Zamknij

Szkolenia celne i kurs Agent Celny - czy warto?

J.J + 13:05, 17.08.2021 Aktualizacja: 13:06, 17.08.2021
Skomentuj Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Polska gospodarka coraz silniej nastawiona jest na handel międzynarodowy, a szczególnie szybko rozwija się eksport do krajów Unii Europejskiej, z którą Polska ma znaczną nadwyżkę handlową. Coraz więcej przedsiębiorstw specjalizuje się również w imporcie i eksporcie z i do krajów spoza UE. Związane z tym jest duże zapotrzebowanie na pracę Agentów Celnych. Dowiedz się kim jest Agent Celny i jak poprzez kursy i szkolenia celne zdobywać umiejętności z zakresu odprawy celnej itp.

Agent celny – kim jest agent celny?

Często agent celny mylony jest z celnikiem, czyli pracownikiem Urzędu Celnego. Tymczasem Agent Celny stoi niejako po drugiej stronie, ponieważ reprezentuje przedsiębiorcę prowadzącego import lub eksport i zobowiązanego do przestrzegania prawa celnego, przepisów, formalności i procedur celnych. Agent celny jest więc reprezentantem przedsiębiorcy w sprawach związanych z cłem przy obrocie handlowym.

Agent celny może być zatrudniony bezpośrednio w firmie zajmującej się obrotem międzynarodowym, ale też pracować na zlecenie: zarówno w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bądź w ramach firmy specjalizującej się w obsłudze celnej.

Jakie obowiązki wykonuje agent celny?

Obowiązki Agenta Celnego związane są z całokształtem formalnej strony transakcji międzynarodowej, która podlega cłom i dotyczą eksportu, jak i importu. Dokładny zakres obowiązków Agenta Celnego omawiany jest w trakcie specjalistycznych kursów na Agenta Celnego (znajdziesz je na https://eventis.pl/szkolenia/agent-celny) oraz rozmaitych warsztatów z prawa celnego i procedur celnych, czy też w trakcie szkoleń celnych. Główne obowiązki Agenta Celnego to:

  • odpowiedzialność za przygotowywanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia przez firmę odprawy celnej, zgłaszanie towarów do odpraw celnych,
  • formalne dopełnienie obowiązków w zakresie zgłoszenia eksportu i importu towarów zwierzęcych bądź spożywczych do właściwych służb sanitarnych,
  • przygotowanie i przekazanie dokumentacji do rejestru Agencji Celnej, przygotowywanie wniosków i pism związanych z cłem,
  • wypełnianie dokumentów takich Jednolity Dokument Administracyjny SAD) i kontrola poprawności dokumentów celnych, koordynacja formalności związanych z uzyskiwaniem świadectw celnych,
  • ustalenie poprawnej taryfy celnej na importowane/eksportowane towary oraz naliczenie wysokości należności celnej oraz podatków z tytułu transakcji międzynarodowych,
  • sporządzanie odpowiednich raportów do urzędu celnego i szczególnego nadzoru podatkowego,
  • weryfikacja stanu faktycznego towaru z dokumentacją, prowadzenie rejestrów towarowych,
  • nadzór nad działaniem magazynu celnego
  • koordynowanie działań logistycznych związanych z dostarczanymi przesyłkami.

Jak zostać Agentem Celnym? Kurs Agenta Celnego

Osoby zainteresowane podjęciem pracy w charakterze Agenta Celnego mają znacząco ułatwione zadanie względem sytuacji sprzed kilku lat. Jeszcze niedawno zawód Agenta Celnego był zawodem regulowanym, ale po deregulacji (zgodnie z Ustawą z dnia 9 maja 2014 r. Dz. U. 2014 poz. 768 o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych) o pracy w zwodzie Agenta Celnego może myśleć każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych, jest rezydentem Rzeczpospolitej Polskiej lub innego kraju Unii Europejskiej, nie jest skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo skarbowe, przeciwko obrotowi gospodarczemu, pieniędzmi oraz papierami wartościowymi oraz przeciwko mieniu oraz wiarygodności dokumentów.

Osoby spełniające te kryteria mogą ubiegać się o wpis na listę Agentów Celnych, a do jego uzyskania potrzebne jest  wykształcenie minimum średnie, ale wskazane jest posiadanie dyplomu potwierdzającego wykształcenie wyższe (kierunek nauki prawne lub ekonomia) oraz posiadanie odpowiedniej wiedzy z zakresu prawa celnego i obsługi celnej, którą można zdobyć między innymi w trakcie rozmaitych warsztatów, szkoleń i kursów celnych i kursów dla agentów celnych.

Szkolenia celne, szkolenia dla agentów celnych, kurs agenta celnego?

Szkolenia celne, warsztaty z zakresu prawa celnego, przepisów celnych i procedur celnych są coraz bardziej rozpowszechnione i popularne. Szkolenia celne znajdziemy zarówno w sieci Internet np. na stronie https://eventis.pl/szkolenia/celne, organizowane online, zdalnie, jak też stacjonarnie. Szkolenia celne stacjonarne to domena dużych miast, takich jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Katowice, Łódź, Szczecin, Lublin, Rzeszów czy Bydgoszcz, a więc wszędzie tam, gdzie występuje duże zagęszczenie importerów i eksporterów oraz agencji celnych. Również kursy na agenta celnego realizowane są zarówno online, jak i stacjonarnie. Rolą kursu agent celny jest przygotowanie do wykonywania codziennych obowiązków w zawodzie agenta celnego, zapoznanie z rolą i funkcją, przepisami celnymi oraz przepisami szczegółowymi (np. dotyczącymi akcyzy, przewozu i oznakowania materiałów niebezpiecznych, wewnątrzwspólnotowego przemieszczania odpadów…).

Kurs agenta celnego obejmuje z reguły kilka zjazdów dwudniowych, które pozwalają szczegółowo omówić cały szereg zagadnień związanych z codzienną pracą agenta. Sam kurs na agenta celnego to z reguły jednak za mało, aby skutecznie wykonywać obowiązki. Prawo dotyczące obrotu międzynarodowego oraz formalności celne ulegają stałym zmianom, co oznacza konieczność cyklicznego aktualizowania posiadanej wiedzy oraz rozwijania umiejętności poprzez udział w szkoleniach celnych, warsztatach i kursach poświęconych złom, procedurze celnej i tym podobnym zagadnieniom. W trakcie szkoleń celnych uczestnicy poznają też takie zagadnienia jak rozpoznawanie substancji niebezpiecznych, dzieł sztuki czy zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Częścią szkoleń celnych jest też zapoznanie się z popularnymi technikami przemytu oraz postępowaniem w razie ujawnienia przemytu.

Gdzie szukać szkoleń celnych i kursów dla agentów celnych?

W poszukiwaniach dobrych szkoleń celnych, seminariów i warsztatów z prawa celnego i kursów dla agentów celnych pomóc mogą działające online bazy szkoleń i kursów. Pozwalają one dużo szybciej wyszukać szkolenia na dany temat, przesortować je po naszym miejscu zamieszkania czy dacie odbycia się szkolenia. Zadaniem bazy szkoleń jest też umożliwienie zapoznania się z programem szkoleń celnych oraz cenami kursów dla agentów celnych, co pozwala wybrać szkolenie lub kurs nie tylko najlepiej dopasowane do naszych potrzeb, ale też i w atrakcyjnej cenie.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Adrian80Adrian80

1 0

Ktoś wie ile się zarabia jako agent celny?

13:27, 17.08.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nikodem BurdaNikodem Burda

0 0

Na niektórych stronach (udemy.com albo wykorzystajto.pl) są dostępne bezpłatnie kursy online, które ułatwiają pracę agenta celnego zwłaszcza w zakresie zmian w prawie celnym i podatkowym.

20:17, 08.02.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%