Zamknij

Dlaczego warto posiadać jeansy motocyklowe?

10:38, 09.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:36, 05.02.2024

Masz już motocykl lub zamierzasz dopiero kupić? Tak czy inaczej, to dopiero początek przygody z jednośladem. Do jazdy na motocyklu należy się odpowiednio ubrać. Nawet latem temperatura odczuwalna podczas przejażdżki jest znacznie niższa niż ta podczas spaceru. Głównym elementem ubioru motocyklistów wydaje się kurtka. Nie mniej ważne są jednak spodnie motocyklowe. Takie zwykłe, które nosimy na co dzień, nie będą najlepszym rozwiązaniem. I to spodniom poświęcimy poniższy tekst, w którym postaramy się wyjaśnić czym charakteryzują się jeansy motocylkowe na tle zwykłych.

Jeansy motocyklowe a klasyczne

Osoby, które nie interesują się tematem, mają pełne prawo nie znać różnic pomiędzy zwykłymi spodniami, a takimi, które noszą motocykliści. Fakt, na pierwszy rzut oka jeansowe spodnie motocyklowe mogą nie odbiegać specjalnie od zwykłych. Zupełnie co innego, gdy ktoś nosi skórzane spodnie motocyklowe. Te od razu budzą skojarzenie, że osoba, która je nosi jest właścicielem motocykla. Tak czy inaczej, jeansy motocyklowe to osobna kategoria odzieży stworzoną z myślą o miłośnikach jazdy jednośladem. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Dlaczego spodnie motocyklowe są tak ważne?

Zacznijmy od tego z czego składa się profesjonalny strój, który powinniśmy założyć, zanim wsiądziemy na motor? Przeglądając poradniki, sklepy z akcesoriami, ubiorem dla miłośników jednośladów lista ta jest dość krótka i składa się z kilku pozycji. Są nimi: kask, kurtka, spodnie, rękawice oraz buty. Oczywiście każdy z tych elementów ubioru powinien być kupiony pod konkretne potrzeby. Kupując motor, powinniśmy uwzględnić to w naszym budżecie. Odzież uszyta z odpowiedniego materiału chroni nie tylko przed deszczem, wiatrem. Jeansy motocyklowe są odporne na rozdarcia podczas niegroźnej wywrotki, która może przydarzyć się każdemu. Posiadają również specjalne kieszenie.

Jeansy motocyklowe a bezpieczeństwo

I tak dotarliśmy do kwestii niezwykle istotnej. Odzież, w tym spodnie dla motocyklisty powinna nie tylko dobrze wyglądać i zapewniać swobodę ruchów. Kupując ją musimy myśleć o bezpieczeństwie. Tak jak dobry kask zapewnia skuteczną ochronę naszej głowy, tak kurtka wyposażona w ochraniacze chroni plecy i łokcie, a spodnie chronią kolana podczas wywrotki.

Dopełnieniem elementów bezpieczeństwa są elementy odblaskowe motocykla, kasku, kurtki. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ciemny motor i ciemny strój jego właściciela czynią go mało widocznym na drodze. Chcą uczynić jazdę bezpieczniejszą, warto już na wstępie swojej przygody z jednośladem doposażyć się w niezbędny akcesoria zmniejszające ryzyku wypadku. Pamiętaj o tym, że podczas upadku motocyklista jest narażony na obrażenia ciała, w tym pleców, miednicy, bioder co może mieć poważne skutki dla zdrowia i życia. Stąd też wybierając odzież, sprawdź czy posiada ona protektor kości ogonowej i elastyczne wstawki chroniące kolana. Użyty do ich produkcji super odporny materiał – Kevlar potrafi naprawdę dużo, o ile jest we właściwym miejscu.

Spodnie jeansowe a spodnie tekstylne

Początkujący motocykliści mogą zastanawiać się nad wyborem pomiędzy jednymi i drugimi. Zarówno jeansowe, jak i tekstylne spodnie mają swoje plusy. Spodnie tekstylne lepiej sprawdzą się na dłuższych trasach.
Dojazdy do pracy, gdzie całą trasę pokonujemy w 15 minut nie pozwolą docenić w pełni walorów, które dają materiały tekstylne lub dodatki w postaci np. odpinanej podpinki ocieplającej. Tu sprawdzą się jeansy motocyklowe, które wyglądają bardzo podobnie do klastycznych, noszonych na co dzień. To, co je wyróżnia nie jest widoczne dla nieprawnego oka. Kto by bowiem pomyślał, że jeansy mogą mieć specjalne ochraniacze bioder i kolan? Tego typu spodnie występują oczywiście w wersji zarówno damskiej, jak i męskiej. Modele damskie siłą rzeczy różnią się nieco krojem, nie tracąc nic ze swojej funkcjonalności.

Spodnie motocyklowe a jazda zimą

Wiemy zatem jak ważny jest właściwy dobór odzieży, która zapewni nam nie tylko komfort podczas jazdy, ale też bezpieczeństwo. Co jednak zrobić, jeśli nie chcemy rezygnować z jazdy jednośladem zimą, a przynajmniej podczas chłodnych dni? Większość użytkowników tak czyni, stąd latem na ulicach mija nas mnóstwo motorów, zimą praktycznie ich nie widać. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia odzież, a dokładnie rzecz ujmując bielizna, którą zakładamy pod nasze spodnie, kurtkę motocyklisty. Możemy to porównać nieco do stroju narciarza. Kurtka, spodnie, buty i kask to niezbędnik każdego miłośnika zimowe szaleństwa. Aby jednak jazda była przyjemna, nie możemy ani zmarznąć, ani się spocić. Analogicznie jest w przypadku jazdy motorem. Wybranie się w letnim stroju na przejażdzkę, gdy temperatura oscyluje wokół zera oznacza katastrofę. Z drugiej strony, nakładając pod naszą kurtkę dwa dodatkowe swetry spocimy się, co podczas jazdy na chłodzie może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Rozwiązaniem na takie dni będzie specjalna odzież termoaktywna, która z jednej strony chroni od zimna, z drugiej zapewni odprowadzanie wilgoci. Nie myl jej z odzieżą termiczną, która ma za zadanie chronić głównie przed zimnem i nie nadaje się dla osób uprawiających sport przy niskich temperaturach.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst choć trochę wyjaśnił niuanse ukryte w spodniach dla motocyklisty i pomoże dokonać udanego zakupu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%