Zamknij
REKLAMA

Podano szczegóły Kapitału na dzieci. Sprawdź czy i kiedy otrzymasz 12 tys. zł.

10:07, 18.11.2021 | Redakcja
Skomentuj Foto: Canva
REKLAMA

Za kilka dni w Sejmie głosowane będą szczegóły nowego, rządowego programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Od stycznia 2022 r. rząd zamierza wprowadzić nowe świadczenie, które de facto będzie "nowym 500 plus" dla rodziców dwójki i więcej dzieci.

Nowy program rządowy (RPO) ma obowiązywać dopiero po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. A ten wynosi maksymalnie 12 miesięcy. 

Wniosek do ZUS-u o przyznanie świadczenia trzeba będzie złożyć najwcześniej na 90 dni przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia, a najpóźniej 30 dni po tym fakcie. Będzie to możliwe tylko w wersji elektronicznej, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub Profilu Zaufanego.

O pieniądze można będzie więc wystąpić dopiero po wspomnianym urlopie macierzyńskim, ale jeszcze przed osiągnięciem przez dziecko wieku przedszkolnego.

 Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest pozbawiony kryterium dochodowego

Sami rodzice mają zadecydować, czy wolą pobierać co miesiąc 1000 zł przez rok, czy np. 500 zł przez dwa lata. Pieniądze będzie można wydać na dowolny cel.

Wniosek do ZUS-u o przyznanie świadczenia trzeba będzie złożyć najwcześniej na 90 dni przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia, a najpóźniej 30 dni po tym fakcie. Będzie to możliwe tylko w wersji elektronicznej, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub Profilu Zaufanego.

WAŻNE:

Łączna kwota rodzinnego kapitału opiekuńczego nie będzie mogła przekroczyć 12 tys. zł.  A kwota przysługuje na drugie i kolejne dziecko, które nie ukończyło 3 roku życia. Ustawa przewiduje więc np. wypłat proporcjonalne do wieku dzieci...

Zgodnie z zapisami w projekcie ustawy:

prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzinom/osobom uprawnionym, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od 12 do 36 miesiąca życia. Osoby te będą uprawnione do otrzymywania rodzinnego kapitału opiekuńczego proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36 miesiąca życia.

oraz na dziecko, które w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, ukończyło 12. miesiąc życia i nie ukończyło 36. miesiąca życia, kapitał przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie (...) przy czym łączną wysokość kapitału, o której mowa w art. 5 ust. 3, pomniejsza się za każdy miesiąc przypadający po upływie dnia ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Źródło: bussines insider

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

HeheheHehehe

15 1

Jeszcze więcej pustej kasy i nadrukowanych papierków.....aby tylko słupki poparcia dla Pisopolski nie spadały.....witamy inflację 20%....ale będzie szok dla prawdziwych Polaków.....hehehe 11:02, 18.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tez hehehetez hehehe

1 10

Do hehe
UE też produkuje puste papierki a królem w produkcji jest USA. Bidet nie jest w stanie kontrolować państwa ... witamy inflację na całym świecie. Najważniejsze są tęczowe skarpetki i adopcja dla panów, byle słupki lewactwa się zgadzały. A zapomniałem - oczywiście jeszcze przedszkola i fryzjer dla psów. 11:31, 18.11.2021


Do do Do do

7 0

G.ł.u.p.i.ś już te wasze pisowskie durne teksty nie działają.....zmieńcie płytę bo tą to jus tylko pisory żyją...wolę tęczę fryzjerów dla psów niż wasze faszystowskie bojówki w Brukseli i na marszach ....pajace i odszczepieńcy 12:47, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

STOP 500 +STOP 500 +

9 0

Spokojnie bez nerwów odpowiedzmy sobie na pytanie kto jest głöwnym złodziejem i beneficjentem państwowych pieniędzy rozdawanych przez bande kryminalną jarosława i mateuszka ? Kto na tym najwiecej skorzystał i powinien ponieść kare ? Otóż ci co wyżebrali 2000 mc podwyżki lewymi zwolnieniami l4 (przestepstwo przeciwko dokument) teraz wyżebrali kolejne ponad 600 i mordują niewinnych ludzi twierdząc że to nie bestjalskie morderstwo tylko przekroczenie uprawnień. Oj zbiera sie wam. Bädzie pewni pezyjdzie wam za to zapłacić i to niedługo 13:00, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KasiaaaKasiaaa

9 1

Tylko nie narzekać, że wszystko takie drogie.... !!!!
J.....ć PIS ! 🙂 16:14, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%