Zamknij
REKLAMA

Gniezno czy Poznań? Spór historyków trwa od dekad, a co usłyszeli gostynianie?

11:44, 16.05.2023 PB Aktualizacja: 12:07, 16.05.2023
Skomentuj Foto: Gostyn24 Foto: Gostyn24

Sala konferencyjna gostyńskiego muzeum wypełniła się po brzegi. Blisko dwudziestu studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w poniedziałek zmierzyło się z zagadnieniem, które jest sporem historyków od wielu dekad - jakie miasto było pierwsza stolicą Polski. Ekspert wspólnie ze studentami analizował i obalał mity dotyczące Gniezna.

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyjęli solidną dawkę wiedzy podczas wykładu historycznego “Poznań I stolica Polski…tak, tak, Poznań”. W sali konferencyjnej gostyńskiego Muzeum, mgr. Marek Michałowski - ekspert i znawca wydarzeń historycznych, politolog i historyk z zamiłowania, porwał swoim wykładem przybyłych studentów. Ci z zaciekawieniem słuchali o pierwszej stolicy Polski. Historyk już w pierwszym punkcie prezentacji obalił powszechnie panujące zdanie odnośnie Gniezna.

- Już na wstępie musimy porządnie obalić teorie Gniezna, które uchodzi powszechnie jako pierwszą stolicę Polsk - prowadzący wymieniał przy tym najstarsze kroniki Polskie i zagraniczne.

Wspomniał, o zaginionej dawniej kronice Gala Anonima. Jako źródło historyczne, podał również kronikę mistrza Wincentego Kadłubka, kronikę Jana Długosza, kronikę Wielkopolską, Polsko - Śląską, kronikę Mierzwy, Janka z Czarnkowa czy kronikę Katedralno-Krakowską.

Prowadzący podzielił się faktem, iż jest również przewodnikiem, podkreślał - że temat pierwszej stolicy jest wyjątkowo kontrowersyjny i szokuje również w Poznaniu.

- Oprowadzając turystów po Poznaniu, przedstawiam rozmaite dowody dotyczące Poznania jako pierwszej stolicy. Ludzie robią wielkie oczy, kiedy mówię że to nie Gniezno jest pierwszą stolicą Polski, po mojej wycieczce, duża część przyznaje mi racje, że to jednak Poznań - mówił Marek Michałowski i dodał. - Przedstawiając poznańską katedrę, ostrów tumski, wszystkie te dowody jakie generalnie mamy w Poznaniu, ciężko jest argumentować inaczej.

[ALERT]1684229810122[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(PB)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

YyyYyy

0 2

Pierwsza stolica był Londyn, Lądek Zdrój 09:32, 17.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatolPatol

0 0

Szelejewo 21:51, 17.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%