Zamknij
REKLAMA

Era monitora

08:47, 19.03.2020 | materiały partnera

Dzisiaj wiele osób bardzo długo siedzi przed monitorem. Czy rzeczywiście jest to dobre? Czy warto zastanowić się nad wyborem właściwego monitora? Na co warto zwrócić uwagę wybierając monitor? Zobaczmy kilka wskazówek.

Czym jest monitor i jaka jest jego historia?

Monitor to urządzenie, które służy do komunikacji użytkownika z komputerem. Zadaniem monitora jest przedstawienie programów i innych aplikacji na komputerze. Obecnie monitory są obsługiwane za pośrednictwem karty graficznej, która może być wbudowana właśnie w monitor albo może być po prostu elementem komputera. Monitor vobis.pl/komputery/monitory przeszedł naprawdę bardzo długa drogę. Jakby popatrzeć wstecz jakieś 20 lat temu to sporo się zmienił na przestrzeni tego okresu. Początkowo były kineskopowe monitory, które generowały szkodliwe magnetyczne promieniowanie. Monitor kineskopowy był wykonany z białego tworzywa i zajmował bardzo dużo miejsca. Jego obudowa w stosunku do samego monitora była naprawdę spora. Ich kształt niestety nie był modny, ale dobrze rozwiązany technologicznie jak na tamte czasy. Obecnie monitory CRT poszły w zapomnienie. Na ich miejsce powstały monitory LCD, które mają lepsze kolory, lepszy kat widzenia. Przede wszystkim są płaskie, zajmują naprawdę nie dużo miejsca. A jak wybrać obecnie dobry monitor? Na co zwrócić uwagę? Musimy zastanowić się do czego będziemy używać monitora.

Jak wybrać monitor?

Monitor to sprzęt, który wymieniamy najrzadziej z zestawu komputerowego. Dlatego warto wybrać model z którego będziemy zadowoleni i który będzie służył nam latami. Aktualnie popularnymi monitorami są te, które mają przekątną od 23 do 27 cali i rozdzielczość Full HD. Cały czas słyszy się o 4K, ale są one jeszcze dość drogie i dlatego na nie decyduje się niewiele osób. Kupując monitor warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, ale także na długość okresu gwarancji, to też jest dość istotne. Czy wygląd monitora jest aż tak ważny? Dziś wielu producentów przywiązuje wagę do designu, ale taki monitor często jest pułapką, ponieważ może mieć zaniżone parametry techniczne. Błyszczące matryce też często wpływają na jakość pracy, ponieważ mają wysoki poziom odbicia i to utrudnia pracę. Zwróć uwagę przy kupnie monitora na ramki. Dokładnie z czego, z jakiego materiału ramki są wykonane. Matowe, plastikowe mogą być praktyczniejsze od tych błyszczących. Warto przyjrzeć się tez podstawie monitora. Brzydka podstawa będzie nas denerwować podczas pracy. Podstawa jak i całościowo monitor powinien cieszyć oko. Musi odznaczać się także elegancją. Wszystko musi się ze sobą komponować. Podstawowym parametrem monitora jest jego rozmiar i oczywiście rozdzielczość. Trzeba pamiętać, że kinowa rozdzielczość czy telewizyjna, a komputerowa mimo iż ma taką sama nazwę będzie się nieco różnić od siebie. Obecnie na rynku sporo jest monitorów o proporcjach 16:9 i przekątnej 24 cali. Też ważne, żeby zwrócić uwagę na rozmiar. Musi być on dostosowany do naszych wymogów i do nas samych. Idealny monitor powinien posiadać trzy rodzaje złącz: VGA czyli analogowy, HDMI- cyfrowy i DVI. Matryca w monitorze też odgrywa ważną rolę. Obecnie większość monitorów ma matrycę typu IPS.

Wybór monitora powinien być uzależniony od wielu czynników. Ważne jest do czego ma służyć monitor? Niektórzy potrzebują do pracy, inni do gier. Jeszcze inni do przeglądania podstawowych stron. Jest to dość istotne, bo dzięki temu dostosujemy monitor do swoich potrzeb.

A jaki monitor jest najzdrowszy dla oczu?

No właśnie czy mamy taki monitor. Obecnie wszystko jest tak skomputeryzowane, że wszędzie potrzebny jest kontakt z monitorem. Człowiek bardzo dużo czasu poświęca przed ekranem monitora. Czasem nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Nasz wzrok szczególnie narażony jest i odczuwa efekty długiego patrzenia w ekran monitora. Skutkuje to tym, że oczy są wysuszone, łzawią i są przekrwione. Nijako zmniejsza to na pewno komfort pracy, ale powoli pogłębia też wadę wzroku. Kupując monitor vobis.pl/komputery/akcesoria-do-monitorow kupmy taki, aby był dobry dla naszych oczu. Zabezpieczmy oczy na tyle, na ile jest to możliwe.

Monitorów jest setki na rynku. Jaki zatem wybrać? Uważa się, że monitory powinny być wyposażone w funkcję Auto Bright. Ma ona na celu dostosować jasność ekranu względem oświetlenia, które jest w danym pomieszczeniu. Dzięki temu wzrok tak szybko się nie męczy. Na rynku występują także komputery z trybem filmowym. Element ten sprawia, że oczy się tak nie męczą, gdyż elementy na ekranie ulegają przyciemnieniu. Dobrym rozwiązaniem są komputery, które mają wbudowaną kontrolę czasu. Wiadomo, że co jakiś czas powinniśmy robić sobie przerwę i odchodzić od komputera, żeby oczy nam odpoczęły. Jednak rzadko i mało kto tak robi dzisiaj. Ta funkcja ma za zadanie sygnalizować za pomocą migającej diody, że nadszedł czas odpoczynku dla naszych oczu. Oczy są bardzo ważne, więc warto zainwestować trochę więcej i kupić porządniejszy sprzęt.

Na rynku istnieje wiele opcji i urządzeń, które zostały wyposażone w dodatkowe funkcje. Wybór jest duży, ale to my sami musimy dokonać odpowiedniego wyboru według swoich potrzeb.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA