Zamknij
REKLAMA

OCP przewoźnika ile kosztuje?

14:36, 22.06.2021 | materiały patnera

Ubezpieczenia stanowią ochronę finansów, jeśli dojdzie do nieoczekiwanych wypadków, które mogą znacząco pogorszyć sytuację ekonomiczną. Występują one w różnych wariantach i niektóre przydają się częściej, a inne rzadziej. Oczywiście wyposażenie się w każdy możliwy rodzaj ubezpieczenia byłoby drogie i w praktyce trudne do zastosowania. Zresztą nie ma w ogóle takiej potrzeby. Niektóre odmiany przydatne są jednak stosunkowo często, a oprócz tego posiadają również dodatkowe zalety. W tej sytuacji należy bliżej zapoznać się z tym tematem. Do tej formy możemy zaliczyć OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Co prawda jest to pojęcie odnoszące się do nieco węższego zakresu (właścicieli firm przewozowych), ale za to stanowią absolutną podstawę w tej branży.

Dlaczego OCP jest tak ważne?

Pierwsze skojarzenie jest oczywiste. Dlaczego OCP jest tak ważne? Ponieważ stanowi zabezpieczenie finansowe. Od razu rodzi się pytanie, przed jakimi wypadkami ono chroni? Po pierwsze są to kradzieże, do których dochodzi podczas dokonywania transportu. Jest to niekorzystne zjawisko, które niestety ma czasem miejsce w nocy na parkingach (oczywiście określając to w uproszczeniu). Po drugie jest to niedotrzymywanie terminów z racji wystąpienia niekorzystnych czynników zewnętrznych. Po trzecie są to pożary czy nawet błędy pracowników. OCP nie obejmuje znaczących zaniedbać przewoźnika. Oprócz tego charakteryzuje się szerokim zakresem, który jednak również może znacząco różnić się w zależności od umowy. Wcześniej wymienione przykłady oddają zaledwie zalążek tematu, ale bynajmniej go nie wyczerpuje. Po drugie stanowi ono pewnego rodzaju wizytówkę przewoźnika, ponieważ świadczy o powadze tego podmiotu względem klientów.

Ile przewoźnik musi zapłacić za taką formę ochrony finansów?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że omawiane ubezpieczenie nie jest obowiązkowe. OCP przewoźnika - ile kosztuje? Tutaj już trudno podawać konkretne liczby. Wszystko wynika z konkretnego przypadku. W dalszej części artykułu podamy to, od czego zależą kwoty. Daje to pewien obraz sytuacji. Sprawnie można go uzupełnić, korzystając z kalkulatorów kosztów, które są dostępne w Internecie. Dzięki temu otrzymana kwota (bądź przedział) rzeczywiście są dostosowane do danej sytuacji i tym samym bliższe rzeczywistości. Ponadto wartościowe jest wykorzystywanie informacji nabywanych od tzw. multiagencji. Są to firmy, które zajmują się klasyfikowaniem ofert, co pozwala wybrać najlepszą z dostępnych opcji. W przypadku OCP jest to ważniejsze niż w wielu innych dziedzinach, ponieważ rozbieżności w kosztach mogą być znaczące. Fullpolisa jest przykładem, który znany jest z prowadzenia do sukcesu klientów. Na podstawie konkretnych danych można w ten sposób zapoznać się z ofertą, która będzie najdokładniej dopasowana do potrzeb przewoźnika.

Od czego zależą koszty?

Już wcześniej wspomnieliśmy, że trudno jednoznacznie określić aspekt inwestycyjny. Ile kosztuje OCP przewoźnika? Można ten temat przeanalizować w dopasowaniu do własnych potrzeb, ale warto zwrócić uwagę na czynniki, od których to zależy. Podstawą w kwestii kosztów jest to, czy mowa o ubezpieczeniu wyłącznie na terenie jednego kraju, czy o OCP międzynarodowym. Podstawą jest dostępna flota samochodów ciężarowych. Oprócz tego brane pod uwagę są ich rodzaje. Ważnym elementem jest również przebieg ubezpieczenia. Historia tego elementu oparta jest przede wszystkim o bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. Niezwykle istotnym elementem jest również suma gwarancyjna. Kolejnym czynnikiem determinującym koszty jest rodzaj transportowanego towaru. Ten oczywiście może być zróżnicowany, co powinno jednak być dokładnie określone w ramach umowy.

Klauzule jako ważny element OCP

Ważnym elementem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika są klauzule, które zostaną zawarte w umowie. W dużej mierze mogą one determinować sytuacje, które mogą się pojawić na drodze, ale nie należą do standardowego pakietu. Można wymienić tutaj choćby szkody wykonane przez podwykonawców czy potrzebę wyciągnięcia pojazdu, który uległ wypadkowi. Oprócz tego ważnym elementem jest to, jaki zakres odnosi się do zawartych informacji. Rozpatrzmy przykładowo kradzieże, do których dochodzi na parkingu. Czasem będą one obejmowały wszelkie sytuacje, które wpisują się w tę definicję. Czasem jednak ubezpieczenie będzie aktywne, tylko jeśli samochodów ciężarowy będzie zaparkowany na oświetlonym parkingu. W niektórych umowach pojawia się jeszcze dodatkowe ograniczenie, które dotyczy tylko parkingów na otwartych stacjach benzynowych. Należy dokładnie przeanalizować daną sytuację i dopiero na tej podstawie podejmować ostateczną decyzję.

Podsumowanie o kosztach

Podawanie konkretnych kosztów OCP nie ma uzasadnienia, ponieważ znacząco może się to różnić w zależności od konkretnego przypadku. Ponadto w Internecie dostępne są kalkulatory, z których można skorzystać jeszcze przed skontaktowaniem się ze specjalistami z tej dziedziny. OCP stanowi jednak podstawę w branży przewozowej. Tym samym należy dokładnie przeanalizować potrzebny zakres i ostatecznie podejmować na tej podstawie decyzje. Nie zawsze najtaniej oznacza najlepiej. Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje OCP zawsze jest niewspółmierna do tego, jak potrzebna jest to umowa. Pomimo tego różnice pomiędzy ofertami mogą być znaczące i tym samym warto korzystać z dodatkowego wsparcia przed podejmowaniem wiążących decyzji.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%