Planujesz kupić używany samochód? Zapłata ustalonej kwoty oraz odbiór kluczyków i dokumentów od sprzedawcy to nie wszystko – pozostaje jeszcze podatek od kupna samochodu. Jaki podatek trzeba zapłacić? Sprawdź, aby nie dać się zaskoczyć – zobacz, jaką kwotę musisz dodatkowo przewidzieć w budżecie na zakup samochodu.
Rodzaj podatku od kupna samochodu zależy od tego, gdzie i od kogo auto zostało kupione. Najczęściej nabywca auta płaci podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Tę daninę trzeba uregulować, gdy pojazd został nabyty od osoby fizycznej. Jeżeli jednak zbywcą jest profesjonalny podmiot, który wystawia faktury VAT, podatek PCC nie wystąpi.
Kierowcy z Polski chętnie sprowadzają samochody z zagranicy. W tej sytuacji również pojawia się kwestia podatków. Podatki, które potencjalnie trzeba będzie zapłacić, to:
W przypadku podatku PCC sprawa jest prosta – jego wysokość to 2% wartości rynkowej samochodu. Jak łatwo policzyć, gdy używany samochód jest wart 20 000 zł, to podatek PCC wyniesie 400 zł. Ale nie każdy nabywca musi uwzględnić ten koszt w budżecie na zakup auta z drugiej ręki – podatku PCC nie trzeba płacić, gdy:
Uregulowanie podatku PCC to nie wszystko, o czym musi pamiętać nabywca samochodu – należy jeszcze złożyć deklarację PCC-3. Na to kupujący – podobnie jak na zapłatę podatku – ma 14 dni, licząc od daty zawarcia umowy sprzedaży auta.
Jak można przeczytać na portalu https://www.podatnik.info, podatek akcyzowy płaci każdy nabywca auta, które zostało sprowadzone z zagranicy i nigdy wcześniej nie było zarejestrowane w Polsce. Ile wynosi akcyza za samochód? Stawek jest kilka. To, która z nich będzie miała zastosowanie, jest uzależnione od dwóch czynników – rodzaju i pojemności silnika pojazdu. W 2024 r. stawki akcyzy są następujące:
Na zwolnienie z zapłaty podatku akcyzowego mogą liczyć nabywcy m.in. samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem.
Analogicznie jak w przypadku podatku PCC, obliczenie wysokości akcyzy spoczywa na nabywcy pojazdu. Musi on też złożyć deklarację AKC-U/S – ma na to 14 dni. Na zapłatę podatku czasu jest więcej – 30 dni, licząc od sprowadzenia auta z zagranicy.
Nie każda osoba, która planuje kupić samochód, prowadzi poszukiwania jedynie na rynku polskim czy unijnym – część kierowców sprowadza nowe i używane auta z bardziej egzotycznych kierunków, np. USA, Korei czy Japonii. Ta grupa kupujących musi liczyć się z dodatkowymi kosztami – w tym przypadku mowa o cle.
Stawka cła na samochody osobowe wynosi 10% Taka stawka obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Nie ma zatem znaczenia, do którego portu zawinie statek przewożący zakupiony pojazd – cło zostanie pobrane w czasie odprawy celnej. Jednocześnie podatek ten nie wystąpi, gdy nabywca zdecydował się na auto zabytkowe.
Chociaż w przypadku cła nie jest istotne, do którego portu zawinie statek, to inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku podatku VAT. Jest to kolejny podatek, jaki przychodzi zapłacić kierowcom sprowadzającym auto z kraju nienależącego do UE. Wysokość podatku VAT jest uzależniona od kraju, w którym auto przechodzi odprawę. Przykładowo:
Jak widać, nabywcy może opłacać się wybór niemieckiego portu – wówczas zapłaci mniej tytułem podatku VAT. Oszczędności będą tym większe, im większa będzie wartość pojazdu. Sprowadzenie pojazdu do zagranicznego portu szczególnie opłaca się nabywcom, którzy zdecydowali się na luksusowe i drogie auto.
Na niższą stawkę podatku VAT mogą liczyć nabywcy zabytkowych samochodów – wynosi ona 9%. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde wyprodukowane przed laty auto ma status zabytkowego – poza wiekiem znaczenie ma również stan techniczny pojazdu, a dokładnie to, ile ma on oryginalnych głównych części konstrukcyjnych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz