Zamknij

Dokumentacja medyczna — jak przechowywać ważne dokumenty i raporty zdrowia?

09:29, 10.04.2024 . Aktualizacja: 09:29, 10.04.2024
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Prawidłowe przechowywanie dokumentacji medycznej jest ważnym elementem zarządzania informacjami dotyczącymi pacjentów. Najlepiej sprawdzają się elektroniczne systemy archiwizacji, które znacząco ułatwiają sprawne przetwarzanie danych. Należy pamiętać również o tym, że po upływie określonego czasu konieczne jest zniszczenie akt w bezpieczny sposób. Warto powierzyć realizację tego zadania profesjonalistom. Można w ten sposób zaoszczędzić czas i uniknąć niepotrzebnego stresu.

W jaki sposób przechowywać dokumentację medyczną?

Dokumentacja medyczna obejmuje diagnozy, badania, wyniki laboratoryjne i zalecenia dotyczące leczenia. Takie informacje gromadzone są przez lekarzy, pielęgniarki oraz fizjoterapeutów. Współcześnie dane pacjentów przechowuje się przeważnie w formie elektronicznej. Dzięki temu zarządzanie informacjami jest znacznie łatwiejsze. Personel medyczny może w każdej chwili uzyskać dostęp do danych. Wejdź na stronę: https://hsm-recycling.pl/pl/blog/przechowywanie-dokumentacji-medycznej-jak-to-robic-poprawnie-59/, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Przepisy prawa regulują, ile powinno trwać przechowywanie dokumentacji medycznej. Akta pacjentów należy składować co najmniej 20 lat od momentu ostatniego wpisu. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Dokumentacja osób zmarłych w wyniku zatrucia czy uszkodzenia ciała musi być przechowywana przez 30 lat. Skierowania i zlecenia lekarskie trzeba składować zazwyczaj przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym udzielono świadczenia zdrowotnego. Po upływie tego okresu akta należy zniszczyć.

Gdzie wyrzucać odpady medyczne?

Nie tylko dokumenty trzeba jednak zutylizować. Również odpady medyczne należy regularnie usuwać. Jest to istotne przede wszystkim ze względów ekologicznych. Przeterminowane leki uważane są za odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają często substancje szkodliwe dla środowiska. Nie wolno wyrzucać ich do zwykłych koszy na śmieci. Alternatywą jest wrzucanie takich odpadów do pojemników w szpitalach, przychodniach lub aptekach.

Opakowania po farmaceutykach należy wywieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów komunalnych. Inną opcją jest zaniesienie ich do apteki. Warto pamiętać, że zarówno zniszczenie dokumentacji medycznej, jak i odpadów medycznych można zlecić profesjonalnej firmie. Dowiedz się, gdzie wyrzucać opakowania po lekach, wejdź na: https://hsm-recycling.pl/pl/blog/gdzie-wyrzucac-opakowania-po-lekach-w-wiekszych-ilosciach-53/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%