Rodzaj księgowości to jedna z najważniejszych kwestii, które wiążą się z rejestrowaniem przedsiębiorstwa. Nie jest bowiem tajemnicą, że wiele kluczowych aspektów zależy od formy prawnej działalności. Mowa tutaj chociażby o odmiennych regułach dotyczących ewidencji księgowej, czy też o różnych stawkach podatkowych. Warto zorientować się, które z dostępnych rozwiązań stanie się najbardziej optymalnym wyborem dla Twojej firmy, aby móc podjąć obiektywną, a zarazem najkorzystniejszą finansowo decyzję.
Jeżeli chodzi o rodzaj księgowości, da się co do zasady wyróżnić dwie odmiany:
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje ścisła zależność pomiędzy formą prawną prowadzonej firmy, a sposobem prowadzenia ewidencji księgowej. Zawsze jednak trzeba przyłożyć się do prowadzonej księgowości, aby uniknąć problemów z różnymi instytucjami, takimi jak chociażby Urząd Skarbowym. Pomoc w tej kwestii można znaleźć na stronie internetowej: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online.
Gdy posiada się spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną albo spółkę akcyjną:
W przypadku posiadania jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, spółki jawnej, spółki partnerskiej:
1. Kiedy przychody z firmy nie przekroczyły w danym roku obrotowym 2 000 000 euro, istnieje możliwość korzystania z uproszczonej księgowości. Ma ona formę księgi przychodów i rozchodów. Natomiast powyżej wymienionej kwoty konieczna jest pełna księgowość oraz skrupulatne prowadzenie ksiąg rachunkowych.
2. Księga przychodów i rozchodów znajduje zastosowanie w przypadku przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na formę opodatkowania w postaci skali podatkowej albo podatku liniowego. Jakie z tych rozwiązań jest bardziej korzystne? Otóż skala podatkowa opłaca się w sytuacji, kiedy dochody firmy nie są w stanie przekroczyć pierwszego progu podatkowego (120 000 zł), ponieważ wtedy właściciela obejmuje 12% opodatkowania. W sytuacji, gdy dochody przewyższą wskazaną wartość, dużo lepszym rozwiązaniem jest podatek liniowy, gdyż jego stawka zawsze wynosi 19%.
3. Istnieje ponadto opcja zdecydowania się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, trzeba jednak spełnić kryteria, jakie wskazano w ustawie z 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W takiej sytuacji rozliczenie przychodów wiąże się z rodzajem wykonywanej działalności. Mogą zostać opodatkowane stawkami: 17%, 15%, 14%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%. Opłaca się to wtedy, gdy koszty prowadzenia przedsiębiorstwa nie są wysokie, ewentualnie kiedy danemu przedsiębiorcy przysługuje stawka ryczałtu, która nie przewyższa 12%.
Samo założenie firmy powiązane jest z tyloma formalnościami i obowiązkami, że wydaje się przytłaczające. Problematyczne jest zwłaszcza zdecydowanie się na rodzaj księgowości. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby uniknąć łatwych do popełnienia błędów, jakie mogą się wiązać z nieprzyjemnymi skutkami, np. karami od Urzędu Skarbowego. W tym celu najlepiej odwiedzić stronę internetową: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy.
Jeżeli mowa o ewidencji sprzedaży i zakupu VAT, można wskazać wersję uproszczoną i pełną. Uproszczona ewidencja VAT ma zastosowanie w przypadku przedsiębiorców, jacy zostali zwolnieni z VAT podmiotowego. Bezwzględny warunek stanowi to, by uzyskane przychody w ubiegłym roku nie przekroczyły kwoty 200 000 złotych. Warto oczywiście zaznaczyć, że w dalszym ciągu trzeba prowadzić rejestr VAT, co umożliwia ustalenie chwili, w której firma przekroczy podaną wartość przychodów.
Natomiast pełna ewidencja VAT to obowiązek czynnych płatników VAT. Muszą oni prowadzić elektroniczne rejestry sprzedaży i zakupów z uwzględnieniem wspomnianego podatku. Będzie to bowiem podstawą do dokonania rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Znajdują się tam między innymi dane faktury (numer, data wystawienia, dane podatnika i kontrahenta), wartość sprzedaży, a także wartość podatku VAT, która uzależniona jest od obowiązującej stawki oraz numery poszczególnych wpisów.
Rejestry VAT to podstawa do wypełnienia deklaracji VAT-7 (przy rozliczeniu miesięcznym), a także VAT-7K (przy rozliczeniu kwartalnym). Da się to szybko zrobić przy wykorzystaniu bezpłatnego programu do faktur od Ifirma.pl. Trzeba oczywiście pamiętać o wybraniu odpowiedniego szablonu, który zależy od rodzaju składanego dokumentu oraz o poprawnym uzupełnieniu niezbędnych danych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz