Dział zasobów ludzkich, czyli popularny HR pełni kluczową funkcję w każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości czy branży. Jego głównym zadaniem jest zarządzanie kapitałem ludzkim firmy, co oznacza nie tylko dbałość o rekrutację nowych pracowników, ale także szereg innych działań mających na celu zadbanie o skuteczne działanie firmy.
Jeśli w firmie pojawiają się konflikty to dział HR pomaga je rozwiązywać
Dział HR - co to dokładnie znaczy?Dział HR stanowi właściwie jeden z ważniejszych segmentów każdej organizacji. Co więcej, jest on odpowiedzialny za zarządzanie pracownikami i polityką personalną firmy. Warto też zdawać sobie sprawę, że dział ten ma szeroki zakres obowiązków. Najczęściej prace w tym sektorze dostają osoby z wykształceniem psychologicznym, ale nie jest to regułą.
Myślisz o pracy w Krakowie jako specjalista ds. HR? Sprawdź więc, jakie firmy obecnie poszukują pracowników na to stanowisko.
Jakie zadania ma dział HR?
Rekrutacja i selekcja
Jednym z najbardziej oczywistych, a przy tym też niezwykle popularnych zadań działu HR jest odpowiedzialność za procesy rekrutacyjne. Zadaniem pracowników z tego sektora jest znalezienie i zatrudnienie nowych pracowników, którzy wpłyną pozytywnie na rozwój firmy. Obejmuje to przygotowanie ogłoszeń na nowe stanowiska, przeprowadzanie wywiadów rekrutacyjnych, selekcjonowanie kandydatów oraz negocjowanie warunków zatrudnienia.
Onboarding i pomoc w zaadaptowaniu się nowym pracownikom
Dział HR odpowiada także za proces wprowadzenia nowych pracowników do firmy, czyli tzw. onboarding. Najczęściej w takiej sytuacji do zadań należeć będzie to zapoznanie nowo zatrudnionych z kulturą organizacyjną, politykami firmy oraz ich rolami i obowiązkami na danym stanowisku. Warto mieć świadomość, że skuteczny onboarding pomaga nowym pracownikom szybciej się zaadaptować i zwiększa ich zaangażowanie, co wpłynie pozytywnie na ich pracę w nowym środowisku.
Odpowiedzialność za szkolenia
Dbanie o rozwój to także istotny obszar działu HR. W niektórych przypadkach to właśnie ten dział organizuje szkolenia, warsztaty lub też wybiera inne formy edukacji, które mają na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz rozwijanie ich umiejętności miękkich.
Zarządzanie wynagrodzeniami i świadczeniami
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale bardzo często to właśnie opracowywanie i zarządzanie systemami wynagrodzeń, bonusów i świadczeń pracowniczych wchodzi w zakres działań obszaru HR, najczęściej w porozumieniu z księgowością. Dział ten dba o to,
by polityka płacowa była konkurencyjna na rynku i sprawiedliwa wewnątrz firmy, a także o to, by świadczenia (takie jak ubezpieczenie zdrowotne, fundusz emerytalny) odpowiadały na potrzeby pracowników.
Jak łatwo obliczyć stawkę godzinową? Wystarczy wygodny kalkulator online.
Pomagania w sytuacjach konfliktowych
Warto też wiedzieć, że dział HR pełni rolę mediatora w rozwiązywaniu pojawiających się konfliktów między pracownikami oraz między pracownikami a zarządem. Dodatkowo w wielu przypadkach dział ten zajmuje się także monitorowaniem zadowolenia pracowników, gromadzeniem ich opinii i sugestii na temat tego, co można zmienić. Co więcej, zajmuje się kwestiami dyscyplinarnymi.
Zapewnienie zgodności z prawem pracy
Dział HR musi również dbać o to, by wszystkie praktyki związane z zatrudnieniem były zgodne z obowiązującym prawem pracy. A zatem dba o odpowiednie przestrzeganie przepisów dotyczących godzin pracy, przysługujących urlopów, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz równości i sprawiedliwości w miejscu pracy – bez względu na to, czy to praca w Wałbrzychu, Krakowie czy innym mieście.
Podsumowanie
Rola działu HR w firmie jest z pewnością nieoceniona. Pracownicy z tego obszaru odpowiadają nie tylko za rekrutację czy też administrację kadrową, ale także dbają rozwój, motywację i dobrostan wszystkich pracowników. Dzięki temu w firmie pracuje się lepiej i efektowniej.