Znaczna część Polaków ograniczyła wydatki na zakupy inne niż produkty spożywcze. Tak wynika z najnowszego sondażu ARC Rynek i Opinia. Rezygnujemy z zakupów w galeriach handlowych, przypadkowych okazji i wyjść do restauracji. Coraz więcej osób wybiera zakupy online.
Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia, co trzeci Polak (32%) twierdzi, że bardzo ograniczył wydatki na artykuły poza spożywcze, czyli np. na ubrania, a aż 43% zrobiło to umiarkowanie. - Pierwszy zasadniczy powód to obawa związana z niepewnością związaną z dochodami. Do tego dochodzi czynnik, który nie jest tak oczywisty, a mianowicie czas spędzony w domu spowodował przewartościowanie podejścia do kupowania i wiele osób zaobserwowało, jak dużo rzeczy posiada i jak mało z nich w pełni wykorzystuje. Pojawiła się refleksja, że być może nie mają potrzeby gromadzenia większej ilości rzeczy. Oczywiście, zgodnie z danymi rynkowymi, wzrosła sprzedaż elektroniki, co wydaje się naturalne, gdyż nagle wielu Polaków musiało sobie lub swoim domownikom zorganizować miejsce pracy, zaopatrzyć się w laptopy, być może nośniki pamięci czy w skanery. Wyraźnie widać również tendencję dokonywania zakupów online. Z pewnością wygoda i bezpieczeństwo tutaj wygrały i osoby, które dotychczas okazjonalnie dokonywały takich zakupów lub w ogóle nie dokonywały, częściej się na nie decydowały, co nie oznacza, że w ogóle kupowały więcej niż dotychczas, zmieniły jedynie miejsce dokonywania zakupów - komentuje dr nauk ekonomicznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.
Z czego rezygnujemy w pierwszej kolejności? Z wyjść do restauracji (81%), do galerii handlowych i dużych sklepów (79%), z długich pobytów w galeriach (76%) z przypadkowych zakupów (72%). Z kolei jedna trzecia badanych częściej niż przed pandemią zamawia jedzenie z dowozem (34%), co pokazuje, że nie chcemy rezygnować z potraw przygotowywanych poza domem, ale wybieramy bardziej bezpieczną opcję.
Jednocześnie duża część Polaków (47%) przyznaje, że decyduje się bardziej na zakupy online. Nie dziwi najwyższy odsetek wśród osób młodych (56%), jednak zauważalny jest tez spory wzrost w najstarszej badanej grupie wiekowej (45-65 lat) – 43% przedstawicieli tej grupy deklaruje częstsze dokonywanie zakupów online.
Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia w dniach 3-10 czerwca 2020 roku.
[ALERT]1592557194064[/ALERT]
"" 23:35, 19.06.2020
"pokąsał"??????? Poważnie???
KAMO haha17:07, 20.06.2020
To wszytko ma też swoje plusy. Może na niekorzyść restauratorom, ale jest tam teraz spokój. Byłem ostatnio z żoną i dzieciakami na wycieczce rowerowej. w Zajeździe Pod Wiwatem - zamówiłem desery lodowe i zjedliśmy je spokojnie na dworze pod parasolami wśród drzew. Lody pyszne... Spokój i cisza!
pracwnik 20:40, 22.06.2020
bo kase trzeba miec na restauracje a jak nie ma to sie je w domu niestety
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tu nikt nie odejdzie głodny. Każdy może wziąć, ale też
Jakąś flaszkę niech zostawią
🍷
04:14, 2025-07-03
Referendum w sprawie migrantów wraca! Będą zbierać...
Że portal gostyn24.pl może opublikować listę ilu migrantów do po rząd Tuska ma ulokować
Przypomnę
03:00, 2025-07-03
Referendum w sprawie migrantów wraca! Będą zbierać...
W powiecie Gostyńskim uprawnionych do głosowania było 56786 osób, z czego 25193 było na głosowaniu. W takim razie do naszego powiatu powinno trafić 31593 uchodźców. Czy ktoś jest zainteresowany do której gminy i ilu rząd Tuska ma ulokować?
Przypomnę
02:40, 2025-07-03
Referendum w sprawie migrantów wraca! Będą zbierać...
Referendum już było. Niech sprawdzą podpisy kto nie był i pod ten adres poprzysyłać migrantów.
👍👍👍
02:16, 2025-07-03