Zamknij

Zwolnienie lekarskie - to warto wiedzieć

11:07, 06.11.2019 artykuł sponsorowany

Każdego dnia może zdarzyć się sytuacja, gdy problemy zdrowotne uniemożliwią Ci stawienie się w miejscu pracy i podjęcie obowiązków służbowych. Dowiedz się, czy masz prawo do otrzymania w tym czasie wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego i co warto wiedzieć na ten temat.

Warunek, który trzeba spełnić

Przeglądając oferty pracy np. na Pracuj.pl mało kto zastawia się nad tym, że pewnego dnia problemy zdrowotne mogą uniemożliwić zarabianie pieniędzy. A warto o tym myśleć odpowiadając na ogłoszenia i podpisując umowę z nowym pracodawcą, bowiem nie każda praca daje gwarancję otrzymania wynagrodzenia z tytułu zasiłku chorobowego.

Prawo do otrzymywania wynagrodzeń z ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje jedynie tym osobom, które mają regularnie opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe, odprowadzane co miesiąc przez pracodawcę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ile wynosi wynagrodzenie w czasie choroby?

Na czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, pracownikowi przysługuje zasiłek w wysokości od 70, 80 lub 100 procent wynagrodzenia. Ostateczna kwota zależy od tego, co jest przyczyną niezdolności do pracy.

Warto wiedzieć, że zanim zacznie nam przysługiwać prawo do pobierania zasiłku chorobowego, musi minąć określony okres nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. W przypadku osób zatrudnionych na podstawie Umowy o Pracę wynosi on 30 dni. Jeśli natomiast kontraktem wiążącym pracownika z pracodawcą jest Umowa Zlecenie, okres wyczekiwania wydłuża się do 90 dni.

Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie i przysługujący na ten okres zasiłek chorobowy nie mogą trwać dłużej, niż 182 dni. Inaczej jest w przypadku choroby występującej podczas ciąży lub zdiagnozowanej przez lekarza gruźlicy. W tych sytuacjach przysługuje 270 dni płatnego zwolnienia lekarskiego. W tym czasie pracodawca lub pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą sprawdzić, czy byy podstawy do wystawienia zwolnienia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%