Zamknij

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

15:13, 18.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:13, 18.05.2021

W aktualnych realiach do zakupu mieszkania lub domu bardzo często potrzebny jest kredyt hipoteczny. Jest to rozwiązanie najbardziej optymalne, bo może być rozłożone w niedużych ratach, ale z długim czasem spłaty. Co jeśli nasza sytuacja życiowa się poprawia i jesteśmy w stanie spłacić kilka rat do przodu, aby po prostu szybciej zamknąć to ciążące na nas zobowiązanie?

Po co właściwie nadpłacać kredyt hipoteczny?

Nadpłata kredytu hipotecznego może wydawać się rozwiązaniem, w którym nie ma wiele sensu. Po co właściwie spłacać wcześniej ten kredyt skoro i tak jesteśmy z nim związani na określony w umowie czas? Wiele osób pomyśli w tym momencie o tym, że gotówka taka może być z powodzeniem zainwestowana, aby osiągać z niej pewny procent zysku. Nadmiarowa spłata więc tym bardziej wydaje się bez sensu. Do tego dochodzi kwestia związana z brakiem pewności co do przyszłości. Może ta nadmiarowa gotówka, którą w danym momencie posiadamy przyda się na tak zwaną czarną godzinę. Inwestowanie tych pieniędzy w lokatę może wydawać się dobrym rozwiązaniem, ale w przypadku niskich stóp procentowych nie jest to wcale tak oczywiste. Odkładanie oszczędności na koncie oszczędnościowym, przy wysokiej inflacji również może okazać się niekorzystne.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w województwie wielkopolskim

Nadpłata kredytu i szybsza jego spłata

Warto spojrzeć na kwestię nadpłaty kredytu hipotecznego jako formę szybszej spłaty całego zobowiązania. Z logicznego punktu widzenia nadpłata, a późniejsza wcześniejsza spłata kredytu pozwala szybciej uwolnić się od kłopotliwego zobowiązania. Im szybciej uwolnimy się od spłacania kredytu tym szybciej odejdzie na przykład konieczność opłacania składek związanych z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego. Należy też zauważyć, że pozostała część kredytu hipotecznego wraz z czasem się zmniejsza, co oznacza zmniejszenie odsetek, które należy wnieść do banku. Ogromną zaletą jest jednak to, że w momencie zakończenia spłacania kredytu hipotecznego następuje całkowite pozbycie się zadłużenia i daną nieruchomością można dysponować według własnego uznania. Przydać się to może w sytuacji w której liczymy na to, że uda nam się ją szybko sprzedać z pewnych względów, które kiedyś nie były tak oczywiste lub po prostu dokonaliśmy zmiany zdania. Mimo wszystko istotną przesłanką przemawiającą za szybszą spłatą kredytu hipotecznego jest po prostu chęć uwolnienia się od zobowiązania i potrzeba uzyskania większego komfortu psychicznego dla siebie i rodziny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%