Zamknij
NEWS

W jaki sposób powstają wady słuchu?

artykuł sponsorowany + 08:20, 14.07.2022 Aktualizacja: 08:20, 14.07.2022

Wady słuchu mogą w ogromnym stopniu utrudniać normalne funkcjonowanie. Dobre słyszenie jest czymś, co ma znaczenie absolutnie fundamentalne z perspektywy prowadzenia komfortowego, satysfakcjonującego życia. Wiele osób rodzi się z wrodzonymi wadami słuchu. Wówczas już od najmłodszych lat komfort ich słyszenia zależy od skuteczności działania aparatów słuchowych. Jednak bardzo często jest także tak, że problemy ze słuchem pojawiają się na pewnym etapie życia i osoby, które wcześniej nie bywały w gabinetach laryngologicznych muszą zacząć pojawiać się tam regularnie. Słuch może się pogorszyć w każdym wieku. Jak zatem powstają wady słuchu?

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia słuchu

Wiele uszkodzeń narządów słuchu powstaje niestety z naszej winy. Najczęściej przyczyną jest zwykła nieuwaga lub brak wiedzy na temat tego, jak odpowiednio dbać o swoje uszy. Zła wiadomość dla miłośników muzyki o mocnym brzmieniu – długotrwała ekspozycja na dźwięki o głośności przekraczającej poziom 85 dB powodują powstawanie uszkodzeń słuchu. Tradycyjne słuchawki douszne mogą generować hałas przekraczający 90 dB, a standardowy koncert rockowy osiąga wartości rzędu 100 dB. Dlatego jeśli zależy nam na utrzymywaniu swojego słuchu w dobrej kondycji, powinniśmy od czasu do czasu zrezygnować z odsłuchiwania naszej ulubionej playlisty w drodze do pracy i nacieszyć się dźwiękiem naturalnego otoczenia. Miłośnicy muzyki granej na żywo powinni czasem dla zdrowia przerzucić się na coś lżejszego. Delikatny, cichy jazz nie powinien wywoływać takich szkód.

Innym częstym powodem powstawania uszkodzeń słuchu jest nieodpowiednia higiena uszu.

Coraz więcej laryngologów i protetyków słuchu ostrzega przed czyszczeniem uszu patyczkami higienicznymi – one nie są do tego przeznaczone! Nie tylko niedostatecznie usuwają nagromadzony w uchu nadmiar woskowiny, ale mogą wepchnąć ją głębiej, uszkodzić błonę bębenkową i podrażnić skórę ucha. Specjaliści zalecają w tym kontekście używanie specjalnych preparatów do czyszczenia uszu, które nie są drogie, można je kupić w każdej aptece albo zamówić przez internet.

Czy uszkodzenia słuchu są odwracalne?

Czy po uszkodzeniu słuchu można przywrócić dawny komfort słyszenia? Wiele zależy od typu uszkodzenia i sposobu jego powstania. Uszkodzenia powstałe w wyniku urazu będącego jednorazowym zetknięciem z bardzo głośnym dźwiękiem zazwyczaj mogą pójść w niepamięć już po kilku tygodniach. Jednak wiele ubytków słuchu powstałych w wyniku długotrwałego przebywania w hałaśliwym środowisku może mieć charakter trwały.

Jak zapobiegać uszkodzeniom słuchu?

Nie ma wątpliwości, że zdrowie swoich uszu powinniśmy traktować poważnie. Prewencja w największym stopniu powinna polegać na unikaniu sytuacji, które przyczyniają się do powstawania uszkodzeń, czyli wspominanych już głośnych dźwięków i niewłaściwej higieny. By móc cieszyć się prawidłowym słuchem, warto też co jakiś czas profilaktycznie odwiedzić swojego laryngologa. Sprawdzi on, czy w uszach nie dzieje się coś niepokojącego, co może przekształcić się w poważniejszą wadę. Warto wybrać się na tego typu konsultację za każdym razem, gdy odczuwamy jakieś objawy. Niewyleczone infekcje stanowią duże zagrożenie dla kondycji naszego słuchu. Dlatego nie powinno się lekceważyć długo utrzymujących się bóli głowy i towarzyszących nam co jakiś czas szumów usznych.

Czy uszkodzenie słuchu to wyrok?

Osobom otrzymującym diagnozę zaburzenia słuchu często wydaje się, że jest to dla nich wyrok. Wychodzą z gabinetu z przekonaniem, że już do końca życia będą musieli zadowolić się gorszym, uszkodzonym słuchem. Warto mieć jednak świadomość, że wada słuchu to nie koniec świata. Postęp technologiczny i naukowy spowodował, że dostępne dziś nowoczesne aparaty słuchowe doskonale radzą sobie z rehabilitacją ubytku słuchu.

Szeroka oferta usług z zakresu protetyki słuchu sprawia, że osoby dotknięte wadami słuchu mogą prowadzić szczęśliwe, aktywne życie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%