Zamknij

Złomowanie auta krok po kroku, czyli BĄDŹ EKO Z DWCAR

09:40, 26.04.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:41, 26.04.2022

Masz stare auto i nie możesz go sprzedać? A może naprawa Twojego pojazdu przekracza jego wartość? Może oddanie go Stacji Demontażu Pojazdów to rozwiązanie właśnie dla Ciebie. Trafiają tu np. samochody, które nie przeszły przeglądu. Ale też i auta w dobrym stanie, ale zbyt stare by znalazły nowego nabywcę. Na przysłowiowy szrot trafiają i nowsze modele. Czasem są już po prostu skorodowane rdzą w takim stopniu, że nie opłaca się ich już naprawić. Podobny los spotyka nowsze auta po stłuczkach czy poważniejszych wypadkach. Te nie do końca zniszczone czasem staja się przysłowiowym dawcą organów. Wówczas oryginalne części z tych modeli trafiają jako części zamienne do innych aut.

Jak oddać na szrot starego grata? Już tłumaczymy. Poniżej procedura złomowania pojazdu w punktach:

  • zbierz potrzebne dokumenty,
  • zadzwoń i wyceń swój pojazd,
  •  umów się na odbiór pojazdu,
  • odbierz zaświadczenie o złomowaniu pojazdu i pieniądze za swoje auto,
  • zgłoś kasacje w ubezpieczalni,
  • wyrejestruj pojazd.

Dokumenty potrzebne do zezłomowania auta

Podjąłeś ostateczną decyzje, że auto idzie na złom. Co dalej? Jakie dokumenty są niezbędne do oddania auta na złom?

Podstawą jest oczywiście dowód rejestracyjny. Ale ważna jest też karta pojazdu, czyli mała czerwona książeczka, którą otrzymał pierwszy właściciel przy pierwszej rejestracji pojazdu. Dowód rejestracyjny jest wydawany nowy zawsze przy kolejnym przerejestrowaniu na nowego właściciela. Ale karta pojazdu jest przypisana do danego pojazdu i powinna być przekazana zawsze ze zbyciem pojazdu. Przy oddaniu pojazdu do kasacji ważna jest też ciągłość umów między osoba oddającą auto na złom a osobą z dowodu rejestracyjnego. Co to oznacza? Czasem zakupimy pojazd, ale z różnych przyczyn nie zostaje on przerejestrowany w wydziale komunikacji. Dzieje się tak z różnych przyczyn. Albo auto nie przeszło przeglądu i nie można go przerejestrować, albo po prostu nie zdążyliśmy udać się do urzędu. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów właściciel pojazdu ma obowiązek poinformować wydział komunikacji o zbyciu i nabyciu pojazdu. Oznacza to, iż właściciel pojazdu nie musi auta przerejestrowywać, ale musi dostarczyć do wydziału komunikacji umowę zakupy czy sprzedaży auta. I tak, przy sprzedaży pojazdu należy mieć wszystkie umowy, nawet jeśli występuje ich kilka. Także pamiętajmy, nie trzeba przerejestrowywać na siebie pojazdu by oddać je do kasacji.

A co w sytuacji gdy nie mamy któregoś z dokumentów? Lub gdy zagubiliśmy wszystkie dokumenty? Nic straconego. Wystarczy, że udamy się do wydziału komunikacji, a tam otrzymamy zaświadczenie potwierdzające, iż jesteśmy właścicielem pojazdu. Jeśli nie mamy jednego z dokumentów, czyli albo karty pojazdu albo dowodu rejestracyjnego – wówczas musimy wypełnić oświadczenie o zagubieniu dokumentów i sytuacja się rozwiąże.

Sytuacja wygląda podobnie z zagubieniem tablic rejestracyjnych. Różne są przypadki losowe i takie zdarzenia tez mają miejsce. Wówczas również wystarczy wypełnić oświadczeni o zagubieniu tablic lub jednej z nich.

A co z tzw. miękkim dowodem? Czasem auto ulegnie wypadkowi czy nie ma ważnych badań technicznych. Na podstawie takiego dokumentu również jak najbardziej możemy przekazać auto do złomowania.

Pozostała kwestia upoważnienia. Zdarzają się sytuacje gdy właściciel nie może sam osobiście oddać pojazdu na złom. Wystarczy wtedy by wypisał druk upoważnienia do złomowania osobę wydającą auto. Na zaświadczeniu o złomowaniu po prostu wpisuje się taką osobę jako upoważniona przez właściciela do oddania auta.

Stacja Demontażu Pojazdu – tylko legalne złomowanie

Każdego roku setki aut idą na złom. Niestety nie wszystkie z nich trafiają do legalnych punktów demontażu pojazdów. A tylko takie legalnie działające firmy mogą wystawić zaświadczenie potrzebne do wydziału komunikacji. Innym ważnym powodem dla którego warto oddać stare auto do Stacji Demontażu Pojazdów jest to, że w takich punktach nierzadko można uzyskać dużo wyższą cenę za swoje auto niż u osób, które zajmują się tym nielegalnie. Korzyści są zatem wielorakie. Za legalnie zezłomowane auto nie tylko otrzymamy lepszą cenę czy zaświadczenie, ale też zadbamy o nasze środowisko. Stacje demontażu pojazdów podlegają pod bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące rozbiórki aut. Punkty działające nielegalnie nie spełniają wymogów, które zapewniają bezpieczeństwo środowisku. Innymi słowy mówiąc dużo korzystniejsze jest oddanie auta do złomowania w legalny sposób, niż oddanie go na przysłowiowy złom.

Wyrejestrowanie auta

Po oddaniu pojazdu do Stacji Demontażu Pojazdu otrzymujemy za nie zaświadczeni o zezłomowaniu pojazdu. Jeśli jest to auto kompletne wystawione zostaje Zaświadczenie o demontażu pojazdu. Jeśli pojazd natomiast był niekompletny, wówczas otrzymujemy Zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego pojazdu. W obu przypadkach z owym dokumentem należy udać się do wydziału komunikacji i ubezpieczalni, ale o tym poniżej. Na wyrejestrowanie pojazdu mamy zawsze 30 dni. Do wydziału komunikacji zabieramy zaświadczenie, unieważnione tablice rejestracyjne oraz wszystkie dokumenty dotyczące tego pojazdu jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu i umowy zakupu pojazdu, jeśli auto nie jest przerejestrowane na obecnego właściciela. Należy pamiętać, że za wyrejestrowanie pojazdu należna jest opłata w wysokości 10zł. Ważne również by dokumenty zostały zwrócone do wydziału komunikacji, w którym auto było zarejestrowane. Najprościej rzecz ujmując, jeśli w dowodzie rejestracyjnym widnieje numer rejestracyjny z Wrocławia to właśnie do wydziału komunikacji Wrocław musimy udać się z wyrejestrowaniem pojazdu. Tylko auta zarejestrowane w naszym wydziale komunikacji, pod który należymy terytorialnie mogą zostać tam wyrejestrowane. Na szczęście możemy też te dokumenty wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej. Nie musimy stawić się tam osobiście.

Złomowanie a OC

Jeśli zbywamy nasze auto, czy to dodając je na złom czy po prostu sprzedając innej osobie zawsze musimy poinformować o tym ubezpieczalnie. Jeśli tego nie zrobimy może się okazać, że kolejne ubezpieczenie, które odnowi się po wygaśnięciu tego zawartego na nas przyjdzie właśnie do nas. Po nie opłaceniu tego ubezpieczenia, sprawa trafia do windykacji a w gorszych przypadkach nawet do sądu. Mało tego, jeśli przyszły nabywca spowoduje tym pojazdem wypadek – to nam przepadną zniżki. Dlatego by uniknąć niepotrzebnego stresu warto wcześniej po prostu wysłać kopie umowy czy zaświadczenia o złomowaniu do ubezpieczalni, z którą aktualnie zawarte jest OC. Unikniemy wtedy stresu, a wszelkie formalności zakończą się w dniem poinformowania ubezpieczalni o zbyciu auta.

Złomowanie Pojazdów w DWCAR

Złomowanie pojazdów Pawlak to jedna z największych kasacji w naszym rejonie. Jeśli chcesz zezłomować swój pojazd wystarczy że zadzwonisz. Wstępną wycenę otrzymasz już przez telefon. Wystarczy kilka minut. Odbiór pojazdu również odbywa się bardzo szybko. Każdy pojazd jest odbierany od klienta zawsze w ciągu 24h. Ale nie tylko szybki odbiór jest ważny, ale też to iż jest on bezpłatny. Auta są odbierane autolawetą, więc nie musisz się martwic że auto nie odpala lub jest uszkodzone. Wszelkie formalności są załatwiane od ręki podczas złomowania pojazdu. Płatność odbywa się na miejscu, przy odbiorze auta. Pracownicy firmy DWCAR profesjonalnie unieważnią tablice rejestracyjne wraz z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu. Wystawią też urzędowe zaświadczeni o złomowaniu pojazdu. A wszystko to w zaledwie kilka minut. Pamiętaj, oddawaj auto do złomowania tylko do legalnie działających punktów. Bądź eko z DWCAR!

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%