Zamknij
REKLAMA

Czy nowy podatek ryczałtowy się opłaca?

15:07, 31.12.2020 |
Skomentuj

Od 1 stycznia 2021 roku rozszerzona zostaje możliwości korzystania z ryczałtu. Chodzi m.in. o powiększenie grupy uprawnionych podatników, a także obniżenie stawek. Projekt przygotowało Ministerstwo Finansów. Jednak jego skuteczność zależy przede wszystkim od możliwości skorzystania z tego typu rozliczeń. Większość biur rachunkowych specjalizuje się bowiem np. w Książce Przychodów i Rozchodów. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może być więc dla nich mniej atrakcyjny – może wymagać np. dodatkowych szkoleń. Jednak podstawową barierą, na którą może trafić podatek ryczałtowy może być odpowiedni program księgowy, który umożliwi tego typu rozliczenia. Jak się okazuje, na rynku jest już rozwiązanie, które spełnia wszystkie wymagania biur rachunkowych, a także podatników, a do tego jest to program księgowy w nowych technologiach.

Nowy podatek ryczałtowy od 2021 roku

Zacznijmy od zmian, jakie reguluje nowa ustawa. Pierwsze propozycje pojawiły się już w połowie roku. Urzędnicy Ministerstwa Finansów wskazywali wówczas, że mają one sprawić, że większa liczba podatników będzie wybierać właśnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ostatecznie, 28 listopada 2020 roku odpowiednia ustawa o zmianie ustawy o PIT, ustawy o CIT, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw została podpisana. Jak już wspomnieliśmy wprowadziła ona dwie podstawowe zmiany.

Po pierwsze zwiększyła się grupa podatników, którzy mogą wybierać podatek ryczałtowy. Chodzi o tzw. wolne zawody, których definicję rozszerzyła ustawa. Znaleźli się w niej m.in. adwokaci, notariusze, radcy prawni, inżynierowie budownictwa, rzeczoznawcy budowlani, biegli rewidenci, księgowi, agenci ubezpieczeniowi, brokerzy reasekuracyjni i ubezpieczeniowi, dorady podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, maklerzy papierów wartościowych, doradcy inwestycyjni, agenci firm inwestycyjnych i rzecznicy patentowi.

Dodatkowo nowy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będzie obowiązywał z obniżonymi niektórymi stawkami. I tak np. z 20% do 17% obniżono opodatkowanie przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów, z 17% na 15% obniżono np. usługi prawne, rachunkowo-księgowe i doradztwa podatkowego itd.

Nic więc dziwnego, że kolejni podatnicy, którzy rozliczali się w oparciu o KPiR zaczęli zgłaszać biurom rachunkowym chęć przejścia na podatek ryczałtowy. Okazało się jednak, że problemem może być oprogramowanie.

Program księgowy do KPiR, a nie do ryczałtu

Biura rachunkowe są zależne od oprogramowania, które stosują. Jeśli więc chcą prowadzić rozliczenia swoich klientów w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych muszą najpierw sprawdzić, czy narzędzie, które mają w biurze im na to pozwoli. Jak się okazuje w wielu przypadkach tradycyjny program księgowy sformatowany jest pod konkretną formę rozliczeń – np. tylko KPiR, albo tylko pełną księgowość. W najlepszym przypadku, aby dostosować program księgowy do innej formy, należy wykupić dodatkową licencję. Niestety w wielu sytuacjach jest to niemożliwe, gdyż firmy programistyczne nie oferują takiej możliwości. Z kolei stworzenie od początku dodatkowego pakietu albo modułu wymaga pracy. W przypadku skomplikowanego narzędzia, jakim jest program księgowy, może to być nawet kilka lat…

Na szczęście okazało się, że na rynku jest już program, który w 2020 roku zdobył duże grono użytkowników, a który oferuje wszystkie dostępne formy rozliczeń. Chodzi o Taxomatic, który dodatkowo jest narzędziem zbudowanym w oparciu o nowe technologie – chodzi o online, czyli dokładnie to samo rozwiązanie, jakie wykorzystuje bankowość internetowa. Taxomatic to dla biura rachunkowego profesjonalny program księgowy, a dla przedsiębiorcy program do faktur – darmowy i intuicyjny, oferujący dodatkowo analizy, a także rozszerzany cały czas pakiet usług dodatkowych. Taxomatic może być obsługiwany na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu, a do tego jest zabezpieczony tak jak wspomniana już bankowość internetowa. Co więcej jest on dostępny w atrakcyjnej cenie i w formule miesięcznego abonamentu – pierwszy miesiąc jest darmowy. Więcej na stronie www.taxomatic.pl.Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA