Zamknij
REKLAMA

Czy można poradzić sobie z bólem kręgosłupa?

08:40, 13.03.2020 | materiały partnera

Kręgosłup to rusztowanie naszego ciała. Podtrzymuje je, sprawia, że możemy się poruszać, siadać, wykonywać wszelkie czynności. Niestety, ale dziś wielu z nas, nawet w młodym wieku - narzeka na ogromne jego bóle. Dlaczego? Żyjemy w ciągłym zabieganiu, stale zapracowani, zabiegani. Nie mamy czasu na odpoczynek, spędzamy przed komputerem większość dnia, brakuje nam chwili na relaks. To wszystko sprawia, że nasz kręgosłup mówi dość. Jeśli odpowiednio o niego nie zadbamy, już niedługo operacje kręgosłupa staną się tak popularne, jak usuwanie migdałów, wyrywanie zębów chorych, czy też zabiegi usuwające odciski na stopach. Dlaczego kręgosłup boli? Czy można się przed tym bólem uchronić? Czy operacja w wielu przypadkach to konieczność?

Z całą pewnością o kręgosłup powinien każdy z nas dbać. Wraz z upływem lat jego prawidłowa praca znacząco ulega pogorszeniu, co widoczne jest w wykonywaniu codziennych czynności. Im bardziej jednak o niego dbamy od najmłodszych lat, w tym lepszej jest on kondycji w wieku starszym. Bóle kręgosłupa ortho-expert.pl stanowią dziś ogromny problem. Czym są one spowodowane? Siedzącym trybem życia, graniem w gry komputerowe i przyjmowaniem przy tym niewygodnej pozycji, dźwiganiem ciężkich przedmiotów lub ciężarów, złym doborem materaca. Czynników wpływających na bóle kręgosłupa jest naprawdę bardzo dużo i jeśli chcemy je zacząć żyć bez bólu, w pierwszej kolejności powinniśmy je właśnie z naszego życia wyeliminować.

Bóle kręgosłupa - przypadłość ludzi XXI wieku

Bez wątpienia z bólami kręgosłupa spotykamy się niemal każdego dnia. 20 letnia Agnieszka, mama Krzysia narzeka na bóle, które pojawiły się po porodzie i nie mijają. Artur, kierowca ciężarówki, wieczny pochłaniacz tabletek przeciwbólowych z racji bólu w odcinku lędźwiowym. Michał pracujący w korporacji, z drętwiejącymi palcami u rąk i stóp. Wymieniać można byłoby w nieskończoność. U jednych ból pojawia się w okolicy karku, u innych powoduje bóle w krzyżu, u jeszcze innych powtarzające się migreny i zawroty głowy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromnym problemem może być nasz kręgosłup i zła jego kondycja. Jeśli o niego nie dbamy, bardzo szybko może okazać się, że zabiegi lub operacje kręgosłupa będą jedynymi sposobami na to, by móc prawidłowo funkcjonować i normalnie żyć. Bóle kręgosłupa związane są przede wszystkim ze zmianami przeciążeniowo - zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Dochodzi do spłaszczenia dysków międzykręgowych, a w wyniku ,,zużycia się” tych dysków, następuje ocieranie się stawów. Gdy problem nasila się jeszcze bardziej, następuje przerwanie pierścienia włóknistego i do przemieszczenia się jądra miażdżystego, a więc do wysunięcia się dysku. Innym problemem jest na przykład przepuklina jądra miażdżystego, a więc wypadnięcie dysku. Jeszcze inną dolegliwością jest ucisk na nerwy spowodowany wyroślami chrzęstnymi i kostnymi, które to zniekształcają staw. Problemów dotyczących naszego kręgosłupa może być tak naprawdę bardzo dużo i każde z nich mogą też powodować inne objawy. Mrowienie w dłoniach lub w stopach, bóle głowy, problemy z chodzeniem, uciski - to wszystko najczęściej spowodowane jest właśnie naszym kręgosłupem.

Czy powikłania takie można leczyć?

Oczywiście, że można. Podstawą jest szukanie pomocy u specjalisty ortho-expert.pl/lekarze, a nie próbować ratować się na własny ratunek. Tylko i wyłącznie odpowiedniej specjalizacji osoba jest w stanie zdiagnozować problem, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie lub zadecydować o operacji. Kiedy więc powinniśmy udać się do lekarza? W sytuacji, gdy ból trwa już dwa tygodnie, wciąż nawraca, nie daje nam normalnie funkcjonować. W takich przypadkach wizyta u lekarza ortopedy stanowi element nadrzędny. Im dłużej zwlekamy, tym gorzej jest dany problem wyleczyć. Jeśli odcinek lędźwiowy boli nas od trzech miesięcy, jest to już ból przewlekły, a z takim poradzić sobie jest naprawdę bardzo ciężko. Popełniamy niezwykle duże błędy. Skoro nas boli, ograniczamy ruch do minimum. To powoduje, że nasza sytuacja wcale się nie poprawia, ale jedynie pogarsza. Co więcej, zażywamy stale leki przeciwbólowe, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, jak wiele negatywnych skutków mogą one za sobą nieść. Ponadto odczuwając ból, przyjmujemy nienaturalną pozycję ciała, która bardzo szybko będzie miała odbicie w wielu aspektach naszego codziennego życia. Jeśli jest więc problem, należy jak najszybciej działać.

Jeśli bóle kręgosłupa spowodowane są złymi naszymi nawykami, wystarczy je zmienić,a do tego udać się do fizjterapeuty, który pozwoli nam wrócić na prawidłowe tory. W momencie jednak, gdy ból wiąże się już z różnego rodzaju zmianami, na które nie jesteśmy w stanie zadziałać kompletnie niczym, wtedy często operacje kręgosłupa są jedynym sposobem na to, by wrócić do pełnej sprawności. Jeśli taką słyszymy diagnozę, rzeczą nadrzędną jest znalezienie kliniki, która wykonuje najwyższej jakości zabiegi, tak, aby mieć pewność, że oddajemy nasz kręgosłup w dobre ręce.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA