Zamknij
REKLAMA

Jak powinno wyglądać karmienie szczeniaka?

17:01, 17.02.2021 |
Skomentuj

Czym karmić szczeniaka? To pytanie zadaje sobie wielu przyszłych i obecnych opiekunów psów. Prawidłowe karmienie od urodzenia to przepis na zdrowe i pełne energii życie. W jakim wieku szczenię powinno już samodzielnie jeść pokarm? Jakich składników odżywczych potrzebuje tak młode zwierzę? Dowiedz się wszystkiego na temat karmienia szczeniaków!

Karmienie szczeniaka mlekiem matki - co i jak?

Szczenięta mają większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dorosłe psy, ich prawidłowe żywienie jest więc niezwykle ważne. Karmienie szczeniaka od urodzenia do około 4 tygodnia życia opiera się jedynie na mleku matki. Nie należy w tym czasie podawać zwierzęciu żadnego innego pokarmu. Mleko matki zawiera wszystkie niezbędne dla szczenięcia składniki odżywcze. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy karmienie szczeniąt mlekiem matki z jakiegoś powodu nie jest możliwe. Należy w takiej sytuacji znaleźć matkę zastępczą, bądź zakupić specjalny preparat mlekozastępczy.

Mleko psiej mamy zawiera od 4 do 10% białka, od 8 do 12% tłuszczu. Nie brakuje również tauryny, która w karmieniu szczeniąt ma bardzo duże znaczenie. 

Karmienie szczeniaka powinno odbywać się o stałych porach, o wiele częściej niż w przypadku dorosłych psów. Szczenięta powinny być karmione mlekiem matki nawet kilkanaście razy na dobę. Około 4 tygodnia należy zacząć wprowadzać stały pokarm dla szczeniąt. 

Jak wprowadzić stały pokarm dla szczeniąt?

Wprowadzenie stałego pokarmu dla szczeniąt do ich diety wymaga przede wszystkim cierpliwości. Nie możemy się spieszyć, proces ten trochę trwa. W jaki sposób wprowadzać stały pokarm do diety? Należy podawać niewielkie ilości pokarmów pomiędzy karmieniami mlekiem matki. Warto poczekać kilkanaście minut, by suche granulki zmiękły, bądź wybrać po prostu mokrą karmę, którą rozgnieciemy widelcem. Szczenię początkowo jedynie liże jedzenie, z czasem dopiero zaczyna je gryźć. Stopniowo należy dodawać coraz to większe ilości pokarmu, zmniejszając przy tym ilość mleka. W 6-8 tygodniu karmienie szczeniaka powinno opierać się już wyłącznie na pokarmie stałym. 

Karmienie szczeniąt pokarmem gotowym - o czym należy pamiętać?

Jak karmić szczeniaka, który ukończył już 8 tygodni? Jak wybrać odpowiedni pokarm? Karmienie szczeniaka jest tak ważne, ponieważ wpływa na jego rozwój. Jeśli chodzi o wybór pokarmu, należy kierować się przede wszystkim informacjami o jej pełnoporcjowości (czyli kompletności i zbilansowaniu) oraz przeznaczeniu. Na rynku dostępne są zarówno pokarmy dla każdej grupy wiekowej, jak i różnych ras czy psów chorych. 

Kiedy pies ma już 8 tygodni, możemy zmniejszyć liczbę posiłków do 5, w 3 miesiącu jego życia do 4 posiłków, w 5 do 3. Kiedy pies osiągnie dorosłość, w zupełności wystarczą mu 2 posiłki w ciągu dnia. 

W żywieniu szczeniaków duże znaczenie ma kwas linolowy, DHA, a także minerały - wapń oraz fosfor. Odpowiadają one za prawidłowy rozwój całego organizmu. Jeśli nie wiesz, jaki pokarm zakupić dla szczenięcia, możesz skonsultować to z lekarzem weterynarii - z pewnością Ci doradzi oraz zaproponuje wysokiej jakości pożywienie, zawierające niezbędne składniki. Pamiętaj, że nie ma jednej dobrej karmy dla każdego psa. Na zapotrzebowanie zwierzęcia wpływa jego wiek, rasa, stan zdrowia oraz masa ciała. Znaczenie mają również indywidualne preferencje.

Karmienie szczeniaka to przede wszystkim wybór kompletnego, pełnoporcjowego pokarmu, a także podawanie go w prawidłowych ilościach. Ważne jest, by dowiedzieć się jakie pies ma zapotrzebowanie na energię, ponieważ zarówno przekarmianie, jak i podawanie za małych ilości pokarmów - może nieść ze sobą negatywne skutki. Dbanie o prawidłową dietę psa to dbanie o jego zdrowie i samopoczucie.

Materiał partnera
 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%