Zamknij

Rynek biurowy w Poznaniu w 2021 roku

09:25, 02.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:25, 02.08.2022
fot. Jakub Zazula fot. Jakub Zazula

Rok 2021 nie był zły na rynku biurowym w Poznaniu. Podaż od stycznia do końca grudnia 2021 osiągnęła wartość 37,5 tys. mkw. przestrzeni. Był to trzeci wynik spośród miast regionalnych w Polsce. Całkowite zasoby rynku biurowego w Poznaniu na koniec 2021 roku przekroczyły poziom 620 tys. mkw. powierzchni.

Jak podają eksperci aktywność deweloperów na rynku biurowym w Poznaniu koncentruje się w okolicach centrum miasta. Powstają tam nowe biurowce, ale także niektórzy deweloperzy stawiają na modernizację istniejących zasobów. Wolne powierzchnie biurowe w Poznaniu znajdziesz na portalu Investmap.

Rynek biurowy w Poznaniu w 2021 roku

To, co może cieszyć, to fakt, że najemcy w 2021 roku byli aktywni na rynku biurowym w Poznaniu. Największą transakcją w Poznaniu i jednocześnie jedną z największych we wszystkich rynkach regionalnych była renegocjacja umowy najmu poufnego klienta z sektora finansowego na powierzchnię 17,4 tys. mkw. Jeśli chodzi o nowe umowy najmu to zawarto je na powierzchnię 72 tys. mkw. W 2021 roku może cieszyć deweloperów zmniejszenie się udziału podnajmu powierzchni biurowych. To one właśnie niepokoiły inwestorów w 2020 roku. W 2021 roku sytuacja na rynku biurowym ustabilizowała się, a firmy z większym spokojem planują strategie związane z najmowaniem nowych powierzchni biurowych.

Jaki był wskaźnik pustostanów w 2021 roku w Poznaniu?

Wzrost aktywności najemców w 2021 roku spowodował poprawę wskaźnika pustostanów, który na koniec grudnia 2021 roku wyniósł 12,7%. W porównaniu z rokiem 2020 wskaźnik ten spadł o 0,3pp. To dobry prognostyk dla rynku biurowego w Poznaniu, zwłaszcza dlatego, że w większości miast regionalnych ten wskaźnik wzrósł w 2021 roku. Spadł jedynie w trzech miastach tj. w Poznaniu, Łodzi i Szczecinie.

Rynek biurowy w Poznaniu jest uznawany przez ekspertów za dosyć stabilny rynek i ulega jedynie małym fluktuacją. Cieszy również to, że nowo powstające powierzchnie biurowe, zwłaszcza w centrum miasta są szybko wchłaniane przez rynek.

Dlaczego rynek biurowy przechodzi ewolucję?

Poznań pozostaje ważnym rynkiem dla przedsiębiorstw z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Jak wynika z pewnego badania przeprowadzonego we wrześniu 2021 roku, aż 82% firm z tego sektora zadeklarowało, że rozważa wdrożenie pracy hybrydowej w swoich strukturach. Natomiast 63% z nich jest za tym, aby praca w domu zajmowała 2-3 dni w tygodniu. Takie podejście spowodowało zmianę podejścia do funkcjonowania biur.

Obecnie dostosowuje się powierzchnie biurowe do zmieniających się warunków pracy. Wiele firm wydzieliło większą powierzchnię do pracy grupowej, dzięki której następuje wymiana poglądów i integracja pracowników. Ponadto stwarza się większe przestrzenie pomiędzy poszczególnymi biurkami służącymi do pracy. Firmy dostosowują biura, aby stworzyć większy komfort pracy dla pracowników. Służy to temu, aby zachęcić ich do powrotu do biur. Wiele firm w 2021 roku, zwłaszcza z sektora BSS i IT, poniosło nakłady inwestycyjne do swoich powierzchni biurowych w celu podniesienia ich atrakcyjności. Prawdopodobnie w obecnym roku będziemy również świadkami tego trendu rynkowego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%