Gostyńska Straż Miejska opublikowała szczegółowe dane dotyczące swojej działalności w ostatnich pięciu miesiącach. Z zestawienia wynika, że Straż Miejska wyraźnie zwiększyła się ilość ujawnianych wykroczeń. Tylko w ciągu ostatnich miesięcy podjęli około pół tysiąca interwencji. To nie tylko statystyka – za każdą liczbą kryje się konkretna historia, człowiek i realna potrzeba pomocy. Co warto podkreślić znaczący wzrost zgłoszeń to zasługa samych mieszkańców, którzy chętniej proszą strażników o pomoc.
Z danych wynika, że mieszkańcy najczęściej zgłaszali przypadki zakłócania ładu i porządku publicznego. Na drugim miejscu znalazły się problemy z nieprawidłowym parkowaniem, co pokazuje, że parkowanie w centrum miasta i przy osiedlach wciąż bywa wyzwaniem. Strażnicy podejmowali również interwencje związane ze zwierzętami pozostawionymi bez opieki, co świadczy o rosnącej wrażliwości społecznej na los czworonogów. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m.in. spalania odpadów, nielegalnych wysypisk, spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz pomocy osobom w kryzysie. Tylko przez ostatnie pięć miesięcy ilość wykroczeń ujawnianych przez strażników miejskich wzrosła o ponad 150 procent! Jak to możliwe?
- Zmieniliśmy sposób pełnienia służby – jesteśmy bliżej mieszkańców, częściej obecni w przestrzeni miasta i mediach. To właśnie ta widoczność i gotowość do działania sprawiły, że ludzie zaczęli nam ufać i coraz chętniej zgłaszają się do nas ze swoimi problemami - mówił komendant Dominik Gorynia.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gostyniu pracują w systemie zmianowym, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców przez całą dobę. Jak zaznacza komendant jednostki.
– Nie działamy wyłącznie jako służba porządkowa. Bardzo często jesteśmy pierwsi na miejscu zdarzenia – pomagamy starszym osobom, osobom bezdomnym, reagujemy na sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia. Współpracujemy też z policją, służbami socjalnymi i instytucjami edukacyjnymi – podkreślał komendant Dominik Gorynia.
Wspólne patrole z policją oraz z pracownikami Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej mają na celu m.in. monitorowanie sytuacji osób potrzebujących wsparcia, reagowanie na przypadki przemocy domowej oraz kontrolę miejsc zagrożonych patologią.
Dużą część pracy strażników stanowi też edukacja. Tylko w pierwszym kwartale 2025 roku funkcjonariusze przeprowadzili szereg spotkań z dziećmi i młodzieżą, odwiedzając m.in. przedszkola i szkoły podstawowe.
– Uczymy najmłodszych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, reagowania w sytuacjach zagrożenia oraz dbania o środowisko. Chcemy, by od najmłodszych lat dzieci wiedziały, że mogą liczyć na pomoc strażników miejskich – mówi jeden z funkcjonariuszy.
Strażnicy systematycznie kontrolują tereny publiczne pod kątem czystości, porzucania śmieci, a także nielegalnego spalania odpadów. Współpracując z referatem ochrony środowiska i ZGO, dokumentują przypadki wykroczeń i przekazują sprawy do dalszego postępowania.
– Gostyń to nasze wspólne miejsce do życia. Reagujemy na każdą próbę jego zaśmiecania. Liczymy też na czujność mieszkańców – to właśnie oni są naszymi oczami i uszami w terenie – apeluje Straż Miejska.
Wszystkie działania prowadzone są zarówno na podstawie zgłoszeń od mieszkańców, jak i z własnej inicjatywy podczas codziennych patroli. Reagowanie, pomoc, profilaktyka - to trzy filary działania jednostki. Wiele z interwencji ma pozytywne zakończenie, funkcjonariusze niejednokrotnie odprowadzali do domu zagubione osoby starsze, pomagali dzieciom, organizowali pomoc dla osób w kryzysie bezdomności, a także ratowali zwierzęta z trudnych sytuacji.
- Straż Miejska była, jest i będzie tarczą bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy. Jesteśmy bliżej, jesteśmy skuteczni i każdego dnia potwierdzamy, że nasze miejsce jest tam, gdzie potrzeba pomocy - podsumował komendant Dominik Gorynia.
Na podsumowaniu prac gostyńskiej Straży Miejskiej oprócz strażników były również władze gminy Gostyń oraz przedstawiciele Straży Miejskiej Miasta Poznania.
[ZT]78683[/ZT]
[ZT]78677[/ZT]
[ZT]78663[/ZT]
[ALERT]1745406170601[/ALERT]
1 2
a może taką straż przekształcić w powiatową i postraszyć niektórych mieszkańców innych gmin, które tylko się śmieją, a śmiecą i palą czym popadnie...
3 2
Od kiedy czaja jest w straży miejskiej ?
2 0
"Z zestawienia wynika, że STRAŻ MIEJSKA wyraźnie ZWIĘKSZYŁA SIĘ się ilość ujawnianych wykroczeń." - a gdyby tak przeczytać tekst przed jego publikacją?
0 1
straż miejska to najbardziej bezużyteczna służba mundurowa jaką znam
0 0
Kuba, fiu fiu, pasuje Ci mundurek🤣