Zamknij
REKLAMA

Pies wymiotuje żółtą pianą - co to oznacza?

07:36, 14.01.2021 | Materiał partnera
Skomentuj

To naturalne, że bardzo się martwisz, kiedy twój pies wymiotuje żółtą pianą. W większości przypadków zjawisko to jest całkowicie nieszkodliwe, ale nie jest tak zawsze. Czytając ten artykuł dowiesz się jakie wymioty są normalne oraz kiedy powinieneś udać się ze swoim pupilem do weterynarza.

Wymioty mają swoją funkcję

Nudności są na ogół funkcją ochronną organizmu i mogą mieć wiele różnych przyczyn. Często zapowiada je nadmierne ślinienie się, oblizywanie pyska, ziewanie oraz niespokojne zachowanie.

Kiedy pies zwraca, kurczą się mięśnie brzucha i przepona unosi zawartość żołądka w górę. Ten proces zwykle trwa do całkowitego opróżnienia żołądka - dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl.

Jeśli pies wymiotuje żółtą pianą prawie we wszystkich przypadkach jest to mieszanina płynu żołądkowego i żółci. Istnieje wiele powodów występowania tego zjawiska, a odruch ma chronić zwierzę przed toksynami i usunąć je z przewodu pokarmowego, zanim spowodują uszkodzenia. Czasami dzieje się tak, kiedy pies zjada trawę, jedzenie jest za zimne albo połknął zbyt duże karmy kawałki, które trudno jest mu całkowicie strawić.

Jednorazowe wymioty u psa

Jeśli wymioty pojawiają się nagle ale raz, można to zwykle przypisać niegroźnym przyczynom, takim jak zbyt szybkie jedzenie. Możliwe jest również, że zwierzę zjadło coś nieświeżego albo nie toleruje konkretnego pokarmu, który mu podałeś. Ważnym czynnikiem w pojawianiu się mdłości u psa jest także poziom stresu i ogólny stan zdrowia organizmu. Na wymioty ma także wpływ zaburzona równowaga hormonalna podczas rui i po kastracji twojego pupila. Zjawisko to pojawia się również w sytuacji, kiedy zwierzę połknęło jakiś przedmiot, który nie nadaje się do prawidłowego strawienia. Innymi przyczynami powstawania nudności jest nadmierny wysiłek oraz wystąpienie udaru słonecznego. 

Niebezpieczne utrzymujące się objawy

Kiedy pies często zwraca śluz lub białą pianę, to znak, że ciało obce nadal znajduje się w jego żołądku. Częste wymiotowanie może być niebezpiecznym zjawiskiem, którego zdecydowanie nie powinieneś ignorować. Jeśli pies wymiotuje żółtą pianą albo śluzem powinieneś niezwłocznie udać się do weterynarza. Zrób to szczególnie, jeśli zwierzę jest osowiałe, nie je i pluje krwią, ponieważ zwykle są to objawy zatrucia. Jeśli zauważysz ciemną krew to istnieje ryzyko, że pies może mieć guzy albo poważne choroby nerek. Na szczęście zwykle krew nie pochodzi z żołądka, a z okolic gardła oraz podrażnionego górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Co robić w przypadku psich dolegliwości?

Jeśli zwierzę wymiotuje, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest ocena, czy naprawdę możesz się tym zająć w domu. Istnieją pewne przyczyny wymiotów lub nudności u psów, które możesz wyleczyć, ale niektóre są dość poważne i wymagają wizyty u weterynarza. Jeśli pies wymiotuje żółtą pianą lub ma inne objawy zapisuj je koniecznie w zeszycie i uważnie obserwuj ich częstotliwość. W razie potrzeby przekażesz najważniejsze informacje lekarzowi. Czasem pupil jest poza dolegliwością zdrowy i mocno wierzysz, że wymioty są spowodowane przejadaniem się lub nagłą zmianą diety. W tym przypadku rozsądne jest wypróbowanie naturalnych metod leczenia w domu.

Pomóż psu wrócić do zdrowia

Jeśli twój pupil zwróci pokarm, ale wymioty ustąpią po kilku godzinach, spróbuj najpierw napoić go niewielką ilością wody, która uzupełni powstałe w wyniku dolegliwości braki. Możesz też spróbować podać mu kilka łyżek lekkiego jedzenia bez dodatku soli i przypraw takiego jak zwykły ryż albo chude mięso. W przypadku, gdy pies nie chce jeść nie zmuszaj go i spróbuj nakarmić go ponownie za kilka godzin. Kiedy apetyt twojego czworonożnego przyjaciela się poprawi i będzie czuł się lepiej, możesz zacząć stopniowo dodawać normalne pożywienie do jego diety.

Zadbaj o zdrowie swojego psa

Jeśli pies wymiotuje żółtą pianą i podejrzewasz, że twoje zwierzę jest chore, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem, który go zbada i udzieli najlepszych zaleceń dla twojego pupila. Możesz zapobiegać takim zdarzeniom w przyszłości, jeśli tylko będziesz uważny i usuniesz ze swojego mieszkania wszystkie niebezpieczne produkty. Konieczne jest schowanie wszystkich płynów czyszczących i rozpuszczalników, a także nawozów i innych chemikaliów z dala od psa. Wyrzuć też wszystkie uszkodzone zabawki zwierzaka i pilnuj, aby nie znalazły się przy nim żadne przedmioty zawierające małe części. Pamiętaj też, aby karmić go tylko najlepszej jakości pożywieniem. Uważaj, aby Twój pupil nie jadł szkodliwego ludzkiego jedzenia takiego jak czekolada, alkohol, czosnek, awokado, cebula oraz winogrona.

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%