 jego maksymalnej mocy.   

Moc agregatu podana jest na tabliczce znamionowej urządzenia, jednostką są kW. Trzeba pamiętać, że na niektórych maszynach podana jest moc przy pełnym spalaniu, a na innych np. przy 75%. W takim wypadku, należy przeliczyć wartości, by móc je porównać. Moc agregatu musi być większa niż wszystkich maszyn, które będzie zasilał. Wysokiej jakości agregaty, w bardzo atrakcyjnych cenach dostępne są sklepie seger.pl. Agregaty potrzebują określoną wartość prądu, do skutecznego rozruchu. 

Agregaty jednofazowe: 

  • 1,2 razy większą  – w przypadku: 
    - odbiorników wyposażonych w silnik komutatorowy (wiertarki, szlifierki, przecinarki, betoniarki) 
    - urządzenia elektroniczne oraz RTV i AGD 
    - urządzeń grzewczych 
    - oświetlenia żarowego i ledowego 

  • 1,5 razy większą – w przypadku: 
    - spawarek 
    - odbiorników z silnikiem elektrycznym z falownikiem 

  • 1,7 razy większą – w przypadku zasilaczy awaryjnych UPS 

Agregaty trójfazowe: 

  • 1,5 razy większą – w przypadku odbiorników: 
    - z silnikiem elektrycznym z falownikiem 

  • 3 razy większą – w przypadku odbiorników: 
    - z silnikiem elektrycznym trójfazowym połączonym w gwiazdę (betoniarki, mieszalniki, hydrofory) 
    - z silnikiem elektrycznym trójfazowym połączonym w trójkąt z softstartem (urządzenia i narzędzia z łagodnym rozruchem) 

  • 5 razy większą – w przypadku: 
    - oświetlenia sodowego 

  • 9 razy większą – w przypadku odbiorników: 
    - z silnikiem elektrycznym trójfazowym połączonym w trójkąt (np. starsze rocznikowo betoniarki, mieszalniki, pompy, hydrofory) 

Dopasuj agregat do konkretnej maszyny 

  • Na budowie dobrze sprawdzi się agregat trójfazowy z automatycznym rozruchem, który jest gotowy do pracy po upływie chwili. Maszynę uruchamia się przekręcając kluczyk w stacyjce.  

  • Do pracy betoniarki potrzebny jest agregat trójfazowy (400V) z silnikiem Diesla. 

  • Korzystając ze szlifierki na placu budowy, najlepiej jest podłączyć ją do agregatu trójfazowego. Jeśli jednak używamy jej np. w przydomowym warsztacie, wystarczy agregat 230V. Trzeba jedynie pamiętać, by wartość rozruchowa napięcia agregatu była 1,2 razy większa niż szlifierki. 

  • Agregat jednofazowy wykorzystywany jest głównie w gospodarstwach domowych. Urządzenie świetnie radzi sobie podczas przerwy w dostawie prądu. Maszyna powinna mieć dużą moc, dlatego, że wiele sprzętów potrzebuje ciągłego zasilania np. lodówka.   

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%