Zamknij

Wybieramy nawozy do warzyw i owoców

14:17, 24.05.2023 . Aktualizacja: 14:17, 24.05.2023
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Jeżeli myślimy o posadzeniu w swoim ogrodzie warzyw i owoców powinniśmy postarać się zapewnić im warunki do optymalnego wzrostu. Większość warzyw i owoców potrzebuje dostępu do słońca, a także zasobnej w składniki odżywcze gleby. Rzadko zdarza się ogrodzie podłoże tak dobrej jakości, że nawożenie jest zbędne. Jeśli zależy am na zdrowych i dorodnych roślinach, powinniśmy wybrać dla nich odpowiedni nawóz.

Uprawa warzyw i owoców w przydomowym ogrodzie

Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że uprawa owoców i warzyw bez odpowiedniego nawożenia w większości przypadków jest bardzo utrudniona. Warzywa i owoce potrzebują konkretnych substancji odżywczych do prawidłowego wzrostu, a następnie wydania obfitych plonów. Zapewnienie im dostępu do potrzebnych składników pokarmowych sprawi, że będą bardziej wartościowe i smaczniejsze.

Przed rozpoczęciem upraw dobrze jest zasilić podłoże w ogrodzie obornikiem (poprawia on strukturę gleby, a dodatkowo przyspiesza produkcję próchnicy), a także kompostem.

Innym sposobem na użyźnienie gleby w ogrodzie jest posadzenie roślin z rodziny bobowatych, rzepaku, gorczycy czy gryki zwyczajnej.

Zanim rozpoczniemy nawożenie, musimy zdać sobie sprawę, że do tego celu nadają się tylko dobrej jakości nawozy. Dodatkowo muszą być one stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Użycie zbyt dużej ilości nawozu doprowadzi do zasolenia gleby, co nie jest korzystne dla roślin.

Jak wybrać nawóz do drzew i krzewów owocowych?

Odpowiednie nawożenie drzew i krzewów owocowych zapewnia nam dorodne i smaczne owoce, a także obfite plony. Doświadczeni ogrodnicy przypominają, że zasilanie nawozem należy zacząć dopiero po 2, a nawet 3 latach od momentu zasadzenia. Najlepszy czas na nawożenie krzewów i drzew owocowych to wczesna wiosna i jesień. Bardzo ważne jest, żeby zakończyć nawożenie przed nastaniem pierwszych przymrozków.

Dobrą praktyką jest opryskiwanie drzew i krzewów nawozami jednoskładnikowymi, co przyspieszy ich regenerację po zimie.

Wybierając nawóz do roślin owocowych należy zwrócić uwagę czy ma on w swoim składzie azot i potas. Możemy sprawdzić jakie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe ma dana roślina, a następnie wymieszać kilka nawozów jednoskładnikowych w odpowiednich proporcjach. Znacznie łatwiej jest jednak kupić gotowy nawóz do owoców lub warzyw i owoców, a następnie zastosować go zgodnie z zaleceniami producenta (ryzyko pomyłki jest wówczas minimalne).

W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na nawóz płynny lub nawóz w granulkach (zawarte w nim składniki pokarmowe są uwalniane stopniowo). Zdecydowanie dobrym wyborem są nawozy ekologiczne, które nie zawierają potencjalnie szkodliwych, toksycznych substancji.

Wybieramy nawóz do warzyw

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nie istnieje jeden, uniwersalny nawóz do warzyw, gdyż poszczególne ich gatunki mają różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dobry nawóz musi zawierać odpowiednią kompozycję mikro i makroelementów. Jeżeli posiadamy większą uprawę jednego gatunku warzyw (na przykład pomidorów), najprostszym rozwiązaniem będzie zakup nawozu przeznaczonego specjalnie dla nich (nawóz do pomidorów będzie zawierał między innymi większe ilości boru).

- Na końcu lub na początku okresu wegetacyjnego stosuje się zazwyczaj nawozy fosforowe, gdyż ułatwiają one ukorzenianie się warzyw.
- Wybór nawozów potasowych jest zalecany, gdy chcemy zwiększyć odporność warzyw na choroby i ataki szkodników.
- Nawozy azotowe przeznaczone są do stosowania wiosną i latem. Ich zadaniem jest przyspieszenie wzrostu warzyw.

Podobnie jak w przypadku owoców – do nawożenia warzyw również warto jest wybierać preparaty ekologiczne, najlepiej pochodzące od polskich, renomowanych producentów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%