REKLAMA

Gostyńska biblioteka świętuje 70-lecie istnienia

10:44, 11.10.2017 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Od 70 lat Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gostyń jest miejscem, gdzie gromadzą się miłośnicy czytania. Jubileusz uczczono z przytupem. Pojawiło się wielu ludzi zaangażowanych w rozwój placówki i padło wiele ciepłych słów. Ważnym momentem było odsłonięcie portretów dwóch byłych gostyńskich dyrektorów biblioteki. Były też prezenty, z jednego z nich będą mogli korzystać czytelnicy...

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gostyń świętuje w tym roku 70-lecie działalności. Z tej okazji zorganizowano jubileuszowe obchody, w których uczestniczyli pracownicy biblioteki, władze samorządowe, powiatowe i zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęto od ceremonii uhonorowania byłych dyrektorów biblioteki - Marianny Giery i Pawła Hübnera (dyrektor biblioteki w latach 2002-20217). W sali odczytów odsłonięto ich portrety. - Wkładałem w działalność w bibliotece serce. Tego samego życzę mojemu następcy. Spotkał mnie nie do opisania zaszczyt w związku z tym, że zawisł na ścianie mój portret. Cieszę się, że znalazłem się w gronie nielicznych dyrektorów - mówił Paweł Hübner. W sali odczytów od lat znajdowały się portrety dyrektorów - Stefana Markowskiego i Piotra Laurentowskiego.

Zaproszeni goście chwalili zaangażowanie pracowników w rozwój gostyńskiej książnicy. Padło wiele słów podziękowań i gratulacji. - Wielu ludzi zaangażowanych najpierw powstanie czytelni dla kobiet i w rozwój tej instytucji doprowadziły do tego, że znajdujemy się w tak pięknym obiekcie. Ogromna w tym zasługa dyrektora Hübnera. Gdy nowym dyrektorem został Przemysław Pawlak, miał taką ciekawą wizję, aby ten wyremontowany budynek, świetnych ludzi, którzy tutaj pracują, jeszcze w jakiś sposób wypełnić i tak padł pomysł, aby w bibliotece mieszkańcy mogli napić się najlepszej kawy w Gostyniu... - mówił burmistrz Jerzy Kulak i przekazał dyrektorowi Pawlakowi prezent - profesjonalny ekspres do kawy (szwajcarskiej firmy Jura), który sfinansowano z funduszy biblioteki oraz pieniędzy przekazanych za zgodą radnych z gminnego budżetu. - Ekspres będzie służył czytelnikom. Kawę za darmo będą mieć uczestnicy nowo tworzonych pracowni, którzy swoją pracą, czasem i intelektem będą się angażować w działalność biblioteki. Za symboliczną opłatą kawę będą mieć mieć czytelnicy z kartą biblioteczną, a pozostałe osoby będą za nią płacić, ale to będzie kwota i tak dwukrotnie niższa niż w kawiarniach czy restauracjach, a dwa razy lepsza. - zachęcał dyrektor Przemysław Pawlak.

Gostyńska biblioteka nie jest najstarszą książnicą w okolicy. - Można powiedzieć, że jest rówieśniczką okolicznych książnic - mówił Przemysław Pawlak, który dyrektorem palcówki jest od kilku miesięcy. - Jest to forma zobowiązania, biorąc pod uwagę to, że wszyscy moi poprzednicy byli wieloletnimi dyrektorami i mają za sobą duży dorobek. Nie chcę być dyrektorem najsłabszym, tylko utrzymywać wysoki poziom biblioteki i ją bardziej rozwijać - kontynuował dyrektor Pawlak. - Dzięki dyrektorowi Hübnerowi biblioteka przeszła generalne remonty, dzisiaj ja mogę się skupić na działalności merytorycznej. (...) Chcemy bibliotekę uspołecznić. Chcemy, żeby biblioteka była przez czytelników odbierana jako drugi dom - podsumował dyrektor Przemysław Pawlak.

Po wzniesionym toaście za pomyślną przyszłość biblioteki uczestnicy jubileuszu wysłuchali koncertu akustycznego w wykonaniu Ensemble Del Passato. Przygotowano też poczęstunek.

(MiS)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

GostynGostyn

3 1

Miło jest obchodzić takie"lecie" ale dlaczego o tych co działali na rzecz biblioteki od 1945?To zastanawia?Nie wykreśli sie z historii lat 1945 m-1989.Czyżby coś z ta kultura"ludzką" było nie tak?
19:17, 12.10.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Głupi komentarzGłupi komentarz

1 0

1947-1964 Piotr Laurentowski
1965-1975 Stefan Markowski
1975-1984 Marianna Giera
1985-2002 Stefan Markowski
2002 kolejni dyrektorzy ... itd . WSZYSCY ZOSTALI WYMIENIENI I UHONOROWANI . Portrety wiszą w sali głównej biblioteki. Sama biblioteka działa od 1947 roku,a nie jak piszesz 1945 . Czyli o co ci chodzi???

15:24, 13.10.2017


LarsLars

2 0

Przemysław Pawlak ziomal Romka Giertycha z LPR-u...pamiętam jego plakaty jak kandydował do sejmu:):) ale coś mi się wydaje, że nie chce jakoś o tym pamiętac!!! 10:01, 14.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Gostyndo Gostyn

1 0

onry, lpry i inne takie, to decyduje to mamy jak mamy 13:27, 18.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018