Zamknij

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa - czym się różnią?

08:50, 30.08.2020 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:50, 30.08.2020
Skomentuj

W drugiej połowie XIX wieku miał miejsce burzliwy rozwój diagnostyki obrazowej zajmującej się tworzeniem obrazów zmian fizjologicznych i patologicznych zachodzących w ciele ludzkim. Wykorzystując różnego rodzaju oddziaływania fizyczne diagnostyka obrazowa umożliwia wizualizację, lokalizowanie, analizę ilościową i masowe badania przesiewowe różnego rodzaju patologii wewnątrz żywego organizmu bez ingerencji chirurgicznej. W praktyce medycznej wykorzystuje się głównie promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie izotopów promieniotwórczych, własności pola magnetycznego, własności ultradźwięków i promieniowanie cieplne. Diagnostyka obrazowa umożliwia obserwacje i jej zapis w czasie rzeczywistym wszelkiego rodzaju zmian zanikowych i zwyrodnieniowych, zmian o typie nowotworowym., ropni, torbieli, martwic, obrzęków oraz wad wrodzonych narządów wewnętrznych.

Tomografia komputerowa (TK)

Tomografia komputerowa jest metodą diagnostyczną umożliwiającą uzyskanie obrazów z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego z ruchomej lampy rentgenowskiej. Pierwsze badanie u człowieka wykonano w 1971 roku. Ze względu na szkodliwość promieniowania rentgenowskiego badanie wykonuje się tylko ze skierowaniem lekarza. Jest niewskazane dla kobiet w ciąży, dzieci i osób w podeszłym wieku. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Uzyskane informacje można cyfrowo przetworzyć na obrazy trójwymiarowe. Ze względu na szybki i prosty przebieg badanie pozwala, w krótkim czasie wykryć obrażenia wewnętrzne i zaplanować procedury medyczne ratujące życie. Tomografy nie mają negatywnego wpływu na wszczepione aparaty medyczne i implanty metalowe. Badanie jest stosunkowo tanie i ogólnodostępne ze skierowaniem.

Rezonans magnetyczny (RM)

Rezonans magnetyczny jest jedną z podstawowych technik pozyskania obrazu z wnętrza obiektu w oparciu o zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego. Pomijając skomplikowane objaśnienia, można przyjąć, że rekonstrukcja obrazu jest dzięki momentowi magnetycznemu atomu wodoru, który wchodzi w skład cząsteczek wody zawartej w każdym obiekcie biologicznym. RM nie wymaga stosowania promieniowania rentgenowskiego jest więc metodą o najwyższym profilu bezpieczeństwa biologicznego. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne wymaga jednak przebywania w bezruchu nawet około godziny. Dokładność badania zależy od czasu jego trwania. RM nie wymaga specjalnego przygotowania. Przeciwwskazaniem do badania RM są symulatory serca, implanty ślimakowe, pompy infuzyjne, ferromagnetyczne klipsy naczyniowe, ciąża i klaustrofobia. Przed dopuszczeniem do badania należy zgłosić personelowi medycznemu obecność wszelkich implantów i innych ciał metalicznych w organizmie. Badanie jest zdecydowanie droższe od TK i trwa zdecydowanie dłużej niż TK.

Więcej dowiesz na: https://carolina.pl/centrum-diagnostyczne/rezonans-magnetyczny/

Zasadnicze różnice między TK i RM

Podstawowa różnica to wykorzystanie dwóch różnych rodzajów promieniowania: nieszkodliwego elektromagnetycznego w RM i nieobojętnego dla organizmu promieniowania rentgenowskiego w TK. Różne są: możliwości powtarzania badania, stosowania w określonych grupach wiekowych, przeciwwskazania, czas trwania badania, koszt wykonania badania, dokładność wyników. Rezonans magnetyczny jest droższym badaniem wykorzystującym specjalistyczne zestawy cewek dla grup schorzeń.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%