Zamknij

Rodzaje masażu tajskiego – co warto o nich wiedzieć? Jakie efekty daje masaż tajski? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do masażu ?

11:41, 13.06.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 11:42, 13.06.2024

Masaż tajski to wywodząca się z Tajlandii forma terapii manualnej, która łączy w sobie elementy akupresury, jogi, kompresji, stretchingu i manipulacji stawów. Masaż ten ma wiele wariantów, przy czym każdy niesie ze sobą inne spektrum korzyści zdrowotnych. Klasyczny masaż tajski to najbardziej znana forma tej terapii pomocna w dolegliwościach bólowych ze strony układu ruchu. Inną odmianą jest masaż z użyciem aromatycznych olejków, który nie tylko łagodzi stres, ale także odżywia skórę i wprowadza nas w stan głębokiego relaksu. Kolejnym interesującym rodzajem jest masaż stemplami ziołowymi – nietuzinkowa technika o działaniu leczniczym, detoksykującym i regenerującym. Dowiedz się więcej o najbardziej znanych i cenionych rodzajach masażu tajskiego!

Jakie są najbardziej cenione i najpopularniejsze rodzaje masażu tajskiego?

Masaż tajski to jedna z najbardziej kompleksowych i najstarszych sztuk masażu, która zdobyła ogromną popularność we wszystkich rejonach świata. Łączy w sobie różnorodne techniki, bazując na głębokiej wiedzy o ludzkim ciele i jego potrzebach.

Bez względu na to, czy szukamy metody na pozbycie się stresu, czy pragniemy poprawić kondycję fizyczną i mobilność stawów, masaż tajski oferuje skuteczne rozwiązania. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, który rodzaj masażu wybrać, aby najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Te najpopularniejsze i najbardziej cenione przez pacjentów rodzaje masażu tajskiego to:

  1. masaż klasyczny,
  2. masaż olejkowy,
  3. masaż stemplami,
  4. refleksologia.

Czym wyróżnia się każdy z nich?

Tradycyjny masaż tajski (klasyczny masaż tajski) – na czym polega?

Starożytny klasyczny masaż tajski to unikalna forma terapii będąca jednym z najbardziej cenionych wariantów orientalnego masażu. Za najważniejszą placówkę kształcącą przyszłych terapeutów w dziedzinie masażu tajskiego uważa się Królewską Akademię Masażu w Chiang Mai. 

Klasyczny masaż tajski łączy w sobie elementy akupresury, masażu Shiatsu i innych azjatyckich technik. Mocno nawiązuje do jogi, ale całą pracę nad ciałem pacjenta wykonuje tutaj terapeuta, a nie sam pacjent. Dlatego określany jest jako joga dla leniwych.

Współczesny masaż tajski to kompleksowe wsparcie zarówno dla ciała, jak i umysłu. Masaż koncentruje się na wielu aspektach, w tym na poprawie kondycji mięśni, niwelowaniu napięć w obrębie tkanek, zwiększaniu ruchomości stawów czy stymulacji przepływu energii w ciele. Tradycyjny masaż tajski skupia się także na usprawnianiu funkcjonowania układu krwionośnego i limfatycznego. Dzięki tym właściwościom ma korzystny wpływ na cały organizm.

Jeśli szukasz profesjonalnego masażu tajskiego, odwiedź Hatithai.pl.

W jaki sposób wykonywany jest klasyczny masaż tajski?

Przygotowanie do masażu tajskiego obejmuje: spożycie ostatniego posiłku maksymalnie 1 godzinę przed masażem, niejedzenie ciężkostrawnych potraw, niepicie alkoholu, założenie wygodnej, luźnej, niekrępującej ruchów odzieży oraz odprężenie się. W dniu masażu warto też pić duże ilości wody.

Jak wygląda masaż tajski? Masażysta zaczyna od dolnych partii ciała, a następnie przechodzi przez całe ciało, kończąc masaż na głowie. Używa swych łokci, kolan, kciuków, dłoni i stóp, by stymulować meridiany, czyli linie energetyczne w ciele. Mięśnie są intensywnie uciskane, ugniatane i rozciągane w różnorodnych pozycjach.

Osoba masowana leży na macie, co umożliwia swobodne poruszanie i manipulowanie ciałem. Masaż ma charakter dynamiczny, ale ostateczna intensywność ruchów może być różna, w zależności od rodzaju masażu i stanu organizmu osoby masowanej.

Masaż tajski pomaga w wielu przypadkach, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do poddawania się tej formie rehabilitacji i relaksacji.

Wskazania i przeciwwskazania do masażu tajskiego tradycyjnego

Tajski masaż pomaga w wielu przypadkach, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tej formy rehabilitacji i relaksacji.

Główne wskazania to:

  • bóle mięśni i stawów,
  • stres i napięcie,
  • problemy z krążeniem,
  • słaba elastyczność,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • zaburzenia snu,
  • migreny.

Natomiast główne przeciwwskazania to:

  • osteoporoza,
  • ciąża,
  • choroba wrzodowa,
  • nowotwory,
  • poważne schorzenia serca i układu krwionośnego,
  • świeże urazy,
  • gorączka.

Masaż tajski z udziałem olejków eterycznych – czym jest i na czym polega?

Wyjątkowe sesje masażu tajskiego z olejkami łączą w sobie techniki klasycznego masażu tajskiego z aromaterapią. Olejki eteryczne są delikatnie wcierane w skórę, co potęguje relaksujące działanie masażu. Olejkowy masaż tajski oferuje nie tylko korzyści dla mięśni i stawów, ale także dla naszych zmysłów i sfery mentalnej.

Często wykorzystywane olejki to m.in.: palisander, drzewo sandałowe, lawenda, eukaliptus, ylang-ylang, mięta pieprzowa, jaśmin.

Właściwości masażu tajskiego z olejkami eterycznymi. Czemu warto sięgnąć po ten typ masażu?

Niezwykłe, relaksacyjne właściwości masażu tajskiego z olejkami są efektem konsolidacji tradycyjnego masażu z aromaterapią. Masaż zapewni nam szereg profitów, takich jak:

  • uwolnienie od stresu,
  • gruntowne odprężenie,
  • stymulacja krążenia krwi i limfy,
  • redukcja napięcia mięśniowego
  • poprawa kondycji skóry,
  • poprawa jakości snu,
  • redukcja zmęczenia psychicznego i fizycznego,
  • wzrost sił witalnych.

O czym również warto powiedzieć, masaż olejkowy poprawia przemianę materii, wspiera detoks organizmu, jest pomocny w usuwaniu nadmiaru płynów z ustroju i wspomaga układ odpornościowy.

Masaż z olejkami, będący patentem na regenerację i głęboką relaksację, wykonasz w salonie Hatithai.pl/masaz-rzeszow/.

Przeciwwskazania do wykonywania masażu tajskiego olejkowego

Masaż tajski z olejkami nie jest zalecany dla osób z alergiami na olejki eteryczne, kobiet w ciąży, osób ze schorzeniami dermatologicznymi, infekcjami, urazami oraz poważnymi schorzeniami serca.

Masaż tajski ziołowymi stemplami – czym jest i jak działa? Technika masażu stemplami

Cieszącą się coraz większym zainteresowaniem formą masażu tajskiego jest masaż stemplami ziołowymi. Stosuje się w nim podgrzane do określonej temperatury woreczki wypełnione mieszanką ziół o właściwościach leczniczych. Taki masaż doskonale relaksuje, a równocześnie wykazuje działanie terapeutyczne.

Zabieg obejmuje dynamiczne masowanie woreczkami całego ciała. Umieszczone w nich i podgrzane parą wodną zioła w trakcie masażu uwalniają swe substancje aktywne, które następnie przenikają do tkanek. Dzięki odpowiednim ruchom masażysty oraz użytym ziołom masaż stemplami kompleksowo wspiera nasze zdrowie, między innymi niweluje dolegliwości bólowe i bardzo korzystnie wpływa na krążenie.

Masaż stóp (refleksologia) – czym jest i na czym polega masaż tajski refleksologiczny?

Ogólna metodyka masażu tajskiego refleksologicznego bazuje na aktywizacji punktów energetycznych znajdujących się na stopach. Technika opiera się na zasadzie, że różne obszary stóp odpowiadają konkretnym narządom i częściom ciała.

Poprzez precyzyjny ucisk tych punktów, masażysta poprawia przepływ energii, co wspomaga naturalne procesy regeneracyjne organizmu, łagodzi ból i przynosi ogólne odprężenie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%