Zamknij
REKLAMA

Inni też powinni iść tą drogą...

09:37, 02.08.2018 | n
Skomentuj
REKLAMA

Gmina Krobia szuka wykonawcy, który zajmie się montażem paneli słonecznych na dachach ośmiu placówek samorządowych. Do końca sierpnia ma być jasne, czy wystarczy pieniędzy na całość inwestycji i jakie będą terminy jej realizacji. Za rok planowane jest z kolei zamontowanie paneli na dachach świetlic wiejskich.

Pomysł krobskich władz zakłada montaż paneli na dachach ośmiu budynków użyteczności publicznej, należących do samorządu. - Będą one wytwarzać prąd elektryczny, który je zasili. Nadwyżki produkowanej energii (taka sytuacja będzie miała miejsce zwłaszcza latem) będą z kolei odprowadzane do sieci elektroenergetycznej, po czym będzie można ją odzyskać z sieci w miesiącach jesienno-zimowych, w których produkcja energii z paneli będzie niewystarczająca – mówi Adam Sarbinowski z krobskiego Urzędu Miejskiego.

Gmina nie będzie płacić za nowy system sama. Niedawno dostała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, zainstalowanych zostanie blisko pół tysiąca paneli o łącznej mocy 130 kW.

Jeszcze w tym roku pojawić się one mają na budynkach: szkół podstawowych w Krobi, Starej Krobi, Pudliszkach i Nieparcie, Przedszkola Samorządowego "Pod Świerkami" w Krobi oraz Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi. - Dodatkowo w budynku przedszkola zostanie również pilotażowo zamontowana pompa ciepła, dzięki której możliwe będzie ogrzewanie obiektu oraz zapewnienie w nim ciepłej wody – dodaje Sarbinowski. Całe zadanie ma kosztować około miliona złotych, z czego jedna trzecia to kwota dofinansowania. Jeśli uda się znaleźć wykonawcę w sierpniu, to sama realizacja inwestycji ma potrwać nie dłużej niż dwa miesiące.

Samorząd ma jednak ambitniejsze plany. W przyszłym roku planowany jest także montaż kilkudziesięciu mniejszych paneli fotowoltaicznych na dachach świetlic w Potarzycy i Sułkowicach. Na ich montaż Krobia uzyskała dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w drodze naboru wniosków prowadzonego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska z Pępowa. Koszt zadania szacowany jest na około 150 tysięcy złotych.

(n)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

przemoprzemo

0 0

Doskonały pomysł !!! 15:46, 07.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz