Techniki produkcji z plastiku są bardzo zróżnicowane, dlatego istotne jest ich prawidłowe dostosowanie do sytuacji — druk 3D najlepiej nadaje do wytwarzania pojedynczych sztuk, czyli np. do prototypowania, a wtryskiwanie poleca się raczej do produkcji masowej, ze względu na kosztowne wielorazowe formy. Warto jednak pamiętać, że liczy się nie tylko ilość elementów w serii, ale równie ważne są ich gabaryty. W przypadku średnich i dużych przedmiotów najbardziej opłacalną metodą produkcji jest odlewanie rotacyjne. Oferuje ono również kilka innych zalet, które warto poznać, planując produkcję z tworzyw sztucznych.
5 zastosowań rotomoulding
Wspomniana metoda produkcji wykorzystuje ruch obrotowy — pozwala on równomiernie rozprowadzić płynny plastik po ściankach formy. W jakich sytuacjach jest to wymagane? Czytaj dalej i poznaj najpopularniejsze zastosowania, w których odlewanie rotacyjne będzie bezkonkurencyjne.
- Wyroby o dużych gabarytach
Stosowane w przemyśle elementy muszą czasami osiągać naprawdę imponujące rozmiary — doskonałymi przykładami są wszelkiego rodzaju zbiorniki przemysłowe, np. na paliwo i substancje chemiczne. Chętnie korzysta z nich również branża przetwórcza, w celu przechowywania wody, żywności, lub zboża (silosy rolnicze). Pod względem wielkogabarytowych zbiorników rotomoulding nie ma sobie równych — innymi metodami trudno wykonać takie przedmioty z plastiku.
- Wyroby o wysokiej wytrzymałości
Odlewanie rotacyjne wykorzystuje ruch obrotowy, dzięki czemu rozgrzany materiał rozprowadzany jest po formie w wyjątkowo równomierny sposób. Przekłada się to na bardzo stabilne parametry wytrzymałościowe każdej ze ścianek, bo uzyskują one identyczną grubość. Istotny jest również brak łączeń i spawów, obecnych przy innych metodach obróbki. Wszystko to sprawiło, że rotomoulding chętnie wykorzystuje się m.in. przy produkcji kasków bezpieczeństwa.
- Wyroby bez wypełnionego środka
Elementy o dużych gabarytach osiągają bardzo dużą wagę, a często warunki użytkowania nie wymagają, aby ich wnętrze było wypełnione. W takiej sytuacji najlepszym wyborem jest stworzenie produktu z pustką w środku, a do takiej operacji technologicznej idealnie nadaje się odlewanie rotacyjne. W ten sposób powstają np. bariery i oznakowania drogowe — duże i widoczne z odpowiedniej odległości, ale bez wypełnienia, aby zaoszczędzić materiał i obniżyć koszty.
- Wyroby izolowane
Przed opakowaniami i pojemnikami z plastiku często stawiane są szczególne wymagania pod względem szczelności. Rotomoulding pozwala w procesie produkcji dodawać różne materiały do każdej z warstw, dzięki czemu uzyskuje się doskonałą izolację.
- Wyroby wielokolorowe
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie — omówione wcześniej łączenie warstw pozwala zespolić nie tylko surowce o różnych właściwościach izolacyjnych, ale także o różnej kolorystyce. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdzie estetyka odgrywa kluczową rolę, a więc w zabawkach i wyrobach dekoracyjnych. Tworzywa sztuczne stosowane w odlewaniu rotacyjnym mogą przybierać dowolną barwę z palety RAL, co zapewnia naprawdę dużą swobodę i różnorodność pod względem oczekiwanego wykończenia.