Zamknij

Fungicydy - środki ochrony roślin zwalczające ich choroby

+ 15:43, 22.02.2023 Aktualizacja: 15:45, 22.02.2023
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Rośliny uprawne narażone są na działanie grzybów chorobotwórczych przez cały okres wegetacji. Choroby roślin wpływają negatywnie nie tylko na ilość plonu handlowego, ale również jego jakość. Dlatego też w celu uzyskania zadowalających plonów o wysokich parametrach jakościowych niezbędne jest przeprowadzenie zabiegów fungicydowych.

Czym są i jak działają fungicydy?

Fungicydy zwane również środkami grzybobójczymi to grupa środków ochrony roślin przeznaczona na zwalczania chorób roślin uprawnych. Zawarte w nich substancje czynne modyfikują na procesy życiowe grzybów, w efekcie czego zostaje zahamowany ich wzrost i rozwój, co prowadzi w konsekwencji do ich śmierci.

Zbadanie wpływu substancji czynnych na procesy fizjologiczne umożliwiło opracowanie tzw. klasyfikacji FRAC. Określa ona szczegółowo, jak działa substancja aktywna na procesy życiowe grzybów patogenicznych. Na jej podstawie powinno wybierać się fungicydy, aby swobodnie rotować mechanizmami działania substancji czynnych i ograniczyć ryzyko powstawania zjawiska odporności.

Podział fungicydów

Środki grzybobójcze można podzielić ze względu na sposób działania na grzyby i choroby oraz na ich korelację z rośliną uprawną. Biorąc pod uwagę oddziaływanie na grzyby patogeniczne, wyróżniamy substancje czynne o działaniu:

  • zapobiegawczym - stosowane powinny być przed infekcją lub na jej wstępnym etapie,
  • leczniczym - aplikacja zalecana jest w początkowym okresie rozwoju choroby,
  • wyniszczającym - które wykazują również wysoką skuteczność w momencie znacznego porażenia roślin uprawnych.

Biorąc pod uwagę "powiązanie" substancji czynnych z rośliną uprawną wyróżniamy:

  • działanie powierzchniowe - substancja czynna nie wnika do rośliny uprawnej,
  • działanie wgłębne - substancja czynna wnika do rośliny uprawnej, ale nie jest w niej przemieszczana,
  • działanie systemiczne - substancja czynna wnika do rośliny uprawnej i jest w niej przemieszczana.

Większość środków ochrony roślin z grupy fungicydów lub rekomendowanych mieszanin opryskowych łączy w sobie wszystkie sposoby działania. Umożliwia to skuteczną ochronę fungicydową roślin uprawnych, które mogą być porażone przez różne grzyby chorobotwórcze i mają różny stopień zaawansowania chorób. Na stronie https://osadkowski.pl/pl/oferta/srodki-ochrony-roslin/fungicydy/ znaleźć można fungicydy nowoczesnej generacji wraz z opisami ich działania i rekomendacjami odnośnie aplikacji.

Jakie środki grzybobójcze stosować w zbożach?

Wybór odpowiednich fungicydów nie jest łatwym zadaniem dlatego też firma Osadkowski przygotowała odpowiednie rozwiązania dedykowane do upraw zbóż. Uwzględniają one poziom agrotechniki i potencjał plonowania zbóż. Na uwagę zwraca przede wszystkim technologia Zdrowy Łan Premium - Technologiczny Fenomen dedykowana dla stanowisk, w których ochrona fungicydowa odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu potencjału plonowania.

Technologiczny Fenomen zawiera 7 niepowtarzających się substancji aktywnych, które zostały rozdzielone na 3 zabiegi w terminach T1, T2, T3.

Zabieg T1 w pszenicy (więcej tutaj) oraz pozostałych gatunkach zbóż to doskonałe zabezpieczenie podstawy źdźbła przed chorobami podsuszkowymi, oraz ochrona liści przed mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, septoriozą liści oraz brunatną plamistością liści. Efekt ten można było uzyskać dzięki połączeniu w jednym zabiegu środków: Unix 75 WG, Inovis Flex oraz Praktis.

Ochrona liścia flagowego, czyli zabieg T2 to połączenie dwóch najnowszych i najlepszych substancji dostępnych do ochrony grzybobójczej zbóż zawartych w produktach Elatus Plus i Vitissimo. Rekomendowane przez firmę Osadkowski rozwiązanie umożliwia długotrwałą ochronę przed rdzami i septoriozą, nawet do 50 dni.

Ostatni zabieg T3 to połączenie dwóch triazoli wykazujących najwyższą skuteczność w stosunku do najgroźniejszych szczepów z rodzaju Fusarium. Cała technologia Zdrowy Łan Premium została przygotowana z myślą o Rolnikach ceniących łan wolny od chorób przez cały okres wegetacji od solidnego fundamentu w T1 do plonu o najwyższej jakości dzięki T3.

Czy fungicydy stosować samodzielnie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Rolniczej każdy wjazd w pole opryskiwaczem powinien zostać wykorzystany do maksimum. Dlatego też, do zabiegów ochrony fungicydowej należy dodać inne produktu, które z jednej strony zwiększą jego jakość działania, a z drugiej mogą być np. źródłem składników pokarmowych.

Podstawą do przygotowania cieczy opryskowej jest adiuwant Inex-A, który wpływa na rozlanie kropli cieczy roboczej oraz zwiększa szybkość wnikania substancji aktywnej do rośliny. Fazy aplikacji środków grzybobójczych są zbieżne z największym zapotrzebowaniem zbóż na makro i mikroskładniki. W związku z tym do zabiegów rekomendowany jest dodatek nawozów dolistnych Alfa Makro i Alfa Mikro. Warto w tym miejscu podkreślić rolę IonBlue - nawozu zawierającego siarkę i miedź w formie bioatywnej, która oprócz działania nawozowego pełni rolę fitosanitarną - korzystnie wpływa na zdrowotność łanu.

Wybór odpowiedniej technologii ochrony fungicydowej jest trudnym zadaniem, ale dzięki Zdrowy Łan Premium z firmy Osadkowski uzyskanie zdrowego łanu wolnego od chorób nigdy nie było tak proste.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%