W diagnostyce chorób głowy wykorzystywane są różne badania. Do najbardziej precyzyjnych zaliczane są metody diagnostyki obrazowej, takie jak tomografia czy rezonans magnetyczny. Sprawdź, jakie są między nimi różnice i kiedy wykonuje się konkretne badanie.
Tomografia głowy zaliczana jest do najnowocześniejszych, precyzyjnych badań obrazowych. Wykonuje się ją z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego i zaawansowanego systemu komputerowego. Umożliwia uzyskanie wyników w postaci warstwowych przekrojów głowy w trzech projekcjach:
Obraz powstaje na podstawie danych analizowanych przez komputer, które dotyczą osłabienia promieniowania po przejściu przez organizm. Są one gromadzone przez układ naprzeciwlegle znajdujących się detektorów i lampy rentgenowskiej. Badanie nie trwa długo, a pacjent powinien pozostawać bez ruchu w maszynie. Efektem jest dwu- i trójwymiarowy obraz głowy.
W wyniku tomografii komputerowej można szczegółowo sprawdzić, jak wygląda centralny układ nerwowy pacjenta, czyli jego mózg. Oceną zdjęć zajmuje się radiolog, który wykonuje opis badania.
Rezonans magnetyczny głowy, w skrócie MR, jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym stosowanym najczęściej jako uzupełnienie ultrasonografii i tomografii komputerowej. W stosunku do TK rezonans jest bardziej zaawansowaną metodą obrazowania. Badanie jest nieszkodliwe i eliminuje niekorzystny wpływ promieniowania jonizującego. W obrazowaniu rezonansem magnetycznym wykorzystywane jest pole magnetyczne i fale radiowe.
Badanie trwa nawet godzinę, a w trakcie jego przeprowadzania pacjent leży w dość ciasnej komorze. Problematyczne bywa przeprowadzenie MR u osób cierpiących na klaustrofobię, ale można w takim przypadku zastosować narkozę.
Obraz rezonansowy powstaje w oparciu o liczbę atomów wodoru w danej tkance, a szczegółowych, zaawansowanych obliczeń dokonuje komputer, który tworzy obraz głowy w wybranej płaszczyźnie, także trójwymiarowo. Aby uzyskać bardziej precyzyjne wyniki badania, lekarz podaje niekiedy środek kontrastujący (tzw. kontrast).
Wskazaniem do przeprowadzenia tomografii komputerowej głowy są:
W porównaniu do tomografii komputerowej głowy rezonans magnetyczny daje większe możliwości różnicowania tkankowego w wynikach. Można wykonać je właściwie we wszystkich płaszczyznach. Wyniki badania rezonansem magnetycznym są bardziej szczegółowe niż w przypadku tomografii i pozwalają zdiagnozować nawet niewielkie patologie.
Wskazaniem do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego głowy pacjenta mogą być:
Najczęściej rezonans stosowany jest do diagnozowania chorób nowotworowych i neurologicznych. Pomaga w wykryciu patologicznych zmian i monitorowania postępów leczenia. Nie szkodzi zdrowiu, dlatego można go wykonywać często.
Jednak MR okazuje się mniej przydatnym badaniem w kontekście oceny ścian kostnych i zwapnień w czaszce pacjenta. Nie może być także przeprowadzany, jeśli pacjent ma wszczepione metalowe implanty. Wówczas zastosowanie znajduje tomografia komputerowa głowy. Jest tańszym badaniem i bardziej dostępnym niż MR.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz