Zamknij
NEWS

Wszystko, o czym musisz wiedzieć wybierając agregat prądotwórczy

artykuł sponsorowany 09:17, 03.11.2020 Aktualizacja: 11:53, 03.11.2020

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które zapewnia dostęp do energii elektrycznej w czasie awarii sieci lub braku zasilania. Świetnie sprawdza się na budowach, w gospodarstwie domowym i w plenerze np. na biwaku. Wybór właściwego urządzenia wymaga od użytkownika znajomości charakterystyki agregatów. Maszyna ma zasilać wszystkie urządzenia lub tylko ich część w danym fragmencie sieci. 

Działanie agregatu prądotwórczego 

Najważniejszą częścią agregatu jest silnik spalinowy (na gaz (LPG), olej napędowy lub benzynę) i prądnica, która w procesie indukcji, zmienia ruch tłoków na prąd elektryczny w uzwojeniu. Następnie, energia elektryczna przekazywana jest do sieci lub konkretnego urządzenia. Każdy agregat posiada swoje szczególne cechy, wynikające ze specyfiki silnika lub urządzenia.  

Na to zwróć uwagę - fazy, napięcie i moc 

W zależności od potrzeb, agregat prądotwrczy musi mieć odpowiednią liczbę faz. Nie wszystkie urządzenia potrzebują napięcia 230V.  

  • Agregat jednofazowy (230V) sprawdzi się w gospodarstwie domowym, do podtrzymania pracy sprzętów AGD i RTV, oświetlenia i komputerów 

  • Agregat trójfazowy (400V) tzw. na siłę, spełni swoją rolę na budowie, gdzie elektronarzędzia potrzebują większego napięcia i wymagają zasilania na siłę. Prądnica w tym modelu podzielona jest na trzy części, dlatego podłączając urządzenie 230V do agregatu trójfazowego, możemy korzystać tylko z 1/3 jego maksymalnej mocy.   

Moc agregatu podana jest na tabliczce znamionowej urządzenia, jednostką są kW. Trzeba pamiętać, że na niektórych maszynach podana jest moc przy pełnym spalaniu, a na innych np. przy 75%. W takim wypadku, należy przeliczyć wartości, by móc je porównać. Moc agregatu musi być większa niż wszystkich maszyn, które będzie zasilał. Wysokiej jakości agregaty, w bardzo atrakcyjnych cenach dostępne są sklepie seger.pl. Agregaty potrzebują określoną wartość prądu, do skutecznego rozruchu. 

Agregaty jednofazowe: 

  • 1,2 razy większą  – w przypadku: 
    - odbiorników wyposażonych w silnik komutatorowy (wiertarki, szlifierki, przecinarki, betoniarki) 
    - urządzenia elektroniczne oraz RTV i AGD 
    - urządzeń grzewczych 
    - oświetlenia żarowego i ledowego 

  • 1,5 razy większą – w przypadku: 
    - spawarek 
    - odbiorników z silnikiem elektrycznym z falownikiem 

  • 1,7 razy większą – w przypadku zasilaczy awaryjnych UPS 

Agregaty trójfazowe: 

  • 1,5 razy większą – w przypadku odbiorników: 
    - z silnikiem elektrycznym z falownikiem 

  • 3 razy większą – w przypadku odbiorników: 
    - z silnikiem elektrycznym trójfazowym połączonym w gwiazdę (betoniarki, mieszalniki, hydrofory) 
    - z silnikiem elektrycznym trójfazowym połączonym w trójkąt z softstartem (urządzenia i narzędzia z łagodnym rozruchem) 

  • 5 razy większą – w przypadku: 
    - oświetlenia sodowego 

  • 9 razy większą – w przypadku odbiorników: 
    - z silnikiem elektrycznym trójfazowym połączonym w trójkąt (np. starsze rocznikowo betoniarki, mieszalniki, pompy, hydrofory) 

Dopasuj agregat do konkretnej maszyny 

  • Na budowie dobrze sprawdzi się agregat trójfazowy z automatycznym rozruchem, który jest gotowy do pracy po upływie chwili. Maszynę uruchamia się przekręcając kluczyk w stacyjce.  

  • Do pracy betoniarki potrzebny jest agregat trójfazowy (400V) z silnikiem Diesla. 

  • Korzystając ze szlifierki na placu budowy, najlepiej jest podłączyć ją do agregatu trójfazowego. Jeśli jednak używamy jej np. w przydomowym warsztacie, wystarczy agregat 230V. Trzeba jedynie pamiętać, by wartość rozruchowa napięcia agregatu była 1,2 razy większa niż szlifierki. 

  • Agregat jednofazowy wykorzystywany jest głównie w gospodarstwach domowych. Urządzenie świetnie radzi sobie podczas przerwy w dostawie prądu. Maszyna powinna mieć dużą moc, dlatego, że wiele sprzętów potrzebuje ciągłego zasilania np. lodówka.   

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Stało się! Ministerstwo zrywa umowę na rozbudowę ZOL-u

Chcieliście wyd... Freda?Fred wyd... Was!!! Koniec kropka, jeśli ktokolwiek z rządzących na poziomie lokalnym zaufał obecnemu rządowi centralnemu to musi się udać do szpitala w Kościanie tego od głowy!!! I tak to się kończy trzeba się uśmiechać 👍👍👍

Norma

00:56, 2025-07-19

Stało się! Ministerstwo zrywa umowę na rozbudowę ZOL-u

Starostwo to nie starostwo tylko dziadostwo🤠

ppp

23:30, 2025-07-18

Przeżyła koszmar podczas spaceru z psem po Brzeziu

Mieszkam na Brzeziu odkąd się urodziłam i każdy zawsze wiedział że tam brama otwarta jest zawsze i pies wybiega, nawet na noc go zawsze wypuszczali żeby sobie pobiegał więc śmieszne jest tłumaczenie że pies uciekł bo furtka była otwarta 😂 dobrze że nie doszło do jeszcze większej tragedii ‼️‼️‼️

Mieszkanka brzezia

23:24, 2025-07-18

Przeżyła koszmar podczas spaceru z psem po Brzeziu

U weterynarza w kojcu siedzi ratlerek i wilczur. Wilczur się pyta - za co tu jesteś? - a, spałem sobie spokojnie na posesji u mojego pana, a za płotem jakiś chuligan rzucał we mnie kamieniami, to się zezłościłem i przeskoczyłem przez ogrodzenie i rzuciłem mu się do szyli i go pogryzłem. - no i co teraz? - no jak to co, za pogryzienie teraz mnie uśpią. A ty za co tu jesteś? - a ja jestem za to, bo mój pan wyjechał, a pani na dworze rozwieszała pranie, nachyliła się, taka *%#)!& a mi stanął i jak rzuciłem się na nią od tyłu... - no i co, też do uśpienia? - nie, do obcięcia pazurów 🤣🤣🤣

Dowcip

23:10, 2025-07-18

0%