Zamknij
REKLAMA

Okazje do organizacji wystawy były co najmniej dwie

10:35, 09.04.2018 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Nie ma wątpliwości, że marszałek Józef Piłsudski jak mało kto zasłużył się dla Polski i Polaków. To właśnie tej ważnej postaci poświęcono wystawę, którą można oglądać w gostyńskim muzeum. Tym bardziej że jest ku temu okazja - w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, co jednoznacznie kojarzy się z Piłsudskim, a w zeszłym roku minęła 150-rocznica urodzin marszałka.

"Ziuk, Komendant, Marszałek. Józef Piłsudski (1867-1935)" – to tytuł wystawy, której otwarcie zainaugurowano w gostyńskim muzeum. - Przez cały ten rok obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Z tego tytułu na terenie miasta odbywać się będzie sporo wydarzeń - mówił na wstępie Robert Czub, dyrektor gostyńskiego muzeum. - Nie sposób nie wspomnieć o osobie, która jednoznacznie kojarzy się z tym okresem – marszałku Józefie Piłsudskim, a który budził kontrowersje szczególnie w Wielkopolsce, gdzie w okresie międzywojennym pod jego adresem kierowano silne słowa krytyki. Zarzucano mu brak zrozumienia problemów ziem zachodnich - kontynuował. - Powstańcy nie mogli mu wybaczyć, że zabrał część uzbrojenia zdobytego na Prusakach, pamiętano mu zaangażowanie na wschodzie, a potem przewrót majowy - mówił dyrektor Czub.

Podczas otwarcia prelekcję wygłosił dr Eugeniusz Śliwiński, który nie tylko skupił się na wydarzeniach historycznych, ale przeplatał je także opowieściami z życia prywatnego marszałka Józefa Piłsudskiego. Z kolei na specjalnie przygotowanych planszach przedstawiono informacje z życia Marszałka Piłsudskiego. Wystawę, która będzie czynna do 3 maja, przygotowało Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” i Garnizonu Leszno oraz Muzeum w Gostyniu.

(MiS)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone