Zamknij

Budowa domku letniskowego na działce. Czego potrzebujesz?

05:35, 27.04.2021 J Aktualizacja: 05:36, 27.04.2021
Skomentuj

Solidnie wykonany domek letniskowy może być wspaniałym miejscem spędzania wolnego czasu i rekreacji – przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim, choć wiele takich obiektów może być z powodzeniem użytkowanych o każdej porze roku. Dowiedz się jak zbudować domek letniskowy!

Solidnie wykonany domek letniskowy może być wspaniałym miejscem spędzania wolnego czasu i rekreacji – przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim, choć wiele takich obiektów może być z powodzeniem użytkowanych o każdej porze roku. Zależy to w praktyce od sposobu ich wykonania, przede wszystkim odpowiedniego zaizolowania.

Wymarzony domek na działce może powstać w krótkim czasie i za relatywnie niewielkie pieniądze, zwłaszcza gdy inwestor zna się trochę na budowlance i może sporo rzeczy wykonać samodzielnie. Jeśli nie, konieczne będzie wynajęcie wykwalifikowanej i doświadczonej w takich działaniach ekipy.

Projekt domku letniskowego i kwestie formalne

Staranne zaprojektowanie domku odgrywa bardzo dużą rolę. Warto w tym kontekście zdecydować się albo na jeden z publikowanych w sieci projektów, albo poprosić o pomoc architekta. Są też gotowe projekty dostarczane wraz z pełną dokumentacją wykonawczą – to kompromis pomiędzy ceną a elastycznością projektu. Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, czy chcemy uniknąć formalności z zakresu pozwolenia na budowę. Może się to udać, jeżeli planowany domek nie będzie miał powierzchni większej niż 35 metrów kwadratowych. Taki budynek musi być przy tym wolnostojący i parterowy (bez poddasza użytkowego – może jednak posiadać antresolę). Na każde 500 metrów działki przypadać może maksymalnie jeden taki obiekt.

Budowa domku na działce krok po kroku

Ścieżka formalna przy budowie bez pozwolenia polega na zgłoszeniu inwestycji do stosownego miejscowego urzędu i jeśli w ciągu 21 dni urzędnicy nie zgłoszą zastrzeżeń, można rozpocząć działania. Przy założeniu, że wszystkim zajmie się ekipa, to w rękach fachowców są sprawy techniczne. Nie obejdzie się bez wylania fundamentu, prac związanych z przyłączami i kanalizacją, stawianiem ścian i wykonaniem dachu. Materiały są kwestią otwartą. Ciekawa opcja to domek drewniany, na przykład z bali. Plusem drewna są naturalne właściwości termoizolacyjne. Murowane domki letniskowe też nie należą do rzadkości. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana antresola może w praktyce stanowić drugą kondygnację teoretycznie parterowego budynku.

Skąd brać niezbędne materiały i łączniki?

W przypadku domków drewnianych materiał można pozyskać z tartaku lub kupić go od firmy oferującej drewno konstrukcyjne. Inne materiały są dostępne w składach budowlanych i hurtowniach – wykonawca zazwyczaj wie, skąd pozyskać niezbędne rozwiązania. Z kolei wszelkiego rodzaju kotwy, a także wkręty czy kątowniki da się nabyć w hurtowniach metalowych. Jedną z nich jest e-Armet.pl, obsługująca online klientów z całego kraju. - Dysponujemy asortymentem elementów niezbędnych do prac z drewnem, różnego rodzaju prac budowlanych, ciesielskich czy montażowych – wymienia pan Przemysław, specjalista ds. produktów. - Oczywiście można nabyć u nas także wiele rozwiązań nieodzownych przy budowie domku na działce – dodaje.

Material partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%