Zamknij

Wybierasz się na grzyby? Dobrze to wiedzieć. Las może być też niebezpieczny.

08:03, 24.09.2020 J.J Aktualizacja: 08:09, 24.09.2020
Skomentuj Zdjęcie poglądowe/fotolia Zdjęcie poglądowe/fotolia

Jesienna wyprawa do lasu to nie tylko świetna okazja na zdobycie smacznych grzybów, ale przede wszystkim dobry czas na spędzenie czasu aktywnie na świeżym powietrzu. Okazuje się jednak, że nie wszyscy miłośnicy grzybobrania udają się do lasów, które dobrze znają. Wiele osób wybiera się do lasu samotnie i przecenia swoje zdolności orientacyjne. Idąc na grzyby, trzeba zastosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć nieprzyjemności.

Do lasu w pojedynkę?

Lepiej nie wybierać się do lasu samotnie. Jeżeli już idziesz w pojedynkę na grzyby, to daj znać swoim bliskim, gdzie jesteś i kiedy zamierzasz wrócić. Pozwoli to na zawiadomienie odpowiednich służb przez Twoich bliskich, jeżeli okaże się, że zagubiłeś się podczas spaceru. Jeżeli nie jesteś sam – staraj się trzymać blisko towarzyszy wyprawy i nie odchodź w nieznane samotnie. Zawsze miej przyjaciół w zasięgu wzroku. Trzymanie się razem pozwoli Wam na uniknięcie zgubienia kogoś po drodze. Zmiana zdania również wymaga powiadomienia bliskich — jeżeli stwierdzisz, że chcesz już wyjść z lasu, nie będą musieli Cię poszukiwać.

Zawsze stosuj się do oznaczeń i regulaminów, które możesz znaleźć podczas wędrówki po lesie. Nie wchodź na tereny wyraźnie ogrodzone i niedostępne dla spacerowiczów. Nie śmieć – postaraj się zostawić las takim, jakim go zastałeś i zabierz to, co ze sobą przyniosłeś.

Jeżeli wyruszyłeś na leśną wyprawę z towarzystwem i podejrzewasz, że któryś z uczestników spaceru zgubił się – niezwłocznie powiadom policję. Tak samo postąp, jeżeli sam się zgubisz. W razie utraty orientacji w przestrzeni postaraj się dotrzeć do najbliższej drogi – znacznie ułatwi to odnalezienie. Jeżeli już zawiadomiłeś policję o swoim zagubieniu, a udało Ci się odnaleźć drogę powrotną – powiadom o tym służby. Dzięki temu oszczędzisz im czas poświęcony na poszukiwania.

Istotny ekwipunek

Zawsze zwracaj uwagę na swoje położenie i charakterystyczne punkty orientacyjne, aby uniknąć zagubienia się w terenie. Obserwuj znaki kontrolne, ciekawe drzewa i obszary. Pomogą odnaleźć Ci drogę powrotną. Ponadto zawsze miej ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz sprawną latarkę – te przedmioty mogą okazać się niezwykle pomocne w razie zagubienia w lesie. Telefon posłuży nie tylko do wezwania pomocy, ale również do określenia lokalizacji dzięki nadajnikowi GPS. Dzięki aplikacji na smartfonie szybko określisz swoje położenie i wyznaczysz drogę do wyjścia z lasu, a w razie poważniejszej sytuacji – prześlesz swoją lokalizację służbom, co znacznie ułatwi odnalezienie Cię.

Ubierz się mądrze – elementy odblaskowe lub jasny strój nierzadko ratują życie i mogą okazać się niezastąpione w razie akcji poszukiwawczej. Ciemne kolory doskonale kamuflują, co nie jest szczególnie pożądane, jeżeli wybierasz się w nieznane.

Jeżeli nie znasz za dobrze terenu, staraj się nie oddalać zbytnio od skraju lasu. Miej świadomość tego, jak powrócić do stacji, samochodu, przystanków czy drogi. Nie wędruj po lesie po zmroku – w ciemności o wiele łatwiej jest stracić orientację w terenie, a okres jesienny to czas niskich temperatur nocą, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Odpowiednie pory na grzybobranie to poranki albo południa. Nie wybieraj się na grzyby późnym popołudniem – łatwo można nieprawidłowo oszacować to, jak wiele czasu spędzi się na spacerze i znaleźć się w środku lasu po zmroku. Jeżeli rozpalasz ogień – zachowaj ostrożność.

Jadąc do lasu samochodem pamiętaj, aby zostawić go w widocznym, uczęszczanym miejscu, aby nie stanowił łatwego łupu dla złodziei i chuliganów. Dokładnie pozamykaj drzwi i okna, nie zostawiaj w środku wartościowych przedmiotów – laptopów, telefonów, portfeli czy torebek. Mogą one zachęcać do napadu potencjalnych rabusiów. Tego typu przedmioty najlepiej zostaw w domu – nie noś ich ze sobą w lesie, aby uniknąć ich zagubienia.

Jesień to czas zmiennej pogody, dlatego przygotuj się zawczasu. Weź ze sobą odpowiednie obuwie i kurtkę przeciwdeszczową, a także coś do picia i jedzenia. Miej na uwadze to, że prognoza pogody może się pomylić i może zaskoczyć Cię zimny, jesienny deszcz.

Od czasu do czasu zdarzają się wyjątkowe sytuacje, w których na swojej drodze możesz znaleźć niewybuch lub inne pozostałości wojenne. W takim przypadku niezwłocznie powiadom policję. Nie podchodź blisko do podejrzanych przedmiotów, a już za żadną cenę nie dotykaj czegoś, co może być niewybuchem.

Podsumowanie

Grzybobranie to bardzo dobry i lubiany przez Polaków sposób spędzania wolnego czasu późnym latem i podczas jesieni. Starajmy się jednak, żeby aktywność ta przynosiła nam wyłącznie korzyści, a nie zakończyła się dla nikogo tragicznie. Rozwaga i umiejętność planowania sprawi, że wrócimy do domu cali i zdrowi – z koszykiem pełnym pysznych grzybów.

Źródło: Policja

(J.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

MaslokMaslok

8 4

Ja pierrr nie idę, musiał bym to już wiosna wiedzieć żeby się przygotować. 08:47, 24.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

HenioHenio

6 2

Super materiał...niedługo będziecie pisać jak sobie krzywdy nie zrobić podcierając dupę... chociaż widząc zachowanie części społeczeństwa nawet wyjście do lasu może być wyzwaniem... hehe 17:35, 24.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pulsarpulsar

5 1

Zwykły spacer na grzyby a dla niektórych to jak wyprawa w amazońską dżunglę. Jeżeli nie jesteś komandosem i przetrwanie w dziczy zagraża twojemu życiu i zdrowiu... kup sobie w sklepie pieczarki. 17:36, 24.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie będzie nas, będzNie będzie nas, będz

5 0

Jasne. Najlepiej wcale bo jeszcze wilcy napadną! 17:54, 24.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TelefonTelefon

5 0

Jedno zdanie wyklucza drugie, najpierw piszą ze należy zabrac naladowany telefon, następnie nakazują pozostawienie go w domu 21:09, 24.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JacaJaca

3 2

Największe niebezpieczeństwo to leśnik który chce dać mandat. 07:34, 26.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Masaki Hirano Masaki Hirano

2 0

Chciałbym wyciąć te drzewa i posadzić swoje. Ile to kosztuje? Pięć miliony PLN? 00:16, 30.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hejhej

3 0

Największe niebezpieczeństwo stanowią w lesie tzw. myśliwi czyli posiadacze pozwolenia na mordowanie zwierząt dla osiągnięcia swych sadystycznych potrzeb. Jeśli podczas tzw. polowania (właściwa nazwa "zabijanie" lub zwyczajnie mord) zastrzelą lub zranią kolegę to im "Darz bór". Niestety mogą postrzelić również biegacza, rowerzystę i grzybiarza, którzy legalnie i nie krzywdząc nikogo korzystają z lasu. 21:32, 02.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ktośktoś

2 0

A i jeszcze jedna sprawa, którą powinna zająć się OCHRONA ŚRODOWISKA. Netbox żeby zaoszczędzić kase na utylizacji śmieci rozdaje okolicznym bambrom (rolnikom) wykrojniki i sekcje do palenia w piecu!!!!Przyczepami jest to wywożone!! Niby odpady drewniane.(to jakaś stolarnia czy tartak jest?) Mam zapisane nr rejestracyjne( Wykrojnik; lakierowana sklejka z elementami plastiku i metalu.Sekcja;lakierowana sklejka z gąbką i plastikiem) . A straż miejska w Gostyniu zabiera pół renty starej babie bo w piec włożyła 'Pani Domu" a takimi rzeczami sie nie interesuje!!!! 22:43, 11.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PodatnikPodatnik

1 1

To wasza wina! Nierząd robił co mógł, by wam podatki (wróć opłaty) dołożyć!!!, w kryzysie pensie poselskie sobie podnoszą x3 !!! 65% gostynian poparło PZPR tylko w innym kolorze. PIS tak wam tak wam puste dzbany śrubę dokręci, że nie będziecie mieć co jeść po opłaceniu śmieci, wody, czynszu....wegetacja!!! ALE BYNAJMNIEJ DALI !!;) 19:49, 12.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ja nie mogęJa nie mogę

1 0

Tak, tak. Jeszcze jacyś wilcy pożrą Czerwonego Kapturka! 07:41, 03.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%