Zamknij

Mieszkasz w Gostyniu? Być może płynie w Tobie szkocka krew. To nie żart!

12:05, 05.06.2024 ps Aktualizacja: 12:05, 06.06.2024
Skomentuj Foto: Canva Foto: Canva

Nazywasz się Trzepacki albo Szocik? Całkiem możliwe, że płynie w Tobie krew szkockich emigrantów, którzy zasiedlali gostyńskie ziemie od XVI do XVII wieku. Jeśli babcia lub dziadek coś Ci opowiadali o szkockim pochodzeniu, możesz zgłosić się do projektu Scottish-Polish Project i być może odnaleźć krewnych na Wyspach.

Eryk Jan Grzeszkowiak mieszka w Edynburgu i jest wykładowcą akademickim w dziedzinie genetyki człowieka i genealogii genetycznej. Uruchomił niedawno Scottish-Polish Project (pol. Projekt Szkocko-Polski). Jak dowodzą jego badania szkoccy emigranci osiedlali się od XVI do XVII wieku także na ziemiach gostyńskich. Jego projekt stwarza szansę na poddaniu badaniom genealogicznym zgłoszonych rodzin z naszego regionu i odkrycie swojego szkockiego dziedzictwa. Zaś Szkotom na odkrycie zagubionej w odmętach historii polskiej historii swoich rodów. Eryk Jan Grzeszkowiak do swoich badań wykorzystuje najnowsze osiągnięcia nauki i szczegółową analizę DNA.

Szkoci emigrowali do Polski ze względów ekonomicznych i religijnych. Pierwsze wzmianki o nich w Gostyniu pochodzą z 1572 roku. Badania podjęte przez Grzeszkowiaka wykazują nazwiska szkockich imigrantów z gostyńskiej ziemi i są to m.in.: Cimralowie (Sąmerowie), Davidsonowie, Frazerowie, Gafrowie (Dziafrowie), Gordanowie, Jadamszonowie (Jadamsonowie), Jungowie, Leliowie (Liliowie), Kuperowie, Morowie,  Szkotowie, Szocikowie,, Sztiortowie (Stuartowie), Robercanowie (Roberszynowie, Roberczenowie), Rossalowie, Tamsonowie, Trzepaccy (pierwotnie Cuminowie lub Cuninowie), Turkanowie i Walszonowie.

- Co prawda większości z tych nazwisk nie spotkamy już w Gostyniu, jest możliwe jednak, że niektóre gostyńskie rodziny o polsko brzmiących nazwiskach mają szkockie pochodzenie, tak jak w przeszłości polsko brzmiący Trzepaccy lub że pochodzą od nich po kądzieli – uważa Eryk Jan Grzeszkowiak, który wśród swoich przodków odkrył również gostyńskie rodziny.

Projekt Szkocko-Polski szuka obecnie Polaków, którzy mają wśród przodków szkockich osadników lub których nazwisko może być szkockiego pochodzenia. Mogą pomóc w rozwoju projektu poprzez podzielenie się swoją genealogią lub wykonanie testu DNA, który może połączyć ich z ich dalekimi krewnymi ze Szkocji, a w niektórych przypadkach przypisać nawet do konkretnej gałęzi szkockiego klanu. Projekt poszukuje również mężczyzn ze Szkocji, którzy wykonali, lub zamierzają wykonać test Y-DNA. Chromosom Y jest częścią DNA, która jest przekazywana w bezpośredniej linii z ojca na syna i z biegiem pokoleniem gromadzi nowe mutacje. Poprzez porównywanie chromosomów Y Szkotów do chromosomów Y Polaków z odległym szkockim pochodzeniem, możliwe jest ustalenie pierwotnego brzmienia nazwiska, a także częściowa rekonstrukcja genealogii sprzed emigracji do Polski.

- Mam nadzieję, że Projekt Szkocko-Polski pomoże w kultywowaniu więzi kulturowych pomiędzy polskimi i szkockimi społecznościami, a także w popularyzacji naszej wspólnej historii. Historia zawsze wydaje się bardziej osobista, kiedy patrzy się na nią przez pryzmat własnej rodziny – tłumaczy Eryk Jan Grzeszkowiak.

Wstępne wyniki projektu badawczego zostaną zaprezentowane podczas konferencji “Advancing Genetic Genealogy” zorganizowanej przez Uniwersytet Strathclyde w Glasgow w dniach 7-8 czerwca. Wspomniane badania genetyczne są odpłatne i to całkiem sporo. Projekt Grzeszkowiaka i odnośnik do testów można łatwo znaleźć w Internecie.

[ALERT]1717582538037[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(ps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

GigfGigf

6 1

Jestem taka sknera, że muszę być Szkotem. Zresztą w Gostyniu na każdym kroku widać chytrusów i sknery więc większosć to ziomale. 13:00, 05.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

szkot szkot

5 1

stara legenda głosi że faktycznie wielkopolanie pochodzą ze SZkocji . Zostali z tamtąd wyżuceni za rozrzutność . 14:26, 05.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szkotszkot

1 0

jestem potomkiem szkota, lubie szkocką, lubię kobzy, lubię rudą brodę i chodze po górach z goła du*ą 22:24, 05.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

goostyniookgoostyniook

1 0

taaa szkocka bimber z Żychlewa..... 10:16, 06.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekaweCiekawe

0 0

Bardzo ciekawy projekt! Chętnie zapoznam się z wynikami. 10:18, 06.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%