Oczy to jeden z najważniejszych narządów człowieka, właśnie dlatego tak ważne jest, by regularnie je badać i dbać o nie. Życie bez zmysłu wzroku jest bardzo trudne, szczególnie dla osób, które do tej pory widziały. Niestety każdego czasem dopadają jakieś dolegliwości, zdarza się, że choroba dotyka oczu. Szczególnie niebezpiecznym schorzeniem jest jaskra.
Jaskra jest bardzo poważną choroba, która paraliżuje nerw wzrokowy, co w efekcie prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. W zdrowym oku, w gałce nieustannie krąży wodnista ciecz, które jest odpowiedzialna za optymalny stan wzroku. W przypadku jaskry ciecz ma zablokowany odpływ i gromadzi się w gałce, co powoduje wzrost ciśnienia i uszkadzanie nerwu wzrokowego. Warto podkreślić, że jaskra to choroba, która postępuje stosunkowo powoli, jedynie w niewielkim odsetku przypadków stwierdzono gwałtowny rozwój, który w szybkim tempie doprowadził do utraty wzroku. Większość chorych dowiaduje się o dolegliwości zupełnie przypadkowo, na przykład podczas wykonywania badań okresowych lub przy dobieraniu okularów korekcyjnych. Wszystko spowodowane jest tym, że schorzenie rozwija się obwodowo, co oznacza, że wzrok zanika od zewnętrznej strefy widzenia, a mózg wypełnia białe plamy jasnymi barwami. Niestety mimo coraz większego rozwoju medycyny, lekarze nie znaleźli jeszcze lekarstwa na jaskrę, dlatego tak ważne jest, by wykryć ją w jak najwcześniejszym stadium.
Na początku należy zaznaczyć, że jaskra jest niezwykle podstępnym schorzeniem i w początkowym stadium niezwykle trudno jest zauważyć jakiekolwiek objawy. Istnieje jednak pewna grupa symptomów powinna dać nam do myślenia i zmobilizować do podjęcia kontaktu z okulistą w jak najkrótszym czasie. Objawy jaskry mogą być różne, często na pierwszy rzut oka ciężko skojarzyć je z problemami związanymi ze wzrokiem. Co powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie?
* Widzenie tak zwanej aureoli (halo,) czy poświaty podczas patrzenia na dowolne źródło światła.
* Pojawianie się tęczowych kół lub mroczków w obrębie pola widzenia.
* Stopniowe pogarszanie się wzroku.
* Pojawienie się zaczerwienia na gałce ocznej, związanego z podwyższeniem ciśnienia w oku.
* Rozmycie tęczówki oka, charakterystyczny objaw w szczególności u noworodków.
* Nagłe podwyższenie ciśnienia w oku może prowadzić również do występowania nudności oraz wymiotów.
* Ciśnienie uszkadzające nerw może powodować silny ból gałek ocznych.
* Widzenie tunelowe - czyli zawężenie pola widzenia od zewnątrz.
* Widzenie jak przez dziurkę od klucza - chory widzi jedynie kontury, zarysy obiektów i ruch w zamgleniu - jest to charakterystyczny objaw dla końcowe stadium jaskry.
* W niektórych przypadkach może pojawić się również światłowstręt.
* W związku z tym, że odpływ wodnistej cieczy jest zablokowany, mogą pojawić się częste łzawienia oczu.
* Charakterystyczne są również problemy związane ze znacznym wydłużeniem czasu, potrzebnego do przyzwyczajenie wzroku do ciemności.
* W zaawansowanym stadium często pojawiają się silne bóle głowy w okolicach łuku brwiowego, które promieniują do tyłu głowy.
* Częste zaburzenia widzenia.
* Podwyższone ciśnienie w gałce ocznej w ostrym stadium może prowadzić również do zaburzeń pracy serca i występowania silnych bólów brzucha.
* W niektórych przypadkach oko może stawać się twarde.
* Znaczne pogorszenie ostrości widzenia.
* Widocznie poszerzone źrenice również mogą świadczyć o obecności jaskry.
Należy jednak pamiętać o tym, że występowanie któregoś z wymienionych objawów nie musi być jednoznaczne z obecnością jaskry. Tak samo nie można mieć pewności o braku choroby, gdy nie zauważamy żadnego z symptomów. Warto podkreślić, ze choroba w dużym stopniu dotyka osoby po 40 roku życia, dlatego tak ważne jest, by regularnie badały one wzrok. Wizyty u okulisty w ich przypadku powinny odbywać się raz do roku. Aby wykluczyć chorobę lub wykryć ją w mało zaawansowanym stadium osoby młodsze powinny wykonywać badania wzroku raz na dwa lata. Wczesne wykrycie jaskry pozwala znacznie spowolnić jej rozwój.
Artykuł sponsorowany
Mimo wakacji, miejsca pracy przybywa. Niektórzy...
a ta nowa strefa gospodarcza w gostyniu już powstaje czy to ciągle tylko plany?😡
nowa firma
22:55, 2025-07-15
Nie założysz? Nie pojedziesz! To będzie rewolucja...
Co mnie obchodzi co sobie zrobić chce kaskader na hulajnodze. Czy on będzie miał Kask czy go nie będzie miał nie zmieni obrażeń u dziecka na które on wjedzie z ogromną prędkością po chodniku. Niektóre z tych Hulajnóg osiągają 70 km na godzinę!!!! ostatnio próbowalam zrównać się autem z kimś kto taką prędkością jechał bo ja autem 50 km/h a on wyraźnie mnie wyprzedził i to po chodniku. Bezmózgom Kask nie pomoże. Ich ofiarom na pewno nie. ZAKAZ UŻYWANIA ELEKTRYCZNYCH HULAJNÓG NA CHODNIKACH !!!! Na skwerach małe dzieci się bawią, a między nimi starsze w grupie kilku kilkunastu urządzają sobie wyścigi. Jak nie groźne Psy bez kagańców i często bez smyczy to Hulajnogi. Gdzie się maja małe dzieci podziać? Zwrócenie uwagi kończy się wysłuchaniem wiązanki łaciny. Gostyń to upadek kultury.
Smutna
22:17, 2025-07-15
Po misji na orbicie "przyleci" również do... Gostynia?
Mąż posłanki KO poleciał za ok. 0,5 mld zł. Nie każdy może!
gtr
21:58, 2025-07-15
Zaginął mieszkaniec Gostynia. 33-latek zniknął bez ślad
R.I.P. Pawle...
Ksawery
19:18, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz