Zamknij

"Karetka w każdej gminie". Ten pomysł może zagrażać życiu i zdrowiu?

10:19, 06.03.2023 PAP Aktualizacja: 10:23, 06.03.2023
Skomentuj PAP PAP

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek przedstawił uwagi do projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Jak wskazało biuro RPO uwagi zostały zasygnalizowane po posiedzeniu Komisji Ekspertów ds. Zdrowia przy RPO. "Eksperci byli zgodni co do tego, że obecnie działający system Państwowego Ratownictwa Medycznego, oparty na ustawie z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, funkcjonuje sprawnie. Jednocześnie zwrócili uwagę na nowelizację ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej wprowadzającą rozwiązanie, któremu ma przyświecać hasło - "Karetka w każdej gminie" - podało biuro rzecznika.

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił uwagi do projektu MSWiA dot. zmian w ustawie o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, który zakłada, że przy każdej jednostce straży pożarnej miałaby stacjonować karetka pogotowia - podało w poniedziałek biuro RPO. Według Rzecznika zmiany mogą zagrażać życiu i zdrowiu obywateli.

- Procedowany przez MSWiA projekt zakłada utworzenie w ramach organizacji straży pożarnej (Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej) systemu ratownictwa odrębnego wobec obecnego systemu PRM. Założenia projektowanego systemu to zupełnie inne podejście do organizacji pomocy, udzielania świadczeń niż obecnie obowiązujące ratownictwo medyczne - zauważyło biuro RPO.

Według Rzecznika obecny system ratownictwa oparty jest na natychmiastowym wdrożeniu medycznych czynności ratunkowych.

- Oznacza to, że niezwłocznie po przybyciu Zespół Ratownictwa Medycznego podejmuje zabezpieczenie pacjenta i wdraża leczenie - przekazało biuro.

- Projekt oznaczałby tymczasem faktyczny powrót medycyny ratunkowej do udzielania pierwszej pomocy. Zdaniem członków Komisji Ekspertów realne jest tu naruszenie praw obywatelskich. Pojawia się obawa, że taka organizacja zdublowanego systemu może istotnie zagrażać życiu i zdrowiu obywateli - wyjaśniło biuro RPO.

RPO zwrócił też uwagę, że członkowie Komisji Ekspertów zauważyli, że od kilku lat ratownicy medyczni z PSP i OSP powinni podawać produkty lecznicze.

- Niemniej jednak rozporządzenie MZ ws. medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, nie jest wykonywane z uwagi na brak porozumienia MZ i MSWiA w sprawie zaopatrzenia tych podmiotów w leki - zaznaczyło.

- Dlatego, mając na uwadze konieczność zapewnienia odpowiedniej ochrony podstawowych praw każdego człowieka, tj. prawa do ochrony zdrowia i prawa do życia, zastępca RPO Valeri Vachev pisze do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Prosi o podjęcie stosownych działań w celu doprecyzowania projektu w zakresie budzącym wątpliwości i poinformowanie o prowadzonych w tym zakresie pracach - dodało biuro RPO.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

AaaaaAaaaa

2 0

Państwowym Ratownictwie Medycznym, funkcjonuje sprawnie. Tak w którym miejscu ? Ostatnio widziałem jak była kolizja na drodze wojewódzkiej 434 i pacjent uskarżał na bol głowy i odcinka szyjnego i wezwano pogotowie to przyjechali ale dopiero po 40 minu jak nie później i to jeszcze nie z powiatu gostynskiego tylko Krotoszynski pozdrawiam 11:31, 06.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

GostyniankaGostynianka

0 0

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich pan Valeri Vachev to chyba nowy,wysoki urzędnik RPO. Chętnie bym przeczytała odpowiedz wywołanego do tablicy ministra Adama Niedzielskiego odpowiadającego za zdrowie Polaków. 11:34, 06.03.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jaja

0 0

valeri vachev to jakis nowy RUSKI rzecznik? 14:12, 06.03.2023


nononono

0 0

Nikt łaski nie robi (zwłaszcza rząd) jest gdzieś ujęte (tak na szybko nie pamiętam gdzie to było) ile można czekać na karetkę.. bo jak się nie wyrabiają to Trzeba dołożyć kolejne. I niech dokładają (kasę) na Nasze karetki (i na nasze zdrowie) a nie na pomoc tam ---- bo to nie nasza "sprawa". 20:32, 07.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AsdfgAsdfg

0 0

Żałosne na Ukrainę wysyłają nasze karetki a w powiecie jeszcze trochę pedały dorobią bo wszystkie na złom się nadają czas otworzyć oczy 09:17, 08.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%