Zamknij
REKLAMA

Najważniejsze zalety fotowoltaiki

10:30, 20.09.2021 |
Skomentuj Foto: Zleceniodawca

W ciągu ostatnich kilku lat panele fotowoltaiczne zrobiły istną furorę w Polsce. Dofinansowania do ich instalacji, niższe ceny, zmiany klimatyczne - wszystko to miało duży wpływ na taki rozwój wydarzeń. Dlatego też w niniejszym artykule przyjrzymy się zaletom energii czerpanej ze słońca. A jest ich kilka.

Panele słoneczne to bezpieczna i opłacalna inwestycja

Pierwszą, uznawaną przez wielu za najważniejszą zaletę fotowoltaiki, jest perspektywa ekonomiczna. Są one bezpieczna, stabilną i opłacalną inwestycją. Oczywiście jeśli zajmiemy się tym w sposób przygotowany i wybierzemy odpowiednią firmę. 

Dlaczego bezpieczną? Ze względu na wysokie gwarancję proponowane przez producentów oraz monterów paneli słonecznych. Sięgają one od 20 do 30 lat z zachowaniem efektywności instalacji od 85 do 95%. Czyli przez ten okres możemy być spokojni, że nasza mini-elektrownia słoneczna będzie nam przynosić zakładane zyski - w innym przypadku zakładający lub producent wymienią wadliwe części naszego sprzętu.


Źródło: https://www.jkt-solar.pl/panele-fotowoltaiczne/

Dlaczego stabilną? Tutaj powód jest w teorii błahy - ceny prądu będą rosnąć, a nas to nie będzie już dotyczyć przynajmniej w takim zakresie jak przeciętnego zjadacza chleba. Poza tym nie oszukujmy, będziemy zużywać więcej prądu. Klimatyzator, ogrzewanie na pompę ciepła, hybrydowy lub elektryczny samochód czy bardzo mocny komputer. Te wszystkie rzeczy pobierają bardzo dużo prądu. Dlatego inwestycja w fotowoltaika jest stabilnym odłożeniem pieniędzy, które będą nam się zwracać wraz z upływem czasu i wzrostem cen.

Dlaczego opłacalną? Poza tym, co wcześniej zostało poruszone, to wchodzi jeszcze kwestia kosztu postawienia fotowoltaiki. Obecnie mamy możliwość skorzystania z szeregu różnych dotacji oraz pożyczek o niskim oprocentowaniu. Mój Prąd 3.0, Ulga termomodernizacyjna, Czyste Powietrze, Energia Plus czy programy regionalne. Wszystko to może zniknąć w ciągu roku czy dwóch, w zależności od planowanego przez rząd budżetu poświęconego na dotacje do prywatnych OZE.

Pozytywny wpływ na ekologię

Oczywistą sprawą jest podejście ekologiczne. Fotowoltaika to w końcu energia z odnawialnego źródła. Zapotrzebowanie energetyczne w naszym domu będzie zaspokajane z wyprodukowanego przez nas prądu, dzięki czemu dorzucimy swój grosz do wsparcia środowiska. Niektórzy zastanawiają się, jak to będzie z recyklingiem fotowoltaiki. Jednakże już powstały pierwsze oddziały recyklingu zajmujące się wyłącznie tym sprzętem. Większość z instalacji jest zdatna do przetworzenia, dzięki czemu nie będziemy się musieli martwić leżącymi wszędzie panelami za 20-30 lat.

Inwestycja na lata

Interesującą zaletą jest całkiem długa wizja inwestycji, jaką jest fotowoltaika. Może ona nam przecież służyć przez wiele lat. A w dodatku może zarabiać nie tylko dla nas, ale także dla naszych dzieci. W każdym razie fotowoltaika to ciekawa forma odciążenia się z rachunków za prąd na długie lata.

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%