Zamknij
REKLAMA

Szumy uszne - czym są i jak sobie z nimi poradzić?

11:01, 08.10.2021 | materiały partnera

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, które posiadamy. Przy jego pomocy jesteśmy w stanie prowadzić normalny tryb życia, odbywać spotkania towarzyskie czy słuchać muzyki. Otaczający nas świat nieustannie dostarcza nam różnego rodzaju dźwięki, które często odbieramy nawet nieświadomie. Naturalne są dla nas odgłosy hałaśliwej ulicy, współpracowników będących w biurze czy zwykłego prowadzenia rozmów. Jednak co w sytuacji, gdy nasz słuch zaczyna funkcjonować nieprawidłowo? Biorąc pod uwagę statystyki, co drugi dorosły Polak choć raz doświadczył czym są szumy uszne. Natomiast, aż 20 procent z nich boryka się z nimi regularnie. Pomimo tego, że jest to uciążliwa i niekomfortowa dolegliwość, znaczna część z nich nie decyduje się na zdiagnozowanie problemu poprzez umówienie wizyty u specjalisty. Często bywa również tak, że takie osoby nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to jakaś nieprawidłowość i że takie uczucie nie powinno im towarzyszyć. Z tego powodu, tak ważne jest określenie czym są szumy uszne, skąd się u nas pojawiają i w jaki sposób możemy sobie z nimi poradzić, gdy do takiej sytuacji już dojdzie.

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne są powszechnym problemem, z którym boryka się wiele osób, choć często nie zdają one sobie z tego sprawy. Tym określeniem nazywamy wszystkie dźwięki, które pojawiają się w naszych uszach, a nie pochodzą z otoczenia. Zaliczamy do nich zatem wszelkie świsty, szmery czy piski, a także inne odgłosy, których opisanie nie jest możliwe. Mogą one pojawiać się w jednym lub obydwu uszach jednocześnie. Dźwięki, które są w takiej sytuacji słyszalne mogą być zmienne i nie ma konkretnej zależności, który z nich będzie nam towarzyszyć. Zmianom może ulegać także głośność czy barwa, stąd osoby, których dotyka ten problem często nie są w stanie wrzucić ich wszystkich do jednego worka nazywając szumami usznymi. Dzielimy je na trzy grupy – ostre, podostre i przewlekłe, a źródła ich powstania są często skomplikowane do ustalenia. Jednak, to na co należy zwrócić uwagę, to fakt, że nie są one kwalifikowane jako choroba, a jedynie jako dolegliwość.

Jakie mogą być ich przyczyny?

W celu sprecyzowania przyczyny i jak najszybszego zniwelowania dolegliwości, jaką są szumy uszne, należy skontaktować się ze specjalistą. Ich ustalenie, pomimo tak powszechnego problemu, wciąż nie jest łatwe, a wręcz bardzo skomplikowane. Istnieje wiele możliwości, które są bardzo zróżnicowane. Podstawowym czynnikiem, który może spowodować występowanie szumów usznych, jest przewlekłe przebywanie w hałasie, który stanowi główne zagrożenie dla prawidłowego odbierania dźwięków z otoczenia. Z tego powodu problem ten dotyka osób wykonujących pracę na budowie, w szkole czy wszelkich miejscach, w których puszczana jest głośna muzyka. Ponadto, korzystając ze słuchawek dousznych sami możemy przyczynić się do pojawienia u nas tej dolegliwości, ponieważ zbyt głośne słuchanie muzyki w taki sposób szkodzi komórkom słuchowym. Równie często spotykaną przyczyną jest stres, który sprawia, że przeważnie w godzinach nocnych, towarzyszą nam szumy zakłócające spokojny sen. Kolejnym czynnikiem mogącym wywołać tą dolegliwość są silne leki, takie jak antydepresanty, a także nadciśnienie czy wszelkie urazy głowy.

Jak sobie z nimi poradzić?

Tak jak było to już wspomniane, to co należy zrobić to niezwłocznie udać się do specjalisty. To pozwoli ustalić przyczynę szumów usznych, a także znaleźć sposób na to, aby skutecznie się ich pozbyć. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia pogorszonej jakości życia, ale także możliwością wystąpienia poważniejszych dolegliwości bądź choroby. Na skutek tego, że ustalenie przyczyny w większości przypadków jest niezwykle trudne, stosuje się najbardziej skuteczna metodę, która polega na ich zagłuszaniu. W tym celu używa się aparaty słuchowe, które są polecane osobom zmagającym się z szumami usznymi od dłuższego czasu i mają duże natężenie. Z pewnością szybka reakcja i wizyta u lekarza są niezbędne do tego, aby skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%